W teatralnych anegdotach znaleźć można opowieści o tym, jak to artysta operowy, wyśpiewując jakąś arię, szeroko otworzył usta po czym nie mógł ich zamknąć. Takie przypadki, nazywane potocznie „wypadaniem szczęki”, kojarzą się raczej komicznie, choć wcale zabawne nie są. A zdarzają się nie tylko wtedy, gdy wokalista bierze wysokie C, lecz także na przykład przy ziewaniu.
Zamykaniu szeroko rozwartych ust towarzyszą wówczas ból oraz nieprzyjemne doznania akustyczne: trzaski, klikanie, pykanie. Są przejawem dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego (dssż), wadliwego działania przegubu łączącego szczęki górną i dolną.

 

Wszystko przez ten krążek...

Nieprawidłowości działania stawu skroniowo-żuchwowego, objawiające się bólem przy otwieraniu i zamykaniu szczęk oraz odgłosami wydawanymi przez stawy żuchwy, wynikają z niewłaściwego położenia szczęki dolnej w stosunku do górnej oraz przemieszczenia kawałka chrząstki zwanego krążkiem stawowym. Jego wadliwe ułożenie powoduje, że przestaje on amortyzować ruchy dolnej szczęki, czyli żuchwy, i kości skroniowej.

Na konsekwencje przesunięcia krążka i związane z tym trzaski w trakcie odwodzenia i przywodzenia żuchwy, zwrócono uwagę jeszcze w XIX stuleciu.

Współczesne piśmiennictwo medyczne posługuje się zamiennie terminami: mioartropatia skroniowo-żuchwowa i dysfunkcja skroniowo-żuchwowa na określenie zaburzeń w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego. Specjaliści zaznaczają jednak, że nie jest to precyzyjna klasyfikacja tych patologii.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Badania Bólu – International Association for the Study of Pain (IASP) – przemieszczenia krążka określa wszelkimi stanami w stawie skroniowo-żuchwowym, które odbiegają od fizjologicznej relacji między krążkiem, kłykciem a kością skroniową.

Reklama
Reklama

Jonizatory wody

Jonizatory wody

Woda alkaliczna w kilka minut. Już od 355 zł.

 

Ważny, nietypowy, zapracowany

Kiedy mówimy o stawach, to mamy na myśli kolana, łokcie, biodra... Staw skroniowo-żuchwowy jakoś umyka naszej uwadze. Może dlatego, że pod paroma względami jest nietypowy, inny niż stawy naszego układu ruchu: tworzy go jedna kość, czyli żuchwa, ruchoma kość czaszki, a stawy skroniowo-żuchwowe to jedyne jednoimienne stawy sprzężone ze sobą i czynnościowo, i anatomicznie.

Staw skroniowo-żuchwowy, złożony system kości, krążków stawowych, więzadeł i mięśni, jest tymczasem bardzo ważny, często używany, niezbędny m.in. przy mówieniu, przyjmowaniu i żuciu pokarmów. Ma skomplikowaną budowę, a to sprawia, iż jego stan rzutuje na ogólne samopoczucie. Odpowiada za poruszanie żuchwą do przodu, do tyłu i na boki.

Łączy szczękę dolną z czaszką, a składa się z dołka stawowego kości skroniowej, wyrostka stawowego (kłykcia) głowy żuchwy, krążka stawowego i torebki stawowej.

W zdrowym stawie skroniowo-żuchwowym ów krążek pozostaje zawsze między kłykciem i dołem stawowym. Wraz z krążkiem przesuwa się kłykieć głowy żuchwy po obu stronach. Prawidłowe funkcjonowanie stawu oraz właściwa pozycja krążka zapewniają dobrą pracę mięśni głowy, szyi i ramion.

Sam krążek nie jest unerwiony, ale właściwie ustawiony zapobiega uciskowi nerwów i naczyń krwionośnych w stawie, gdy szczęka jest zamknięta. Skutek ucisku zaburza równowagę całej struktury stawu, co z kolei odbija się na nerwach, więzadłach i mięśniach głowy, szyi i twarzy, niosąc ból w ich obrębie, często łudząco przypominający migrenę.

 

Skąd to się bierze

Zaburzenia funkcji stawu skroniowo-żuchwowego miewają różne podłoże – od braków w uzębieniu, wad zgryzu i wad postawy, nieprawidłowo wykonanych protez zębowych, skłonności do zgrzytania i zaciskania zębów poprzez wady rozwojowe, po zmiany zwyrodnieniowe i patologie w obrębie stawu z przemieszczeniem i blokadą krążka lub bez jego zablokowania. Osobną grupę przyczyn stanowią też urazy – głowy lub szczęki oraz wszelkie sytuacje, w których głowa jest nagle rzucona do przodu i do tyłu. To tak zwany uraz biczowy w wypadkach komunikacyjnych. Nieobojętne dla sprawności stawu okazują się też czasem zabiegi intubacyjne przed operacjami w szpitalach. Wymuszone otwarcie ust i nadmierne rozciągnięcie więzadeł oraz innych tkanek w związku z koniecznością wprowadzenia rurki do dróg oddechowych pacjenta, może spowodować przemieszczenie żuchwy i zakłócić  funkcjonowanie stawu.

 

Leczyć koniecznie

Dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego oznaczają nie tylko zwykły dyskomfort, ale mogą sprzyjać rozwojowi wielu chorób i poważnych dolegliwości, z trwałym zniszczeniem stawu włącznie. Wymagają więc pomocy medycznej.

Rozpoznanie i leczenie dssż spoczywa przede wszystkim na lekarzach stomatologach. To oni – według Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego – ponoszą główną odpowiedzialność za diagnozę i terapię tych patologii.

Wbrew pozorom rozpoznanie przysparza pewnych trudności, bo różnorodne objawy występujące w dssż, bywają też symptomami innych schorzeń. Diagnoza nie może opierać się wyłącznie na ocenie stanu uzębienia i wywiadzie. Często wymaga badań klinicznych, a przede wszystkim zdjęć rentgenowskich.

Metody leczenia obejmują zarówno podawanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, fizjoterapię (m.in. ultradźwięki, leczenie ciepłem i zimnem) jak i noszenie specjalnych aparatów, tzw. płytek lub szyn zgryzowych redukujących szkodliwy wpływ zaciskania zębów, techniki relaksacyjne umożliwiające kontrolowanie napięcia mięśni żuchwy przez pacjenta, a także – zabiegi chirurgiczne. Te ostatnie wykonuje się wtedy, gdy stawy żuchwy objęte są zaawansowanym procesem chorobowym i żadna inna terapia nie przynosi poprawy.

Oczywiście, stan uzębienia – zdrowe zęby, a także dobrze wykonane uzupełnienia braków to punkt wyjścia do podjęcia leczenia, a nierzadko i warunek sprawności stawów skroniowo-żuchwowych.

 

Anna Jęsiak

 * * *

Najczęstsze objawy dssż:

 • Bóle głowy, podobne do migrenowych, bóle uszu, ból i ucisk za oczami
 • Odgłos trzaskania lub pękania przy otwieraniu i zamykaniu ust
 • Ból przy ziewaniu, szerokim otwieraniu ust lub przeżuwaniu
 • „Utykanie”, blokowanie lub wypadanie żuchwy
 • Bolesność mięśni żuchwy
 • Nagła zmiana wzajemnego ułożenia zębów górnych i dolnych

 

Czy masz zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego

 • Czy zgrzytasz zębami lub je zaciskasz?
 • Czy masz częste bóle głowy i/lub karku? Czy ból wzmaga się w trakcie zaciskania zębów?
 • Czy budzisz się z obolałymi, zaciśniętymi mięśniami żwaczowymi?
 • Czy w stresie zaciskasz zęby?
 • Czy sprawia Ci kłopot szerokie otwarcie ust (np. podczas ogryzania jabłka, ziewania, śpiewu)? Czy czujesz wtedy opór lub masz uczucie zablokowania żuchwy?
 • Czy podczas otwierania ust czujesz w stawach kliknięcie, słyszysz trzaski, szmery lub tarcia?
 • Czy masz uczucie, że jakiś ząb jest rozchwiany lub za wysoki?
 • Czy masz problemy z innymi stawami?
 • Czy Twoje zęby są zniszczone, starte, rozchwiane?

Im więcej odpowiedzi twierdzących, tym większe prawdopodobieństwo zaburzeń.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
lucjan
a czy leczyla sie Pani u tego lekarza?dlaczego pytam,pioniewaz aktualnie lecze sie na ul. zarzecze w krakowie i mam mieszane uczucia odnosnie tego gabinetu.zero badan ,zadnych przeswietlen,ty lko szyna,kilka cwiczen i to wszystko co oferuja.
helena
Dr.n. med. Grzegorz CHolocinski Gabinet Stomatologiczny ul. Madalinskiego 10 30-303 Krakow tel.12 2666657 lub 603992756 www.uks.com.pl
lucjan
tez mam podobny problem.jesli ktos ma namiary na dobrego specjaliste od ssz z Krakowa lub okolic bardzo prosze o kontakt na; kociuba14@o2.pl
Zenek
Jeśli ktoś zna dobrych specjalistów od leczenia wyżej opisanych dysfunkcji stawu skrobiowy duchowego proszę o kontakt zenonryba@inter ia,plU mnie przyczyną dolegliwosci jest prawdopodobnie stres powodujący napięcia mięśni oraz zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego To jjest cały szereg powiązańWszystk o to opisują w różnych opracowaniach Ale nie piszą kto to leczy Podobno niewielu jest dobrych specjalistów od tego że względu na złożoność problemu i pprzyczynJa potrzebuję namiary na jakiegoś dobrego lekarza w Krakowie i okolicach Bardzo proszę o kontakt: zenonryba@inter ia.pl
Zenek
Proszę o namiary na dobrych specjalistów 606 816 096 lub mail zenonryba@inter ia.pl
zenka
czy możesz podać mi dane lekarza u którego si ęleczysz bo mam taki sam problem
asiek
Można prosić jakiś kontakt do Pani?
Gosiek
Witam, ja mam 36 lat i cierpię na zwyrodnienie stawu skroniowo-żuchwowego od 2 lat, zęby mam własne, a jak do tej pory nikt nie potrafi mi pomóc. Założono mi aparat ortodontyczny i miał pomóc, a bóle jak były tak są. Chodzę od lekarza do lekarza (ortodonta, stomatolog, neurolog, laryngolog)i nikt nie potrafi mi pomóc. Czy ktoś może wie, gdzie mogę szukać pomocy na terenie województwa zachodniopomors kiego?Jeżeli ktoś wie jak mi pomóc proszę o kontakt na e-mail: pnina-79@wp.pl
Gosiek
Witam, ja mam 36 lat i cierpię na zwyrodnienie stawu skroniowo-żuchwowego od 2 lat, zęby mam własne, a jak do tej pory nikt nie potrafi mi pomóc. Założono mi aparat ortodontyczny i miał pomóc, a bóle jak były tak są. Chodzę od lekarza do lekarza (ortodonta, stomatolog, neurolog, laryngolog)i nikt nie potrafi mi pomóc. Czy ktoś może wie, gdzie mogę szukać pomocy na terenie województwa zachodniopomors kiego?
e-Lza
Techniki manualne przeprowadzone przez fizjoterapeutę w większości przypadków są skuteczne.
asica
Witam. Czy można prosić email do pani? zmagam się z takim samym problemem, dlatego chciałabym zadac pani kilka pytań o wizytę u wspomnianego lekarza. Z góry dziekuję za odpowiedź. Moj email: anioleczek109@o2.pl
asica
Także mam problem ze stawami. udało się wyleczyć? Można prosić o jakiś kontakt? mój email: anioleczek109@o2.pl. Z góry dziekuję
asica
Witam. Można prosić o jakiś namiar do pani? Mój email: anioleczek109@o2.pl. Dziekuję z góry za kontakt.
Bożena Marczak
Witam!zdiagnozo wano u mnie dysfunkcję stawu skroniowo-żuchwowego. Jestem dopiero po wstępnych-oględnych badaniach i czekam na zalecenia. Trochę poczytałam o tym i zapowiada się widzę długotrwałe i niekoniecznie efektywne leczenie. Jestem trochę przerażona. Proszę o pomoc, gdzie w Lublinie można uzyskać fachową pomoc. Jestem zainteresowana tym zagadnieniem - proszę o pomoc i chętnie przyłączę się do stowarzyszenia. Mój adres: bozena.marczak@bslubar tow.pl
j
Mi obydwa stawy skroniowo - żuchwowe strzelają od 1997r. Kiedy strzelą, czasami z lekkim bólem, mam wrażenie jakby odblokowała mi się szczęka. Wtedy podczas poruszania słyszę takie jakby strzykanie koło uszu. Prawy staw strzela podczas poruszania w bok, a lewy do przodu z góry na dół. mam wrażenie, że moja szczęka nie jest prosta, chociaż tego zewnętrznie nie widać.
klaudia
gdzie mogę szukać pomocy na dolnym śląsku ? we wrocławiu nie ma miejsc a inne takie placówki są zbyt daleko od miejscowości w której mieszkam . podam swój e-meil . jeśli możesz to wyśli mi jakiś kontakt .klau11@o2.pl
Magda_K
Nie chcę Was straszyć, ale leczenie tego schorzenia trwa już u mnie parę lat. Długotrwała rehabilitacja, ćwiczenia niezwykle bolesne i czasochłonne, normalnie płakać mi się chce na samą myśl. Stawy cały czas "strzelają" mi przy jedzeniu, mam też problemy z szerokim otwieraniem ust (choć w porównaniu z tym, co było kiedyś, to normalnie niebo i ziemia - gdybym nic nie zrobiła, teraz zapewne musiałabym karmić się przez słomkę, zresztą dentysta i rehabilitantka powiedzieli mi to wprost, gdy zaczęłam się leczyć). Chętnie przeczytam o rozwiązaniach operacyjnych, bo jedyne, jakie znam to rehabilitacja plus fizykoterapia. Światłolecznict wo, które zaczęłam stosować niedawno, to naprawdę błogosławieństw o, jeśli chodzi o zelżenie bólu - kiedy zaczyna mnie znowu boleć, wystarczy parę zabiegów rezonatorem biofotonowym emitującym fale elektromagnetyc zne, które rozgrzewają, pobudzają krążenie i zmniejszają napięcie mięśni, dzięki czemu ból "puszcza" - w przeciwnym razie byłoby naprawdę ciężko
mmk
Witam,mi przytrafilo sie dokladnie to samo. na szczescie za granica. po wykluczeniu problemow laryngologiczny ch poprzez zrobienie wszystkich potrzebnych testow(mniej wiecej po tygodniu od czasu gdy zaczelam odczowac silne bole) odeslano mnie do dentysty od patologii sugerujac,ze cierpie na bruksizm. okazalo sie, ze tak jest faktycznie, ale oprocz tego konsekwencja tej choroby bylo przemieszczenie sie krazka stawowego (moglam otworzyc buzie tylko na jakies 2 cm). dentysta od razu manualnie mi go nastawil po czym od razu zrobiono mi zdjecia rentgenowskie i sie okazalo, ze wszystko wrocilo na swoje miejsce. dentysta ten jezdzi na sympozja na calym swiecie i powiedzial mi, ze problem polega na tym, ze w polsce albo nie istnieje (on nie jest na 100% pewien) albo jest bardzo malo dentystow ze specjalizacja patologii szczeki i jamy ustnej ( bruksizm, lub przyklad ekstramalny jak rak). na jednym z forow czytalam, ze w wiedniu znajduje sie bardzo dobra klinika leczaca tego typu problemy i ze warto zainwestowac by kilkuletnie poszukiwania w polsce zamienic na tygodniowe leczenie (w moim przypadku to nawet mniej - 2 wizyty u dentysty i problem z glowy, bezplatnie zreszta... zycze wszystkim jak najszybszej diagnozy i leczenia. to smutne, ze w polsce tak ciezko jest wyleczyc cos co jest uleczalne i wielu krajach jest zwykla rutyna... (w moim przypadku w dodatku mowie o kraju tzw "trzeciego swiata")
Anna
dziś byłam u mojej dentystki, która akurat zna się na rzeczy, tzn na dssż; moje objawy to nasilające się bóle głowy (w tym migrenowe) i bóle oczu, nieświadome zaciskanie zębów, bóle w okolicy stawów i bezpodstawne bóle szczęki/zębów (tzn.zęby zdrowe a i tak boli), bóle okołouszne; okazało się, że to efekt zwyrodnienia stawu skroniowo żuchwowego; leczenie jest, ale długie, dość kosztowne i kompleksowe (połączone z terapią manualną, bo mam zwyrodnienie również odcinka szyjnego kręgosłupa oraz krzyżowo lędźwiowego); poradnia nazywa się DENTICO - polecam
konrad
przy ziewaniu też mi sie zacieła, łaziłem tak z tą otwartą japą z 20 min. spanikowałem;p już próbowałem siłą ją zamknąc ale nie dało rady,w końcu przycisnąłem(na dgarstkiem) z całej siły z obu stron w okolice tej kości wystającej z policzka, no i puściło, zamoknąłem... jeszcze mnie troszkę pobolewa. co robić?
KATIA
RÓWNIEŻ MAM TEN PROBLEM, MAM 24 LATA I NIGDY NIKT NIE POWIEDIAL ŻE COŚ JEST NIE TAK. PEWNEGO DNIA OSTRY BÓL MNIE ZAATAKOWAŁ ZGŁOSIŁAM SIĘ DO LEKARZA STOMATOLOGA, KTÓRY STWIERDZIŁ ŻE ZĘBY SĄ ZDROWE I ŻE WYMYŚLAM SOBIE BÓL. cHODZIŁAM PRYWATNIE PO RÓŹNYCH GABINETACH DENTYSTYCZNYCH AŻ SKIEROWANO MNIE DO CHIRURGA, KTÓRY Z POWIEDZIAŁ ŻE TO MUSI BYĆ COŚ Z SZCĘKĄ I WYSŁAŁ MNIE DO SPECJALISTY.OKAZAŁO SIĘ ŻE SPECJALISTÓW OD DYSFUNKCJI RUCHU SZCZĘKOWEGO MAMY BARDZO MAŁO. UDAŁO MI SIĘ UMÓWIĆ DO PRYWATNEJ KLINKI TAM STWIERDZONO ŻE TO NAJGORSZY PRZYPADEK JAKI WIDZIELI WYLECZYĆ SIĘ PODOBNO TEGO CAŁKOWICIE NIE DA ALE MAM MIEĆ SZYNĘ CZY KTOŚ TEŻ MA TAKĄ JAK WYGLĄDA LECZEIE JAK DŁUGO ?
Jerzy
Proszę o podanie możliwości kontaktu.pusio@tlen.plŁączę pozdrowienia.Jerzy
Magda
Byle facet miał papier na rozum, bo łatwo jest zrobić krzywdę, zwłaszcza metodami siłowymi...
Ania Gruszczyńska
Super efekty daje mobilizacja stawu skroniowo-żuchwowego przez rehabilitanta zajmującego się terapią manualną- jest wyraźna poprawa,luz w stawie,< się napięcie mięśni i więzadeł,powrac a równowaga między mięśniami ,stawami i zębami.
pablos
Ja sam mam z tym problem ale jeszcze nie zacząłem leczenia i trochę przeraził mnie ten wątek a zwłaszcza wiadomość o tych krętkach, mam nadzieje, że to nie potwierdzona informacjahttp: //www.grupy.senior.pl/Leczenie-stawu-skroniowo-zuchwowego-w-Warszawie,t,365067,2.html
malina24
witam was ja mam problem ze stawem skroniowo żuchwowym i całymi stawami w całym układzie mojego organizmu i tez szukam już od ponad roku może półtorej roku pomocy ilu ja już specjalistów obeszłam maskara rzygać mi się chce na to wszystko już moje objawy ze strony stawu skroniowo żuchwowego to bóle głowy bóle karku bardzo częste jedno i drugie szumy w uszach mroczki w oczach wysadzanie oka suchość oka światłowstręt chrząstki w uchu mi się ruszają zatykanie uszu świąd uszu trzeszczenia strzelania w stawie trzaski i przeróżne dzwięki akustyczne masakra ja mam też zęby mądrości i pomału dochodzę do wniosku że wszystko chyba przez że zęby mam takie zmiany w tych stawach jednego usunęłam i szumy mi przeszły na chwile potem powróciły i z powrotem je mam ale ja jeszcze mam do usunięcia dwa zęby także jestem cichej nadziei że jak usunę resztę to coś się poprawi choćby trochę że szumy miną ja mam straszny problem a ilu ja specjalistów obchodziłam zanim doszłam do wniosku że to wszystko mam od tego to tak okulista laryngolog chirurg szczękowy klinika w warszawie na szumy uszne ortopeda dentysta endokrynolog od tarczycy i tak w kółko bo jak tyle objawów mam to potem szukałam z czego to jest porostu obłęd a wszędzie badania wychodziły pozytywne a to wszystko ten cholerny staw daje taki8e objawy nawet mam trzeszczenia w karku a co ja mam z tymi stawami w całym ciele to nie wiem ale mam przypuszczenia bo ja też mam problemy z żołądkiem reflux problemy ginekologiczne bóle brzucha i bóle krzyża może to coś ma wspólnego z tym nie wiem sama już tak się boję tyle kasy ju na to wszystko wydałam jestem w ciągłym stresie przez te choroby a zero poprawy jeśli ktoś z was chciałby namiary na bardzo dobrego specjalistę to jest w Bielsku Białej Jarosław Siluk chirurg szczękowy ja osobiście BYŁAM U NIEGO i jestem zadowolona ale muszę tam jeszcze jechać ale to wszystko się wiąże z kasą a mnie na to za bardzo nie stać a rzadko gdzie refundują leczenie z kasy chorych prawie że w ogóle a ja raz poszłam na kasę chorych i mi powiedział ze jak se zadbam to tak będę miała i taka gadka z nimi ten Siluk przyjmował na kase chorych ale już nie przyjmuje tylko prywatnie jeśli ktoś by chciał mi pomóc to to jest moje gadu 12777369 pozdrawiam wszystkich
fizjoterapia pomaga
zanim przyjdzie myśl o interwencji chirurgicznej może warto spróbować znaleźć dobrego fizjoterapeutę z kursami terapii manualnej? terapia manualna, jeżeli nie ma bardzo poważnych zmian strukturalnych w stawie, przynosi pozytywne rezultaty. pozdrawiam.
Małgorzata
Witam, poszukuję osób najchętniej z woj. lubelskiego, których dotyczy problem dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego, aby założyć stowarzyszenie i móc pokazać jaka jest skala osób dotkniętych tą chorobą i walczyć o możliwość chociaż częściowej refundacji leczenia przez NFZ.Osoby zainteresowane proszę o kontakt: stowarzyszenies sz@o2.pl
marta
nie pociesze Was.. ja sie juz trzy lata lecze na dssż i... nic.
edyta
ja mam ten problem już od dobrych kilku miesięcy. Cały czas się łudziłam, że ból minie sam... niestety. Dlatego proszę o radę gdzie i do jakiego specjalisty najlepiej się zgłosić z taką dolegliwością.
Anna
Witam. Od mniej więcej 2 miesięcy mam problem ze szczęką. Byłam już u swojego stomatologa, ale niestety dowiedziałam się, że nie jest mi w stanie za bardzo pomóc, oprócz kilku telefonów do specjalistów. Z tym, że ja w dalszym ciągu nie wiem do kogo z tym się udać, by wyleczyć to raz i dobrze. Stąd moje pytanie, czy znacie kogoś takiego i gdzie ta osoba przyjmuje? Proszę o odpowiedź
Borys
Witam. Miej więcej 3 tygodnie temu obudziłem się z nietypowym bólem w/w stawu. Charakteryzował się gwałtownym kłuciem i uciskiem. A pojawiał się przy poruszaniu szczęką. Minęły 3 tygodnie i objawy nie ustąpiły, raczej się nasilają. Teraz czuję także ucisk w okolicach ucha. Myślę, że albo coś mi się w stawie przestawiło albo coś w środku rośnie i rozpycha. Mogę jeszcze dodać, że mam krzywy zgryz, w stresie często zaciskam zęby. Czyli, teoretycznie podpadam pod wymieniane opisy przyczyn uszkodzeń dssż. W takiej sytuacji lepiej zapisać się do stomatologa czy chirurga szczękowego?
jodie13@poczta.fm
Dssż dotyczy mnie, mam też bruksizm. Od pół roku się leczę, mam plytkę relaksacyjną i wykonuję specjalne ćwiczenia. Wcześniej bolały mnie stawy i trochę zajęło póki trafiłam do odpowiedniego lekarza. Chętnie odpowim na ewentualne pytania.
Alicja Bajowska
Wszyscy wiedzą jakie są objawy wiec nie trzeba się o tym rozpisywać. Może więc napisalibyście o nowoczesnych metodach leczenia tej dolegliwości-techniki operacji- z uwzględnieniem najczęstszych powikłań.