DIAM – od angielskiego „urządzenie do kontrolowanej dynamicznej stabilizacji kręgosłupa” – to silikonowy implant wszczepiany pomiędzy wyrostki kolczyste kręgów, wyrostki wyczuwalne na grzbiecie w linii pośrodkowej ciała. Ideą stosowania takich implantów jest zmniejszenie obciążenia działającego na dysk na chorym poziomie, odzyskanie zaburzonego napięcia tylnej części aparatu więzadłowo-torebkowego połączeń kręgów oraz prawidłowego ustawienia wyrostków międzystawowych i poszerzenie otworów międzykręgowych, poprzez które na każdym poziomie para nerwów rdzeniowych opuszcza kanał kręgowy. DIAM ma kształt litery H i pokryty jest siatką poliestrową, która zabezpiecza silikon przed uszkodzeniem.

 

Wszczepienie DIAM-u wykonujemy u pacjenta leżącego na plecach. Podczas operacji zazwyczaj chory jest znieczulony ogólnie, ale można zastosować znieczulenie zewnątrzoponowe, dzięki czemu pobyt w szpitalu może skrócić się do jednego dnia. Chirurg odsłania sąsiadujące ze sobą wyrostki kolczyste z zachowaniem więzadła łączącego końce wyrostków, więzadła nadkolcowego. Następnie w więzadle rozciągniętym pomiędzy wyrostkami należy wykonać otwór przy pomocy specjalnego narzędzia, w który – po rozchyleniu wyrostków – wsuwamy łopatki służące do pomiaru i wybrania odpowiedniej wielkości DIAM-u. Implant umieszczamy w wyciętym otworze przy pomocy specjalnych kleszczy. Po zwolnieniu i usunięciu kleszczy zgniecione wcześniej dwa silikonowe ramiona DIAM-u wyprostowują się i zahaczają o wyrostki, nie pozwalając na wysunięcie. Dodatkowo DIAM przyszywany jest do sąsiednich wyrostków kolczystych przy pomocy grubej, niewchłanialnej plecionki. Po zszyciu powięzi i powłok chory nie wymaga żadnej zewnętrznej stabilizacji i może od razu po zabiegu wstać i chodzić. Dolegliwości bólowe wynikają jedynie z odwarstwienia mięśni od kręgosłupa na niewielkim odcinku oraz cięcia skóry. Szybko one ustępują.

Istnieje wiele urządzeń, działających podobnie do DIAM-u i właściwie tylko od preferencji chirurga zależy wybór konkretnego produktu. Na przykład systemu X Stop, który wszczepia się identycznie jak implant silikonowy. Nieco innym systemem jest system TOPS stosowany u chorych, u których istnieje konieczność usunięcia tylnych części kręgosłupa w celu odbarczenia kanału kręgowego. Usunięcie wyrostków kolczystych bądź osłabienie nasad łuków powoduje konieczność wkręcenia w sąsiednie trzony śrub, które połączone są silikonową, amortyzującą wkładką. Podobne działanie mają systemy, w których śruby łączone są elastycznymi prętami analogicznie do sztywnych stabilizacji przeznasadowych.

Reklama
Reklama

Jonizatory wody

Jonizatory wody

Woda alkaliczna w kilka minut. Już od 355 zł.

 

We wszystkich tych systemach z jednaj strony staramy się wzmocnić stabilność kręgosłupa, rozciągnąć przestrzeń międzykręgową lub zabezpieczyć ją przed zwężeniem podczas tzw. pionizacji, natomiast z drugiej strony zależy nam na zachowaniu ruchomości połączenia międzykręgowego tak, aby nie zwiększać obciążenia sąsiednich poziomów.

Stabilizatory międzykolcowe stosowane są w wielu różnych stanach chorobowych stawów kręgosłupa. Najczęstszym wskazaniem jest wypuklina dyskowa – 58 proc. i zwężenie otworów międzykręgowych – 36 proc. Zabiegi takie coraz częściej wykonywane są w przypadkach wystąpienia jatrogennej – wskutek wcześniejszego leczenia operacyjnego – niestabilności odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Jednak tylko w około 10 proc. implant międzykolcowy jest jedyną procedurą wykonywaną u pacjenta.

Najczęściej DIAM i analogiczne urządzenia stosowane są jako uzupełnienie innych, bardziej tradycyjnych metod (fenestracja i usunięcie wpadniętego dysku, foraminotomia, laminoplastyka itp.). W wielu ośrodkach obserwowano poprawę wyników leczenia dyskopatii lędźwiowej, jeśli do tradycyjnego usunięcia dysku dodano założenie stabilizatora. Interesującym zastosowaniem implantów międzykolcowych jest wszczepienie ich na poziomie sąsiadującym z usztywnionym fragmentem kręgosłupa. Wskazanie takie związane jest ze znanym spostrzeżeniem, że w miejscu takim dochodzi do znacznego przeciążenia elementów stawowych i przyspieszenia powstawania zmian zwyrodnieniowych. Implant międzykolcowy odciąża dany poziom, zapobiegając temu zjawisku lub spowalniając je.

W 62 proc. implanty międzykolcowe stosowane były na poziomie L4-L5, ale właściwie cały kręgosłup lędźwiowy aż po przestrzeń L5-S1 może być miejscem zastosowania tych urządzeń. Ze względu na budowę anatomiczną górnej części kości krzyżowej – niekiedy brak dobrze wykształconego wyrostka, który tu nazywa się grzebieniem krzyżowym pośrodkowym – założenie DIAM-u na tym poziomie może okazać się niemożliwe i wtedy w przypadku wskazań do dynamicznej stabilizacji może być zastosowany na przykład wspomniany wcześniej system TOPS.

Na podstawie wielu doniesień można przyjąć, że u ponad 80 proc. pacjentów, u których stosowano dynamiczne metody stabilizacji w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, uzyskano poprawę stanu, a jedynie u około 10 proc. pacjentów stan nie zmienił się. W większości opracowań nie obserwowano powikłań, jednak sporadycznie może zdarzyć się złamanie wyrostka kolczystego podczas wykonywania procedury.

Przyszłość systemów dynamicznej stabilizacji międzykolcowej wydaje się być bardzo obiecująca, jednak z uwagi na krótki upływ czasu od pierwszych operacji tego typu wszyscy musimy odczekać kolejne dekady na dokładną ocenę. Szczególnie istotna będzie ocena funkcjonowania implantów u pacjentów w podeszłym wieku, którzy mieli wykonaną operację dziesiątki lat wcześniej. Istotne jest to, że jak na razie nie ma żadnych sygnałów sugerujących nagłe wystąpienie późnych powikłań i coraz klarowniej możemy określić wskazania do wykonania takich zabiegów.

 

Dr n. med. Radosław Michalik


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
fundacja24.org
Nie powinien Pan pisać "jak na razie nie ma żadnych sygnałów sugerujących nagłe wystąpienie późnych powikłań". Pan ich zwyczajnie nie zna. W chwili obecnej analizujemy sprawy związane ze sposobem stosowania tego implantu. Na zachodzie się tego nie stosuje. Powikłania jakie występują u pacjentów coraz częściej uświadamiają nas, że skutki można rozpatrywać jako wynik błędu medycznego.
Aga
Serducho467@wp.pl proszę napisać kto Pabia operowal w Gdańsku?
beata
Piszcie jaka operacje bo to ma znaczrnie czy tylko mikrodisectomia czy stabilizacja itd. Slowo operacje jest zbyt ogolne.
Mariusz
ja tak samo po stabilizacji kregoslupa ledzwiowego l5/s1 27.12.2016 usuwanej przepuchliny i wstawieniu nowego dysku bol w nodze ustapil w miejscu operowanym tez ale cos niedobrego dzieje sie wyzej odczuwam duzy ucisk i niewiem co jest 5 :;////////// dzisiaj tj 05.05.2017 mam kontrole 5 miesiecy po operacji masakra
Ewa
Witam mam pytanie zostałam skierowana na operację kręgosłupa i mam mieć wstawiony stabilizator coltex. Napiszcie coś więcej jak to wygląda czy boli. Mam mieć znieczulenie narkoze bardzo się boję i niewiem co mam robić podpowiedcie coś pomocy
Dana
Dana ja rok temu miałam operacje DIAM w klinice jednego dnia miałam stan zapalny,Do dziś mam okropne bóle stan się pogorszył skazana jestem na wózek.
kapuczino09
WitamDiam mialam wstawiny w 2009 roku w grudniu. W 2012 urodziam drugiego synka, teraz jestem w 21 tygodniu ciazy. Po operacji czulam sie i czuje bardzo dobrze..Nie mialam zadnych komplikacji po operacji, wszystko przebieglo idealnie .Operacje wykonal pan dr Rafal Gorski z Warszawy-jestem mu niezmiernie wdzieczna....
Marta
Witam mi dwa tygodnie temu też wszczepili implant DIAM na NFZ w Jastrzębiu Zdroju rewelacja bóle przeszły od razu po operacji.
Gosia
Witam ,jestem właśnie po wstawionym implancie DIAM na NFZ.Operacja w Słupsku
Wito
Mama pytanie, czy jest wiadomym coś dla Pana, aby wszczepienie implantu Diam było REFUNDOWANE przez NFZ?
Wito
Witam Panie Macieju. Mama pytanie, czy jest wiadomym coś dla Pana, aby wszczepienie implantu Diam było przez NFZ? Jeśli tak to kto wykonuje tego typu zabiegi. Mam chyba w przyszłości konieczność wykonania wszczepienia implantu.
wolny
Ja mam coś takiego. Trzy miesiące po operacji i żadnej poprawy. Dalej to samo jak przed operacją. Czemu?
Maciej
Mam44 lata i mam od dłuższego czasu bo odpowiednio: 5-ty rok implant Diam na L5-S1 i pół roku implant Diam L4-L5. Oczywiście stosuje się do zaleceń by np nie nosić ciężkich rzeczy itp. Jesli miałbym ocenić w skali 1-10 jak się czuje to dałbym 8. Niekiedy lekko boli jak długo siedzę przy biurku czy jak wstaję- zła pozycja w czasie snu. Bardzo dobrze czuje się gdy jestem w ruchu ( spacery ) - trzeba rozchodzić kręgosłup. Akurat jestem przewodnikiem turystycznym wiec mam ten plus. Ciekaw jestem jednak jak implanty będą się spisywały za 5, 10 czy 20 lat bo podobno silikon z którego zrobiony jest implant po ok 2-3 latach parcieje inie spełnia on wtedy swej funkcji.Czy ktoś może mnie odesłać do informacji na ten temat ? ( badania naukowe itp )
Majka
Ja mialam tydzień temu wczepiony BacJac i od dwóch dni boli lewa noga ,biodro hg nie mogę chodzić!
Kasia
Witam, za tydz też mam w wodzisławiu operację wszczepienia implantu DIAM przez ordynatora z Jastrzębia, jestem ciekawa jak ona wygląda bo wyczytałam że leży się na plecach to gdzie jest blizna. Jak długo trwa rekonwalescencj a? pozdrawiam
Stachu
Usuniecie dysku L4L5 i wstawienie Diamu mialem w 28.06 .14 ze szpitala wyszedlem we wtorek . W czwartek musialem jechac z powrotem bo zrobil mi sie jakis krwiak , krwiak usuneli dali antybiotyk w razie W i jestem w domu. W pon mam jechac na kontrol , zobaczymy czy wszystko ok. Ogolnie jestem zadowolony gdyby nie ten krwiak bo rana naprawde bardzo spuchnela i wygladala zle. Bol jaki jest teraz po operacji hehehe jaki bol ? Juz dawno nie czulem sie tak dobrze :-) to co przezywalem przed operacja jest nie do opisania , myslalem ze ktos rozrywa mi kregosłup i urywa prawą noge . Potrafie duzo zniesc ale wtedy naprawde poddalem sie , ketonal , doreta i inne leki nic nie pomagaly .Jestem zadowolony choc mineło pare dni od zabiegu . Mam nadzieje ze bedzie coraz lepiej :-). Aha ta przyjemnosc kosztowala mnie 13054zł bo to jest przeciez POLSKA :-) POZDRAWIAM NFZ I ZUS SRODKOWYM PALCEM BO WIDOCZNIE MALO SKLADEK WAM PLACE .
Wanda
Dzięki że się odezwałaś
dolcevita
mój mąż ma wszczepiony DIAM na L4 L5 przeszło rok czasu ,czuje się b.dobrze .. POLECAM. oczywiście sanatoria basen i zdrowy tryb życia :)
wandzia
Forum zamarło
Wanda
Nikt nie ma stabilizatora Bacjac ??? Nikt nic nie pisze.
Wanda
Stabilizatora Bacjac miało być
Wanda
Jestem 10 dni po wstawieniu stabilizatora w odcinku L4-L5 . Czy jest ktoś na forum z takim implantem
EWA
http://www.youtube.com/watch?v=OoF4FLiKh94&list=PLFA69703EA54C73AB&index=1na tej symulacji można zobaczyć jak to wyglada:)
Ewa
Jestem prawie 3 miesiące po wszczepieniu stabilizatora Uniwallis 12mm w odcinku L4-L5,operował mnie w Wodzisławiu doktor z Jastrzebie(najl epszy).Czuje się doskonale,o bólu nawet nie pamiatam,ćwicze w domu i mogę już chodzić na obcasach.Po 3 miesiącach Zus skierował mnie na turnus rehabilatacyjny , 23-dniowy więc w listopadzie jede do Ustronia.Staram się fonkcjonować już normalnie,ale ze schylaniem jest problem...jestem jeszcze za sztywna w operowanym odcinku.Jestem ciekawa czy ktoś jest tutaj z takim stabilizatorem bo ze mna było operowanych 4 osoby ale oni mieli Diamy.Pozdrawiam wszystkich:)
Martyna
Pacjent leży na plecach... i tylko nacina się skórę i odwarstwia mięśnie... Jak!!???
Michał
Kto Panią i gdzie operował?
LUKASZ
mam pytanie ?czy taki zabieg jest pomocny i czy mozna go wykonac przy ZZSK ?
czekoladka
Ja jestem dobre dwa tygodnie po wstawieniu DIAM. Ból po operacji był w miarę znośny, bałam się, że będzie gorzej. W szpitalu byłam 6 dni, na drugi dzień już mogłam 2 razy wstać, na trzeci dzień 4 razy a na czwarty dzień już ile chciałam. Nie czuję jak na razie bólu kręgosłupa, jedynie dziwne uczucie, tak jakby implant jeszcze się nie dopasował do mojego kręgosłupa. Na razie dużo leżę i chodzę, staram się jak najmniej siedzieć. Nie mogę też się jeszcze schylać ani nic dźwigać. Lekarz tez zabronił mi masaży. Rana na razie nie wygląda za ciekawie, ma ok.6cm i wciąz jest strup, ale nic złego się z nią nie dzieje. Dokuczają mi jedynie bóle na zmianę pogody. Mam nadzieję, że z każdym dniem będzie coraz lepiej:) Jestem pod opieka wspaniałego neurochirurga, więc musi być dobrze:) Pozdrawiam!
pf
serdecznie dzięki Pani Małgorzato za odpowiedz i podtrzymanie na duchu
Małgosia
Ja właśnie wróciłam z pobytu rehabilitacyjne go w Cieplicach. Operację miałąm 04 stycznia tego roku.Jestem bardzo zadowolona bo widać dużą poprawę,mimo że jeszcze mam pewne dolegliwości.Podstawą rehabilitacji po DIAM -ie jest gimnastyka.Tam stosowali nam ćwiczenia wg metody "maigne,a"(są w internecie)ćwic zenia rozciągające i stymulujące nerw kulszowy.Bóle pośladka to sklejone mięśnie-tak określił to Pan doktor od fizykoterapii.Zalecili też prywatnie Pilates.Gimnastyka w basenie z ciepłą wodą termalną,(SUPER ) ,laser,magnetro nik i prądy Tensa ( działają przeciwbólowo) i masaż wielostrumienio wy w ciepłej wodzie mineralnej.Muszę przyznać że postawili mnie na nogi.A niedawno nie mogłam założyć sobie skarpet czy kozaczków.Jak przyjechałam to nie mogłam położyć się na łóżko w celu wykonania mi zabiegów.Nie mogę jeszcze dłużej chodzić bo mam ból pośladka i taki dziwny ból w okolicy operowanej.Lekarz od fizykoterapii powiedział mi że nerw kulszowy regeneruje się 12 miesięcy.Podstawą naszego dobrego samopoczucia jest gimnastyka.Pozdrawiam ,po sanatorium będzie znacznie lepiej.
pf
witamjestem po DIAM juz przeszło dwa miesiące ale jestem załamany...bol w lewej części pośladków z dnia na dzień się nasila. do tego niesamowity bol i skurcze przy schylaniu się. chodze juz miesiąc na basen (może pływanie żabką pogarsza ten stan) chciałbym dołożyć inne ćwiczenia, siłownię ale nie wiem jakie. proszę o poradę. w maju jade do Kudowy sanatorium ale nie chce tak długo czekać na rechabilitacje. jakie metody Wam pomagają?pozdrawiam
Małgosia
Dzień Dobry Kasiu! Jeszcze nie miałam po operacji robionego rezonansu,podej rzewam że nie wyleżała bym teraz w tej tubie. O Boże! re operacja to koszmar.Bardzo Ci współczuję.Ja nareszcie czuję się trochę lepiej.Przez tydzień chodziłam na rehabilitację w szpitalu gdzie mnie operowali KCM Jelenia Góra.Polecam tym osobą co mieszkają w pobliżu. Załoga przeszkolona odnośnie gimnastyki po DIAM. No i dłużej stosują TENS-20 minut i magnetoterapia też 20 minut.Normalnie te zabiegi trwają 10 minut ale Pani rehabilitant powiedziała że po operacji należy stosować podwójny czas tych zabiegów.O tym nie wiedziałam wcześniej.Krioterapia miejscowa pozwoliła zamrożonemu kręgosłupowi wykonać rozciągające ćwiczenia.Płakałam z bólu i robiłam wszystko co kazali i teraz widzę że to działa.Pozdrawiam wszystkich za dwa dni jadę do Cieplic na 3 tygodnie rehabilitacji,m yślę że w końcu przestanę żałować ze poddałam się temu zabiegowi.
czarna
Witam mam pytanie ja jestem po drugiej operacji L4/S1 wtej chwili czekam na operacje wstawiania stabilizatora. mialam masywna przepukline pekniety dysk ktory zostal usuniety i zakleszczony nerw. bardzo sie boje nie wiem co robic te wpisy mnie przerazaja co jest po i ze jakies stany zapalne jakies ropnie powstaja to jest straszne i ten bol po operacji. mam pytanie jak to jest jakie jest rozciecie na ile czy to na prawde boli i gdzie pan robil te operacje. prosze o odpowiedz. pozdrawiam czarna.
kasia
Witaj Małgosiu czy miałaś po operacji robiony rezonans?bo ja tez po operacji miałam stan zapalny ale lekarze w moim przypadku bagatelizowali to i niestety nie brałam leków na to ,i miałam re operacje,pozdra wiam.
Małgosia
Witam!Już pięć tygodni minęło od mojej operacji -stabilizacji dynamicznej DIAM na poziomie L4-L5.W 21 dniu od zabiegu dostałam zakażenia pooperacyjnego.Cały czas miałam gorączkę i wysokie OB o strasznych bólach pośladka i okolicy rany nie chcę nawet wspominać.Dzisiaj jestem drugi dzień bez antybiotyków(dostaw ałąm 2razy dziennie po 1000 jednostek doustnie i drugi antybiotyk domięśniowo w zastrzykach przez 10 dni) bardzo się boję po powiedzieli mi że gorączka może powrócić.Co prawda ustąpiły bóle z przed operacji ale są inne które powodują że nie mogę położyć się na łóżko i wstać z niego to też jest problem.Lekarz mówi że wszystko jest OK! ale ja uważam że jest coś nie tak.Chodzę drugi dzień na specjalną gimnastykę po DIAM ,tam mnie rozciągają bo prawdopodobnie są jakieś przykurcze bo długo leżałam w łóżku przez ten stan zapalny.Także kto może niech jak najwięcej się rusza oczywiście w miarę możliwości.Ja na dzień dzisiejszy żałuję że wydałam 9000,00zł na operację a narobiłam sobie bólu co niemiara i jeszcze nie wiem co będzie dalej bo do dnia dzisiejszego nie mogę sama założyć sobie butów,wejść do wanny,pochylić się mocniej do przodu,przyklęk nąć czy położyć się na podłodze aby poćwiczyć.To jakiś koszmar za 10 dni jadę na turnus rehabilitacyjny i nie wiem jak położę się na niskie łóżko w pokoju uzdrowiskowym.
M
CzescJa jestem 18 dni po Diam. Przez pierwsze 2 doby silny bol pooperacyjny (mam niski prog bolu), od 3 dnia juz nabiera sie sil do chodzenia i bol jest calkiem znosny. Lekarz kazal mi chodzic kilka godzin dziennie. Po 5 dniach pojawily sie lekkie parestezje (podobno normalne) czyli klucie, dretwienie, bole tu i tam w nogach. Po wizycie kontrolnej (po 10 dniach) lekarz kazal chodzic wiecej i po kilku dniach parestezje minely i pojawil sie bol plecow powyzej operowanego poziomu na co powiedziano mi ze to reakcja oslabionych miesni na wysilek i ze minie. Mam chodzic dalej. Zaczynam rehabilitacje. Zobaczymy co bedzie dalej.
Lidia
Jestem 2 tygodnie po operacji segmentu L4-L5 (stabilizacja międzykolczysta Stenofix) wykonana w Gdańsku .Następnego dnia opusciłam szpital w stanie dobrym przez kilka dni na ketonalu i tramalu teraz nie muszę nic brać, ale nie wróciłam jeszcze do formy mam sztywność w miejscu operacji,za długo nie siadam i nie mogę się schylać jeszcze, ale mam nadzieję że za 2 tygodnie zapomnę o wszystkim.12 lat temu miałam operację odcinka L5/LS również w tym samym szpitalu więc jestem optymistką i wszystkim z podobnymi schorzeniami życzę, aby się nie poddawali.
P...r
Małgosiu, ja jestem również 5 dni po operacji stabilizacji dynamicznej Diam na 2 poziomach. Mam te same problemy i bóle co Ty. Jak teraz (po miesiącu od operacji) czujesz się, czy bóle ustąpiły, a sprawność nóg wróciła? Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia.
Małgosia
Witam ! Jestem już po operacji.5 dni temu miałam stabilizację dynamiczną typu DIAM L4/L5.Jestem załamana bo bardzo dokucza mi ból w lewym udzie w trakcie chodzenia.Nie ma mowy o pochyleniu się lub kucnięciu.Może to jeszcze za wcześnie i te bóle to normalna sprawa.Ogólnie czuję się cała obolała.Dziwią mnie wpisy że niektórzy już po kilku dniach czują się świetnie.Proszę niech ktoś napisze czy też miał takie ciągnące bóle w nodze i sztywność w miejscu operacji?
pf
witam proszę o kontakt kogoś kto miał zabieg diam przez naj z jastrzębia mój emil adam1920@onet.eu. pozdro
BARBARA 1
Jestem ponad miesiąc po operacji DIAM wykonanej w klinice jednego dnia i chyba wszystko jest w porządku.Wypisano mnie na drugi dzień rano. Myślałam , że ból będzie większy.W szpitalu miałam kroplówki ze środkiem przeciwbólowym, a do domu przepisano mi tabletki , które brałam tylko kilka dni.Naprawdę nie ma się czego obawiać.
Małgosia
Za dwa dni mam operację stabilizację dynamiczną L4/L5.Bardzo się boję.Naczytałam się tyle opinii że mam mętlik w głowie.Najbardziej martwię się że na drugi dzień wypisują do domu (klinika jednego dnia)i co wtedy jak będzie boleć w domu?
MARYSIA
Witam pisze do pana ktory opisal sytuacje wstawienia diam napisal pan ze mozna sie z panem porozumiec tylko nie podal pan zadnego kontaktu do siebie prosze o kontakt pod nr telefonu 797510878 ja jestem po operacji 31.10.2012 i czuje sie okropnie a chcialabym zasiegnac wiencej informacji. prosze o kontakt.
JAN
Mam DIAM 6 lat wsczepiny przez ordynatora neurohirurgii w Jastrzebiu Zdr .Czuje sie swietnie i zapewniam ze Ci lekarze sa najlepsi na swiecie.
Sly
Witam miałem zabieg półtora miesiąca temu i jak narazie nie ma większej poprawy.Jeden dzień jest lepiej a drugi gorzej.Myślałem że już będę pracował ale nie dam rady/pracuję fizycznie/
Alek
Witam wszystkich którzy szukają pomocy w sprawie wstawienia stabilizatora DIAM .Mogę coś na ten temat powiedzieć bo sam jestem po takim zabiegu. Operację miałem 3 tygodnie temu i czuję się świetnie :D wiadomo jeszcze do pełni sprawności trochę brakuje ale za tydzień idęna rechabilitację i mam nadzieję że będzie ok. Podstawowa sprawa przed operacją to konsultacje przynajmniej z 2 lekarzami aby wykluczyć jakieś pomyłki oraz PODSTAWA wybranie odpowiedniego neurochirurga!! ! Ja polecam tą metodę bo przyniosła mi ulgę a naprawdę było kiepsko w razie pytań piszcie postaram się odpowiedzieć na wasze wątpliwości oczywiście jak będe w stanie Pozdrawiam wszystkich i nie poddajcie się w walce z bólem!!!
krystyna
dostałam wiadmość że muszę mieć operacje boje sie konsekwencji jest to bezpieczne/dajcie jakąś wskazówkę co robi czy to bezpieczne
Zbyszek
Jestem 3.5 roku po stabilizacji DIAM L4/L5. Operacje nadzorował Dr Stanisław Kwiek. Zabieg był przeprowadzony w Mikolowie i kosztował 8000zł. Jestem bardzo zadowolony. Bóle posladka, podudzia i stopy przeszły, musze pamiętać aby sie niezasiedzieć np.przed komputerem bo drętwieje mi wtedy stopa. Regularnie chodze na basen i kung-fu. Blizna po zabiegu 50mm dł. i 5mm szer.Kolega robił DIAM w Warszawie w tym samym czasie, koszt 12000zł blizna dł. 150 mm i szer. 2mm i narzeka na powracające bóle pleców.
do Łukasza
ciesz sie ze ten magiczny diam ci pomogł,i nie grzesz na tych ktorym zaszkodził...
Janusz
Witam ,operację miałem w lipcu 2010r w Jastrzębiu Zdroju. Operował mnie dr Kiwic .Długo się wachałem ,ale było warto. Mam 40 lat i pracuję fizycznie.na razie wszystko ok.
Lukasz
Lepszy diam na kregoslupie niz operacja inwazyjna.Wybralem diam bo to tylko stabilizator i jest umieszczany na kregoslupie bez potrzeby uszkadzania go,jak to jest w wypadku innych zabiegow.Mniejsze zlo i szybszy powrot do sprawnosci.Ci co po wstawieniu go narzekaja to pewnie maruderzy z komisji Zusowskich.Glowa do gory polamance.
Aga
Witam! Mialam wstawiony DIAM w listopadzie 2010 r. Od tej pory jest dużo gorzej. Lekarz, który mnie operowal powiedział, że nie widzi nic niepokojacego po operacji. A bolec zaczyna juz druga noga. Na masaże wydaję bardzo dużo pieniędzy, żeby pracowac i jakoś życ (tj. 26000 przez rok). Nie wyrabiam i płacę składki, a wszystko muszę robic prywatnie. Chyba prywatnie z tego bólu i bezsilności (juz 4 lata)sobie wezmę i strzelę...
kamyk
jestem 3 dni po operacji z użyciem tego systemu, operowany przez dr Larysza w szczecinie zdunowie, jedyny minus to dosc duza rana . opieka w szpitalu bardzo dobra ale łóżka są koszmarne, tym bardziej dla pacjentów po operacji kręgosłupa :/
kk
chętnie zapoznam się z osobami po OP z Diamem /jak jaZastanowimy się spólnie co dalej; u jakich specjalistów?Proponują mi Termolezję/ wyjęcie Diam/ kryzys i oszczędności w NFZ więc nie chcą mi zamienic na szerszy stabilizator. Czekam 519 438478:-)
Michał
Witam, ja operacje miałem chyba już ze dwa i kawałek lat temu, chodzę , działam - odczuwam tylko jak dzwigam coś lekkie promieniowanie do lewej nogi ale nie boli i mogę chodzić. Po operacji - zabiegu 0 min - u mnie od razu zanik bulu, bez tabletek w zasadzie, operacja nie bolała i polecam! ...i coś mi się doktor w/w w art wydaje znajomy! /polecam/
mark
Wita, za dwa tygodnie czeka mnie oparacja L4/L5 i wstawienie stabilizatora typu Coflex z tytanu(to podobno lepsze niż Diam), zobaczymy
heksa
Lekarz stwierdził że jeżeli nie pomoże rehabilitacja którą zaczynam za 10 dni to będzie trzeba wyjąć stabilizator.Ja tylko się boję że powróci ból z przed operacji.Boje się że ucisk na nerw poszedł wyżej.Ja byłam operowana w WCM w Opolu.
janek
jestem cztery tygodnie po operacji l4/l5 l5/s1poprawa z przed operacji ogromna brak bólu w lewej nodze.czuje tylko sztywnosc w miejscu zabiegu/to chyba proces gojenia sie rany/byłem operowany w szpitalu SZCZECIN -ZDUNOWO przez dr.LARYSZ I dr.SPOZ/ naprawde fachowcy /POLECAM.
heksa
Ja miałam stabilizator tzw.stenofix z tytanu przez miesiąc było ok.A potem się znowu zaczeło bóle nerwów kulszowych na dwie strony doszedł jeszcze ból w odcinku piersiowym ja chyba oszaleję i dalej przeciwbólowe,a miało być tak pieknie.Pozdrawiam
Quba
Implant DIAM jest implantem wykonanym z sylikonu.Najnowsze badania i doświadczenia operacyne lekarzy wskazują ,iż DIAM nie spełnia swojej funkcji już po dwóch latach ,gdyż sylikon twardnieje i nie spełnia funkcji dynamicznej stabilizacji(sp rężystość).Dlatego na zachodzie nie stosuję się już tych implantów.
Sylwek
Witam, jestem 2 tygodnie po wszczepieniu Diamu, nadal czuje ból w miejscu na poziomie L5S1 po operacji myślałem ze będę wyc z bólu. Dzisiaj jest lepiej ale wciąż czekam na ten moment ze wreszcie nie boli. Nie wieże ze nie którzy wracają do sprawności po 2 tygodniach. Mam nadzieje ze Diam to była dobra decyzja i czekam na poprawę. Pozdrawiam:-*
jark
Witam, jestem 46-letnim facetem z Warszawy. Mialem przepukline L4/L5. Mialem bóle kregoslupa, ale do przezycia... funkcjonowalem zawodowo, masaze u rehabilitantow itp. Po nieszczesliwym potknieciu, ruch do przodu, przeszylo mnie *pradem* przez cale cialo, ledwo dotarlem do domu i juz nie moglem sie ruszyc... Po ponad 3 tyg. oczekiwania w bolu w domowym lozku, zostal wykonany zabieg (operacja) w Szpitalu Praskim w Warszawie, przez dr Glowackiego (Chirurgia Jednego Dnia). W tej chwili jest to 5. dzien po operacji, czuje tylko ze mam szycie na kregoslupie (rana czysta, nie czuje by cos sie dzialo). Od nastepnego dnia po operacji moge chodzic, choc powoli, bo od lezenia mam zaniki w miesniach nog (stracilem ok. 7 kg w tym czasie, glownie z masy miesniowej). Generalnie czuje sie dobrze, choc nadal slabawo, miekkie nogi. Duzo leze, troche chodze po domu. Nie moge siadac, skrecac ciala i pochylac na boki. Po miesiacu gojenia rany mam zaczac rehabilitacje... Mam nadzieje, ze wszystko ulozy sie bez komplikacji :-) Pozdrawiam
Magda
Nie ma nigdy 100 % gwarancji na sukces, ale w decydującej większości przypadków zabieg ma sens, więc nie jest uczciwym generalizując zniechęcać. W Mojej rodzinie zabieg ten ukończył się sukcesem przywracając operowanego do normalnego, aktywnego życia.
zozi111
Jestem rok po wstawieniu Diam-u, namówił mnie lekarz...jest jeszcze gorzej niż przed operacją.Nie polecam!!!
Gosia
W 2007 miałam wstawiony DIAM L4-L5 ,uzyskano tylko częściową poprawę z nawrotami choroby. 15.06.2011 wstawiono mi InSpace Posterior L5-S1. Wkrótce po operacji poczułam się lepiej i mam nadzieję , że już będzię tylko lepiej. Pozdrawiam wszystkich zmagających się z tą chorobą i życzę wytrwałości.
kasia
ok 3 lata temu miałam wstawiony diam ,bez poprawy było jeszcze gorzej,a ponadto powikłany ropniem co sie wiarze z kolejnym zabiegiem ,na dzień dzisiejszy jestem po dziesiątkach konsultacji i nikt w inny sposob nie potrafi pomoc tylko usunięciem diam!!!!!!!!a słyszałam już tyle diagnoz stawy,biodro itp,zrobiłam wszystkie rezonanse i jednak to nie to,tylko powikłania,a miałam po 2 tygodniach wrócić do pracy????/:cry::cry:
jadwiga
jestem 6 miesięcy po trzeciej operacji w tu pełna niespodzianka dalej mnie boli doszły kołowania w głowie pono siada mi kręgosłup szyjny mam już dości
grażyna
Jestem po operacji metodą diam 5,5 miesiąca i bolą mnie plecy prawie cały czas ból z nogi ustąpił ale reszta nie . nie wiem co dalej robić, jedni piszą że wszystko dobrze a u mnie nie proszę o więcej opinii, ponieważ nie wierzę że u wszystkich jest tak dobrze
Marcin
Jestem dwa lata po operacji wykonanej przez dr P.Lisa w Konstancinie Jez. Jestem bardzo zadowolony , wrocilem do pelnej sprawnosci oczywiscie etapami .
Emilia
Witam! jestem przed operacją i chciałabym uzyskać kilka porad dotyczących wszczepienia implantu międzywyrostkow ego.Mam przepukline dysku na poziomie L4-L5, oraz L5-S1. Już tyle artykułów na ten temat przeczytałam a nadal mam niedosyt...Wynika to z tego,że bardzo się boję.Jestem studentką i obawiam się tego,że zaniedbam naukę,a w czerwcu mam obronę.Czy szybko wraca się do formy po tej operacji? Będę musiała uczestniczyć w niektórych zajęciach,a wiem ze siedzenie nie jest wskazane. Jak długo trzeba pozostać w domu? po jakim czasie Wy wróciliście do samodzielności? Może "nie taki diabeł straszny", nie wiem... proszę,poradźci e mi coś. Czy np. po 2 tyg bede na tyle sprawna aby wrócic na uczelnie? w ogóle jak silne są dolegliwości bólowe po tej operacji?:sad: Będę wdzięczna za odpowiedzi. Pozdrawiam!
:
Życie jest piękne, nic mnie nie boli, mogę wszystko robić. Nawet zapomniałam, że go mam. Pamiętam tylko o mojej postawie. Brzuch wciągnięty i chodzę prosto. Taka operacja mobilizuje. Powodzenia tym co idą się ciąć. :-)
lili
Jestem 20 lat po operacji skoliozy metodą CD. Poniżej stabilizacji zaczęły postępować zwyrodnienia dysków - wypukliny modelujące worek oponowy (l4-l5,l5-S1) Lekarz zaproponował mi "DIAM". Jeszcze nie podjęłam decyzji. Ciekawa jestem wszystkich opinii ludzi, którzy już co po operacji. Jeszcze nie podjęłam decyzji ale coraz bardziej mam dość życia z bólem
Alicja
Za 2 godz. mąż będzie miał w/w zabieg, bardzo się denerwujemy, ale wierzę głeboko w fachowość neurochirurga. Napiszę jak było!
Przemek
Kochani powiedzcie mi czy ten zabieg boli? czy człowiek cos czuje? pomocyy
j
mnie w sumie od razu po operacji juz rwalo do chodzenia, glowny bol minal i bylam szczesliwa. Ale dopiero nastepnego dnia pozwolili wiec juz o 6 sie zerwalam i za zgoda pielegniarki zaczelam chodzic, tego samego dnia po poludniu wypisali mnie do domu. Kilka miesiecy po operacji jest dobrze,mam problemy z siedzeniem ale moge chodzic bez problemu i to jest najwazniejsze.
tomasz
Wczoraj wypisano mnie ze szpitala po 4 dniach.Drugiego dnia juz mnie pionowano. Czuje sie dobrzechodze z malymi ograniczeniami.Jestem b.zadowolony.Dobra klinika to podstawa.
Ewa
mojemu męzowi ta operacja pomogła :D