Strach i ból w gabinecie dentysty mogą wkrótce należeć do przeszłości. Już dziś lekarze potrafią nałożyć na uszkodzony ząb niewielką porcję leku lub poddać go wpływowi ultradźwięków, a uszkodzone tkanki odbudują się i dokuczliwa dziura... sama zarośnie.

 

Niezwykły preparat o nazwie AC-100 wymyślili specjaliści z amerykańskiej firmy Acologix przy współpracy naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco. Stworzona przez nich substancja jest syntetyczną wersją naturalnego białka produkowanego przez komórki kości i zębów.

Podanie AC-100 powoduje przyspieszoną odbudowę tzw. zębiny. To tkanka osłaniająca miazgę i znajdująca się pod szkliwem zębów. Jej uszkodzenie – również podczas zabiegów dentystycznych – powoduje ból i wywołuje stany zapalne, które mogą doprowadzić nawet do usunięcia chorego zęba. Rezultaty II fazy badań klinicznych wykonanych na 35 pacjentach dowodzą, że AC-100 eliminuje to zagrożenie. Rewelacyjne skutki zastosowania preparatu były szczególnie widoczne przy największych ubytkach – także tych spowodowanych borowaniem.

„Jesteśmy świadkami narodzin nowej stomatologii. Stymulujemy bowiem naturalną ochronę zębów” – podkreślił biorący udział w testach dr Cornelis H. Pameijer. Zdaniem amerykańskich badaczy AC-100, dzięki swoim nadzwyczajnym właściwościom regenerującym kości, znajdzie w przyszłości szerokie zastosowanie nie tylko w stomatologii, ale i w ortopedii.

Zęby można leczyć również ultradźwiękami. Zespół kanadyjskich stomatologów i inżynierów z University of Alberta w Edmonton skonstruował urządzenie nadające ultradźwięki, które sprawiają, że następuje przyspieszony wzrost tkanek kości szczęki oraz zębów. Pod ich wpływem regeneruje się nawet korzeń zęba. Aby obecnie korzystać z takiej terapii, potrzebne są codzienne, kilkudziesięciominutowe wizyty u stomatologa. Konstruktorzy pracują jednak nad miniaturyzacją urządzenia, aby można było nosić je na stałe, tak jak aparat prostujący zęby.

Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
xSynthie
Najgorsze, jak wyrywac stalego...Nigdy wiecej tego nie zrobie, boli jak cholera.
Dawid
Jak prywatnie się idzie to nie ma czego się bać, ale jak na kasę chorych, no to życzę powodzenia.
:D
Ja miałam stałych wyrywanych już 4. Najbardziej bolesne jest znieczulenie... choć ono również nie boli ;p Potem praktycznie już nic nie czuć.
fdf
Stały czy mleczny co bo nie wiadomo bo jak stały to nie boli ho;-);-)
lol
nie boj sie ja mam 14 lat i wczoraj bylam u dentysty wyrwać zęba to nic nie boli naprawde
DInnna
Ja mam dziurę w zębie u góry po lewej stronie .... Szczerze wolę umrzec niz iść do dentysty ... strasznie się boję .... Nie znam sie na tym za bardzo nie wiem co wtedy robi dentysta moja dziura w zębie jest chyba sredniej wielkości ..... Poczekam kiedy ta metoda stanie się powszechnie stosowana ... Mam pytanie ... Czy odrazu wtedy wyrywają zęba czy można zastosować jakiś delikatniejszy sposób ?? Plomba jakaś ...?
Daria
"(...)następuje przyspieszony wzrost tkanek kości szczęki oraz zębów. Pod ich wpływem regeneruje się nawet korzeń zęba. Aby obecnie korzystać z takiej terapii, potrzebne są codzienne, kilku dziesięciominut owe wizyty u stomatologa."Gdzie można wykonać taki zabieg? Bardzo interesuję się tym tematem ale nie wiedziałam że takie zabiegi są możliwe.
Madzia
Rewelacja! Ciekawe kiedy będzie to powszechnie dostępne?