Dieta polegająca na krótkoterminowym ale dużym ograniczeniu liczby spożywanych kalorii stymuluje układ odpornościowy do walki z rakiem – informują włoscy uczeni.

 

W badaniach klinicznych prowadzonych przez naukowców z Fondazione IRCCS Istituto Nazionale dei Tumori w Mediolanie wzięło udział 101 pacjentów z różnymi rodzajami nowotworów. Uczestnicy przez pięć dni stosowali dietę roślinną o niskiej zawartości węglowodanów i białka. W pierwszym dniu spożywali ok. 600 kcal, a w pozostałe dni – ok. 300 kcal. Cykl ten powtarzano co 3–4 tygodnie, maksymalnie osiem razy. Przez pozostały okres pacjenci nie mieli żadnych ograniczeń żywieniowych poza zaleceniem zdrowego sposobu odżywiania i stylu życia.

Zdecydowana większość pacjentów pozytywnie zareagowała na dietę, bez względu na rodzaj nowotworu i stosowaną terapię. Utracona podczas postu masa ciała powracała do normy w okresach między postami, co wykluczało ryzyko niedożywienia i obniżenia skuteczności leczenia przeciwnowotworowego.

Dieta naśladująca post spowodowała zmniejszenie średniego stężenia glukozy we krwi o 18,6 proc., insuliny o 50,7 proc. oraz insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF-1) o 30,3 proc. Zwiększyła się natomiast liczba limfocytów CD8+, które odgrywają istotną rolę w niszczeniu komórek nowotworowych.

– Zmiany te są analogiczne do tych, które odnotowaliśmy podczas badań przedklinicznych i które były związane z silnym działaniem przeciwnowotworowym. Duże ograniczenie spożywanych kalorii spowodowało szok metaboliczny, który aktywował mechanizmy immunologiczne wspomagające działanie leków przeciwnowotworowych – piszą autorzy tej próby. – Jest to pierwsze badania kliniczne dotyczące wpływu krótkoterminowego silnego ograniczenia spożycia kalorii na aktywację mechanizmów immunologicznych zwalczających nowotwory. Metoda ta jest bezpieczna, nie wiąże się z dodatkowymi kosztami i może być bez problemu stosowana w połączeniu ze standardowymi terapiami antynowotworowymi – podsumowuje autor badań dr Claudio Vernieri.

Źródło: Cancer Discovery

Żyj Długo