ARTYKUŁY DO SŁUCHANIA

W obecnych czasach zdominowanych przez multimedialne formy przekazu dźwięk wart jest nieraz więcej niż tysiąc słów. Od dziś, aby poznać najnowsze wieści ze świata fitoterapii i szeroko pojętej profilaktyki zdrowia nie trzeba czytać - można posłuchać. Na dowolnym urządzeniu - komputerze, telefonie, tablecie. Na stronie DO SŁUCHANIA mają Państwo możliwość bezpłatnego odsłuchania lub pobrania plików audio z najciekawszymi, naszym zdaniem, artykułami z ostatnich wydań kwartalnika "Żyj Długo". Zapraszamy!

Cukrzyca stanowi zagrożenie zarówno dla kobiet spodziewających się dziecka, jak i dla samego płodu. W czasie ciąży poziom cukru może się niepostrzeżenie obniżyć (z powodu zmian hormonalnych) i zagrozić życiu matki. Występuje też większe ryzyko deformacji płodu i przyjścia na świat martwego dziecka, a noworodki miewają bardzo wysoką masę urodzeniową.

 

Wygląda jednak na to, że znaleziono sposób na zapobieżenie poważnym komplikacjom, na jakie ta choroba naraża kobiety w ciąży. Rozwiązaniem będzie sztuczna trzustka o rozmiarach zbliżonych do telefonu komórkowego.

Ma ona mierzyć poziom glukozy we krwi i dzięki pompie insulinowej podawać pacjentce hormon w odpowiednich dawkach. Wcześniej podobne urządzenie pomogło dzieciom chorym na cukrzycę.

O tym, jak przydatny może być ten mały wynalazek w czasie prowadzenia ciąży diabetyczki, poinformowała Helen Murphy z Cambridge University, która przeprowadziła badania w tym zakresie. Ich wyniki opublikowało pismo „Diabetes Care”.

 

Źródło: physorg.com