Grzybica pochwy to potoczna nazwa kandydozy pochwy, zwanej też drożdżycą lub drożdżakowym zapaleniem sromu. Jest to jedna z infekcji dróg moczowo-płciowych wywołana najczęściej przez drożdżaki z gatunku Candida. Objawy są na tyle uciążliwe i bolesne, że do zdiagnozowania choroby z reguły wystarczy obraz kliniczny, czyli całokształt obserwacji poczynionych przez lekarza. Jednak czasami, dla potwierdzenia rozpoznania choroby, zlecane są dodatkowe badania.

 

 

Co sprzyja zachorowaniu na kandydozę?

Niektóre grzyby są obecne w naszym organizmie, jednak ich rozmnażanie jest kontrolowane przez nieszkodliwe bakterie – w przypadku pochwy są to pałeczki kwasu mlekowego. Kiedy równowaga zostaje zachwiana, wtedy dochodzi do rozwoju choroby.

  • Może to być wywołane przez niewłaściwą higienę (np. korzystanie z publicznych toalet, noszenie obcisłej bielizny), nadmierną higienę (irygacje pochwy) oraz zła dietę (zawierającą dużo cukrów, mięsa, mleka.
  • Grzybica pojawia się często po kuracji antybiotykowej – lekarstwa niszczą pałeczki kwasu mlekowego, co zaburza równowagę biologiczną.
  • Flora bakteryjna pochwy zostaje zaburzona także w czasie ciąży – po porodzie choroba może nawracać.
  • Częściej chorują osoby cierpiące na cukrzycę – nawracająca grzybica może być pierwszym objawem choroby.
  • Grzybicą można się zarazić podczas stosunku płciowego.

Reklama

 

Objawy.

Najczęstsze dolegliwości zgłaszane przez pacjentki to:

  • obfite, grudkowate upławy, białe lub żółte, o konsystencji twarożku
  • świąd i pieczenie pochwy oraz sromu (zwłaszcza podczas oddawania moczu i po stosunku płciowym)
  • zaczerwienienie sromu i pochwy
  • przy chorobie przewlekłej – częste oddawanie moczu, uczucie pełnego pęcherza

W postawieniu diagnozy może pomóc mikroskopowe badanie wymazu z pochwy, badanie odczynu pH pochwy oraz posiew. Samodzielne leczenie choroby nie jest wskazane – zdarza się, że pacjentki mylą kandydozę z zakażeniem bakteryjnym lub reakcją alergiczną (np. na zawarty w prezerwatywach lateks). Czasami, zamiast polepszyć swój stan, panie go pogarszają, stosując na przykład nasiadówki ziołowe, które stwarzają warunki do rozwoju zakażenia.

 

Leczenie

Grzybicę pochwy leczymy preparatami w postaci kremów, maści, globulek dopochwowych i tabletek doustnych (np. clotrimazol, nystatyna). Leczenie powinno trwać przynajmniej 6 dni. Kurację globulkami należy tak zaplanować, aby nie przerwała jej menstruacja.

Najczęściej objawy ustępują w ciągu 48–72 godzin, a po około tygodniu komórki grzybowe znikają ze środowiska pochwy. Niezależnie od leków przeciwgrzybicznych powinno się także przyjmować preparaty z pałeczkami kwasu mlekowego, aby przywrócić równowagę we florze bakteryjnej pochwy. Kurację przeciwgrzybiczną powinien przejść także partner seksualny pacjentki. Najczęściej są stosowane kremy przeciwgrzybiczne.