ARTYKUŁY DO SŁUCHANIA

W obecnych czasach zdominowanych przez multimedialne formy przekazu dźwięk wart jest nieraz więcej niż tysiąc słów. Od dziś, aby poznać najnowsze wieści ze świata fitoterapii i szeroko pojętej profilaktyki zdrowia nie trzeba czytać - można posłuchać. Na dowolnym urządzeniu - komputerze, telefonie, tablecie. Na stronie DO SŁUCHANIA mają Państwo możliwość bezpłatnego odsłuchania lub pobrania plików audio z najciekawszymi, naszym zdaniem, artykułami z ostatnich wydań kwartalnika "Żyj Długo". Zapraszamy!

W piśmie „Lancet Oncology” ukazał się artykuł opisujący niezwykłe odkrycie naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Grupa badaczy pod kierownictwem prof. Deana Ornisha podczas badania grupy mężczyzn z rakiem prostaty, zdiagnozowanym na wczesnym etapie, zauważyła dość niezwykłe zjawisko.

 

Dziesięć spośród badanych osób poproszono o zmianę stylu życia – przejście na wegetarianizm, regularne poświęcanie czasu na aktywność fizyczną oraz uczestnictwo w zajęciach pomagających zredukować stres (takich jak joga, medytacja czy ćwiczenia oddechowe). Po pewnym czasie u tej „reprezentacyjnej” dziesiątki ochotników stwierdzono odwrócenie procesu starzenia na poziomie komórkowym!

Reklama

 

Zmianom uległy telomery – zakończenia chromosomów, które zawierają informacje genetyczne i które chronią te informacje podczas podziału komórek. Dzięki telomerom chromosomy tak szybko nie ulegają zniszczeniu. Z wiekiem telomery zaczynają się skracać, a kiedy zanikają, komórka umiera.

Po 5 latach eksperymentu okazało się, że u dziesięciu panów, którzy żyli zgodnie ze „zdrowymi” wytycznymi, telomery wydłużyły się o 10 procent. U pozostałych mężczyzn, którzy nie zmienili stylu życia na zdrowszy, telomery skróciły się o 3 procent.

Autorzy badania zaznaczają, że ich celem nie było sprawdzenie, w jaki sposób te zmiany wpłyną na pacjentów z konkretną odmianą nowotworu.

– Wyniki tego badania prawdopodobnie odnoszą się do wszystkich mężczyzn, nie tylko tych cierpiących na raka prostaty, a także do kobiet – mówi profesor Ornish.

Eksperci komentujący te doniesienia zaznaczają, że wprawdzie wyniki są obiecujące, ale aby je potwierdzić, potrzebne są badania na większą skalę.

 

Źródło: www.livescience.com

{jvrealtives}