Elektrostymulacja to forma elektroterapii wykorzystywana do przywracania sprawności mięśni i do walki z bólem. Za pomocą prądu można też skutecznie ujędrnić i wymodelować określone partie ciała. do wykonania zabiegu potrzebne są nowoczesne urządzenia kosmetyczne, które można kupić także do użytku domowego.

Zabiegi elektrostymulacji są bezbolesne i bezpieczne, a efekty bywają naprawdę imponujące. Można stracić kilka lub nawet kilkanaście centymetrów w wybranej części ciała, i to bez rozbudowy tkanki mięśniowej. Dzieje się tak dlatego, że impulsy elektryczne oddziałują na mięśnie podobnie jak przy ćwiczeniach fizycznych, dając przy tym porównywalne rezultaty i to w znacznie krótszym czasie. Do tego nie obciążają stawów.

 

Reklama

 

ElektrostymulacJa w medycynie

Wyróżnia się kilka rodzajów elektrostymulacji:

  1. Elektrostymulacja mięśni (EMS) jest od lat stosowana w celu odzyskania sprawności po kontuzjach i chorobach, najczęściej w porażeniach i niedowładach typu wiotkiego. Do zabiegów wykorzystuje się impulsowy prąd stały. Impulsy kierowane do tkanki tłuszczowej  i mięśni pobudzają je do skurczu. Rytm skurczu i odpoczynku jest wyznaczany przez prąd, który płynie z przerwami. Dzięki temu porażone mięśnie otrzymują naturalny impuls, które je pobudza, natomiast zdrowe są stymulowane po to, by je wzmocnić lub by poprawić krążenie obwodowe.
  2. Elektrostymulacja nerwów (TENS) to nieinwazyjna, niefarmakologiczna i efektywna metoda przeciwbólowa. Pozwala w naturalny sposób zmniejszyć odczuwanie bólu przewlekłego i stałego. Efekt analgetyczny utrzymuje się przez dłuższy czas.

 

ElektrostymulacJa w kosmetyce

Elektrostymulacja ma też zastosowanie w kosmetyce. Do tego celu wykorzystuje się prądy o małej częstotliwości, które wywołują skurcze wybranych partii mięśni. Można w ten sposób osiągnąć znaczące efekty, począwszy od korekcji owalu twarzy i redukcji podwójnego podbródka po rzeźbę mięśni i zmniejszenie obwodu wybranych części ciała.

Najpopularniejsze jest modelowanie i wyszczuplanie sylwetki. Podczas 40-minutowego zabiegu można bowiem spalić tyle samo tłuszczu, co w ciągu dwóch godzin ćwiczeń na siłowni.

Ostatnio na rynku pojawiły się urządzenia, które umożliwiają przeprowadzanie zabiegów elektrostymulacji samodzielnie, co pozwala nie tylko zaoszczędzić czas, ale i pieniądze. Można więc kupić m.in. pasy wyszczuplające, urządzenia do modelowania ud i pośladków czy do pielęgnacji twarzy (m.in. te do walki z podwójnym podbródkiem).

 

Korzyści

  • poprawa sylwetki
  • wzmocnienie i naprężenie mięśni
  • pobudzenie produkcji kolagenu i podskórnej tkanki łącznej
  • likwidacja cellulitu i zwiotczeń
  • wywołanie efektu uelastycznienia skóry

Co ważne, zabiegi nie tylko nie niosą ryzyka oparzenia skóry, lecz także są pozbawione charakterystycznego uczucia kłucia prądem. Stanowią więc również znakomity relaks.