Cukrzyca stanowi zagrożenie zarówno dla kobiet spodziewających się dziecka, jak i dla samego płodu. W czasie ciąży poziom cukru może się niepostrzeżenie obniżyć (z powodu zmian hormonalnych) i zagrozić życiu matki. Występuje też większe ryzyko deformacji płodu i przyjścia na świat martwego dziecka, a noworodki miewają bardzo wysoką masę urodzeniową.

 

Wygląda jednak na to, że znaleziono sposób na zapobieżenie poważnym komplikacjom, na jakie ta choroba naraża kobiety w ciąży. Rozwiązaniem będzie sztuczna trzustka o rozmiarach zbliżonych do telefonu komórkowego.

Ma ona mierzyć poziom glukozy we krwi i dzięki pompie insulinowej podawać pacjentce hormon w odpowiednich dawkach. Wcześniej podobne urządzenie pomogło dzieciom chorym na cukrzycę.

O tym, jak przydatny może być ten mały wynalazek w czasie prowadzenia ciąży diabetyczki, poinformowała Helen Murphy z Cambridge University, która przeprowadziła badania w tym zakresie. Ich wyniki opublikowało pismo „Diabetes Care”.

 

Źródło: physorg.com


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz