ofeina zmniejsza aktywność mięśni w jajowodach, które są odpowiedzialne za transportowanie jajeczek z jajników do macicy. „Nasze eksperymenty były przeprowadzane na myszach, ale są one dużym krokiem w kierunku wyjaśnienia, dlaczego spożywanie napojów zawierających kofeinę może zmniejszyć szanse zajścia w ciążę” – mówi profesor Sean Ward z Uniwersytetu Stanowego w Nevadzie.

 

Ludzkie jajeczka są mikroskopijnych rozmiarów, ale muszą trafić do macicy, jeżeli kobieta chce zajść w ciążę. Choć ten proces jest jej niezbędnym etapem, naukowcy nie wiedzą wiele na temat sposobów poruszania się jajeczek w umięśnionych jajowodach. Zakłada się, że maleńkie włoski, zwane rzęskami, które znajdują się w ich ścianach, przenoszą jajeczka dzięki skurczom mięśni jajowodów.

Reklama

 

Badając jajowody u myszy, profesor Ward wraz ze swoim zespołem odkrył, że kofeina powstrzymuje działanie pewnych komórek znajdujących się w ściankach jajowodu, które odpowiadają za tempo ruchów. Komórki te koordynują skurcze jajowodów, więc jeżeli ich działanie jest tłumione, jajeczka nie mogą się przemieszczać. Skurcze mięśni odgrywają większą rolę w transportowaniu jajeczek do macicy, niż ruchy rzęsek. „Uzyskaliśmy intrygującą odpowiedź na pytanie, dlaczego kobiety, które spożywają duże ilości kofeiny, mają większe trudności w zachodzeniu w ciążę niż panie, które nie piją napojów zawierających ten związek” – mówi profesor Ward.

 

Odkrycie związku pomiędzy konsumpcją kofeiny a zredukowaną płodnością ma dobre strony. „Oprócz tego, że nasze odkrycie może pomóc kobietom, które mają trudności z zajściem w ciążę, lepsze zrozumienie mechanizmów działania jajowodów pomoże lekarzom w leczeniu zapalenia miednicy oraz chorób wenerycznych” – mówi profesor Ward. Dzięki odkryciu amerykańskich naukowców poszerzy się również nasza wiedza na temat przyczyn ciąży pozamacicznej, niezmiernie bolesnej i zagrażającej życiu matki, w wyniku której embriony rozwijają się we wnętrzu jajowodu.

 

Źródło: medicalxpress.com