Cukrzyca zwiększa ryzyko wystąpienia raka piersi lub raka jelit oraz zgonu na skutek tych chorób. Tak wynika z wyników badań przedstawionych przez dr Kirstin De Bruijn na Europejskim Kongresie Onkologicznym.

 

Autorzy wcześniejszych badań analizowali zależność pomiędzy cukrzycą a zgonem na jakąkolwiek chorobę nowotworową. Najnowsze wyniki są bardziej dokładne.

– W swojej metaanalizie jako pierwsi zajmujemy się powiązaniem pomiędzy częstotliwością występowania raka jelit i raka piersi oraz śmiercią pacjentów w wyniku tych chorób, z wykluczeniem innych przyczyn. Zbadaliśmy zależność pomiędzy cukrzycą a ryzykiem rozwinięcia się tych typów raka oraz śmiercią z ich powodu – mówi dr De Bruijn.

Reklama

 

Kirstin De Bruijn pracująca na wydziale chirurgii Erasmus University Medical Center w Rotterdamie wspólnie z kolegami przeanalizowała rezultaty dwudziestu badań, które przeprowadzono w latach 2007–2012. Wzięło w nich udział 1,9 mln pacjentów ze zdiagnozowanym rakiem piersi lub rakiem jelit. Część z nich miała cukrzycę. Okazało się, że wśród osób cierpiących z powodu cukrzycy ryzyko zachorowania na raka piersi wzrastało o 23 procent, a ryzyko zgonu z powodu tej choroby – o 38 procent. Ryzyko zachorowania na raka jelita u diabetyków było wyższe o 26 procent, a ryzyko śmierci w wyniku tego nowotworu – o 30 procent.

– Obserwacje dotyczące występowania raka piersi lub jelit u pacjentów z cukrzycą są zgodne z innymi metaanalizami. A nasze badanie udowadnia też, że istnieje silniejsza zależność pomiędzy cukrzycą a śmiercią spowodowaną którąś z tych dwóch chorób, niż dotychczas sądzono – mówi dr De Bruijn. – Pacjenci chorzy na raka, którzy są otyli i chorują także na cukrzycę, są wystawieni na większe ryzyko pojawienia się komplikacji w trakcie oraz po operacji. Jeśli coraz więcej otyłych diabetyków będzie musiało być poddanych operacji z powodu choroby nowotworowej, koszty opieki medycznej znacznie wzrosną. Na całym świecie zwiększa się liczba osób otyłych, które w wyniku nadwagi chorują na cukrzycę. Niepokoi fakt, że u wielu z tych osób może się rozwinąć rak, który ich zabije. Chcemy uzmysłowić ludziom ten problem i mamy nadzieję, że kampanie prewencyjne dotyczące osób otyłych i z cukrzycą skupią się na podkreśleniu tego istniejącego wzmożonego ryzyka.

 

Źródło: EurekAlert