ARTYKUŁY DO SŁUCHANIA

W obecnych czasach zdominowanych przez multimedialne formy przekazu dźwięk wart jest nieraz więcej niż tysiąc słów. Od dziś, aby poznać najnowsze wieści ze świata fitoterapii i szeroko pojętej profilaktyki zdrowia nie trzeba czytać - można posłuchać. Na dowolnym urządzeniu - komputerze, telefonie, tablecie. Na stronie DO SŁUCHANIA mają Państwo możliwość bezpłatnego odsłuchania lub pobrania plików audio z najciekawszymi, naszym zdaniem, artykułami z ostatnich wydań kwartalnika "Żyj Długo". Zapraszamy!

Zdaniem dr Anety Afelt z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, współautorki międzynarodowego raportu Związek między zmianą klimatu a chorobami zakaźnymi, który na rok przed wybuchem pandemii koronawirusa ostrzegał przed możliwością jej wystąpienia, pojawienie się wirusa SARS-CoV-2 u ludzi związane jest przede wszystkim z rabunkowym wejściem człowieka do środowiska naturalnego i ze skróceniem dystansu między człowiekiem a dzikimi zwierzętami. Ułatwia ono przenoszenie się wirusów odzwierzęcych na ludzi i modyfikowanie się ich w ludzkich organizmach.

 

– Na przełomie lat 2019/2020 padliśmy ofiarą procesu dopasowania się wirusa do kolejnego żywiciela, jakim stał się człowiek – mówi ekspertka.

Szczególnie podatne warunki ku temu panują w Azji. Zdaniem dr Afelt do tej pory nie odnaleziono przekonywujących dowodów na to, by wirus SARS-CoV-2 powstał w wyniku manipulacji dokonanych w laboratoriach.

Źródło: PAP

Żyj Długo