Tradycyjne metody usuwania owłosienia – golenie, woskowanie czy wyrywanie pęsetą – przynoszą efekty tymczasowe; tego typu zabiegi trzeba często powtarzać. Najbardziej skuteczną metodą jest teraz depilacja laserowa.

 

Dzięki wiązce lasera można się pozbyć włosków bezboleśnie i szybko, a co ważne – niszcząc je na zawsze. Ale najistotniejsze jest to, że depilacja laserowa pozwala uniknąć uszkodzeń skóry, przez które może dojść do mniej lub bardziej groźnych infekcji. Takie urazy powoduje między innymi golenie i depilacja woskiem. Dużo bezpieczniej jest więc sięgnąć po urządzenia do depilacji laserowej. Są one dostępne w Internecie i z powodzeniem można je stosować w domu.

Reklama

 

Jak to działa?

Metoda ta jest bezpieczna i bezinwazyjna. Energia wytwarzana przez laser jest pochłaniana przez barwnik włosa (melaninę), która następnie zmienia się w energię termiczną i nieodwracalnie niszczy cebulkę włosa wraz z jej korzeniami.

Skuteczność takiej depilacji ocenia się na 80–90 proc, gdyż efekt utrzymuje się dość długo. Zależy to od wielu czynników. Im ciemniejsze włosy i jaśniejsza skóra, tym bardziej efektywne są zabiegi. Już po kilku zostają jedynie nieliczne włosy, które są słabe i cienkie.

 

Cykl zabiegów

Zwykle należy wykonać cykl 3–6 zabiegów w odstępach co 2–3 miesiące. Po każdym zabiegu włosy najpierw zaczynają normalnie rosnąć, ale po 2–3 tygodniach wszystkie (lub prawie wszystkie) wypadają. Po kolejnych 6–10 tygodniach zabieg trzeba powtórzyć – pojawiają się nowe włosy. Po każdej depilacji laserowej odrasta ich jednak coraz mniej.

 

Czy boli?

Zabieg laserowy jest odczuwalny (czuje się jakby ukłucie). Bolesność zależy przede wszystkim od indywidualnej wrażliwości i od okolicy depilowanej. Tę ostatnią przed zabiegiem warto znieczulić kremem.

 

W domu czy w gabinecie?

Zabieg depilacji można przeprowadzać w gabinecie, jednak znacznie wygodniejszą (i tańszą) formą jest zakup depilatora i usuwanie włosów w domu. Nie ma z tym problemu, gdyż producenci takich urządzeń zazwyczaj dołączają do nich film DVD z dokładną instrukcją obsługi.

 

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do depilacji laserowej są między innymi:

  • łuszczyca
  • cukrzyca
  • stosowanie leków obniżających krzepliwość krwi
  • ciąża
  • stosowanie kremów z retinolem
  • przyjmowanie leków światło-uczulających, retinoidów
  • wszczepiony rozrusznik serca
  • infekcje skórne