Choć opatentowane w latach sześćdziesiątych XX wieku, w Polsce przyjęły się dopiero w momencie wprowadzeniu zakazu palenia w miejscach publicznych. Mowa o e-papierosach, czyli alternatywie dla wyrobów tytoniowych. Dziś stały się na tyle modne, że sprzedawane do nich płyny mogą mieć aromat owoców, ziół, a nawet kawy.

 

Liczba zwolenników e-papierosów od kilku lat systematycznie rośnie. W Polsce pali je już ponad milion osób. W wielu krajach Unii Europejskiej planuje się zatwierdzenie e-papierosów jako wyrobów medycznych (obok plastrów czy gum antynikotynowych), pomagających przy leczeniu uzależnień. Ale czy na pewno wiemy wszystko o skutkach palenia e-papierosów?

Reklama

 

Z czego składa się płyn w e-papierosie?

Płyn, którym uzupełniany jest wkład do e-papierosa, składa się z glikolu propylenowego (często używanego w przemyśle kosmetycznym na przykład jako składnik pasty do zębów), gliceryny roślinnej (stosowanej w kosmetologii oraz farmacji), aromatów (używanych w celach spożywczych do podkreślenia smaków potraw) oraz – w większości przypadków – także z nikotyny. Jak wiadomo, nikotyna jest związkiem toksycznym i uzależniającym, ale jej ilość dostająca się do płuc palacza e-papierosa jest aż pięciokrotnie niższa niż u osoby palącej zwykłe wyroby tytoniowe. E-papieros jest też pozbawiony silnie uzależniających inhibitorów monoaminooksydazy, które uwalniają się wraz z dymem nikotynowym podczas palenia tradycyjnych papierosów.

Niektóre płyny mogą w swoim składzie posiadać również substancje konserwujące, regulatory kwasowości i gęstości oraz substancje wzmacniające smak.

 

Niebezpieczne substancje w liquidach

Badania dowodzą, że w płynach do e-papierosów (zwanych liquidami) wykryto szkodliwe substancje rakotwórcze, m.in. nitrozoaminy. Co prawda jest ich niewiele, nie zmienia to jednak faktu, że ich wdychanie nie jest obojętne dla zdrowia. Również w wydychanym powietrzu znajdują się związki niebezpieczne, takie jak aceton, formaldehyd czy izopren. Formaldehyd jest jednak substancją, którą również zdrowy, niepalący człowiek może wydychać w pewnych ilościach, gdyż jest to naturalny metabolit w ludzkim organizmie.

Należy zaznaczyć, że kupowane płyny powinny pochodzić od sprawdzonych dystrybutorów, gdyż te nabywane z nieznanych źródeł mogą zawierać substancje niewiadomego pochodzenia.

 

Czy e-papierosy są szkodliwe?

E-papierosy zostały stworzone w celu walki z uzależnieniem tytoniowym. Opinie lekarzy na temat szkodliwości e-papierosów są często skrajnie odmienne. Ich stosowanie wydaje się mniej szkodliwe, niż zwykłych wyrobów tytoniowych, nie należy jednak zapominać, że e-papierosy są ciągle w stadium badań i musi upłynąć wiele lat, zanim dowiemy się, jaki dokładnie jest ich wpływ na zdrowie. Dlatego nie wolno nam zapominać, że nawet bierny palacz (dotyczy to zwłaszcza dzieci) może być narażony na niebezpieczne skutki wdychania dymu z e-papierosa. Dopóki nie poznamy wyników badań długofalowego oddziaływania palenia e-papierosów na organizm człowieka, powinniśmy ograniczyć ich używanie, szczególnie w towarzystwie osób, które sobie tego nie życzą, nawet jeśli nie jesteśmy przymuszeni do tego prawem.