ARTYKUŁY DO SŁUCHANIA

W obecnych czasach zdominowanych przez multimedialne formy przekazu dźwięk wart jest nieraz więcej niż tysiąc słów. Od dziś, aby poznać najnowsze wieści ze świata fitoterapii i szeroko pojętej profilaktyki zdrowia nie trzeba czytać - można posłuchać. Na dowolnym urządzeniu - komputerze, telefonie, tablecie. Na stronie DO SŁUCHANIA mają Państwo możliwość bezpłatnego odsłuchania lub pobrania plików audio z najciekawszymi, naszym zdaniem, artykułami z ostatnich wydań kwartalnika "Żyj Długo". Zapraszamy!

Powszechnie wiadomo, że owoce są zdrowe, bo zawierają przeciwutleniacze zwalczające wolne rodniki. Wyniki najnowszych badań opublikowane w piśmie „Chemistry Central Journal” dowodzą, że jeszcze bogatszym źródłem antyoksydantów jest czekolada bogata w znacznie więcej polifenoli i związków flawonowych niż soki owocowe.

Gdy naukowcy z Hershey Center for Health & Nutrition™ porównali zawartość przeciwutleniaczy w identycznej masie sproszkowanego kakao i owoców, okazało się, że kakao zawiera ich znacznie więcej.

Przyjrzeli się zatem ilości antyoksydantów w jednakowych porcjach: czekolady gorzkiej, kakao, gorącej czekolady i soku owocowego. Okazało się, że zarówno gorzka czekolada, jak i kakao przewyższają zawartością polifenoli i flawonoidów soki owocowe. Jednakże gorąca czekolada – z powodu sposobu przygotowywania napoju – miała znacznie mniej tych substancji.

Dr Debra Miller, główna autorka artykułu twierdzi, że „ziarna kakaowca są jak «superowoce»”. Miłośnicy czekolady mają zatem kolejny – tym razem naukowy – powód do radości.

 

Źródło: www.eurekalert.org