Wino ma swoich zwolenników na całym świecie. Jego właściwości zdrowotne i smakowe zostały odkryte już w starożytności. Teraz nadszedł czas na wykorzystanie tego trunku w kosmetologii. Zarówno wino, jak i wyciąg z winogron znalazły bowiem zastosowanie w gabinetach SPA oraz w kosmetykach do pielęgnacji ciała stosowanych w domu.

 

O właściwościach zdrowotnych wina nie trzeba nikogo przekonywać. Już 5 tysięcy lat temu, w czasach starożytnych, sporządzano zawierające go rozmaite mikstury. W ujawnionych niedawno papirusach z XIX w. p.n.e. znaleziono mnóstwo przepisów na ziołowe mieszanki na bazie wina, leczące różnego rodzaju dolegliwości, takie jak na przykład opryszczka lub nawet depresja. Kleopatra stosowała maseczki z wina zmieszanego ze zmielonym alabastrem dla poprawienia urody.

 

Wino a nauka

Enologia (z greckiego: oínos – wino i lógos – nauka) jest dziedziną wiedzy zajmującą się biologią i chemią winogron, technologią produkcji i typologią wina, a także jego zdrowotnymi aspektami oraz analizą sensoryczną i podstawami degustacji. Dzięki badaniom naukowym wiadomo, że wino zawiera wiele cennych dla naszego organizmu składników, takich jak na przykład polifenole, które wykazują działanie antyseptyczne, przeciwutleniające i przeciwmiażdżycowe. Spośród nich najbardziej wartościowe dla organizmu są flawonoidy (kwercetyna, resweratrol oraz katechiny). Wino jest także bogatym źródłem witaminy P.

Reklama

 

Zastosowanie wina w kosmetologii

W dzisiejszych czasach nie trzeba być znawcą ani konsumentem wina, aby móc korzystać z jego dobrodziejstw. Zawierające ekstrakt z tego trunku suplementy diety są już od dawna dostępne na rynku. Wyciągi z winogron można również znaleźć w kosmetykach do pielęgnacji ciała. Działają one łagodząco na podrażnioną skórę oraz nawadniają, rozświetlają, odmładzają i rozjaśniają cerę. Ponadto pobudzają krążenie, oczyszczają oraz nadają skórze sprężystości. Ekstrakt z winogron jest często dodawany do kosmetyków antycellulitowych, hamujących powstawanie tkanki tłuszczowej oraz poprawiających metabolizm skóry.

 

Gabinety SPA

W renomowanych gabinetach SPA dostępna jest szeroka oferta zabiegów z wykorzystaniem czerwonego wina. Do najbardziej popularnych można zaliczyć kąpiele w winie, które mają za zadanie poprawić ogólną kondycję skóry i ją ujędrnić oraz opóźnić procesy starzenia. Dodatkowo oczyszczają one i dotleniają zmęczoną skórę, a także usuwają cellulit oraz nadmiar tkanki tłuszczowej. Zabiegi te skutecznie poprawiają metabolizm, eliminują toksyny oraz zwalczają wolne rodniki. Polecane są zwłaszcza wtedy, gdy skóra potrzebuje dodatkowego nawilżenia i odbudowy po długotrwałym korzystaniu z promieni słonecznych czy po wizytach w solarium.