Są oznaką mijającego czasu, a także genetycznych uwarunkowań. Siwe włosy, bo o nich mowa, bywają także częstym powodem wstydu i kompleksów. Wiele osób próbuje się ich pozbyć. Niepotrzebnie! Dziś srebrzysty odcień włosów jest w modzie, a fryzjerzy wykorzystują go do kreowania nowego trendu.

 

Przed siwieniem nie da się uciec. Są osoby, które już przed dwudziestym rokiem życia zaczynają siwieć. Inne – dopiero po sześćdziesiątce. Statystycznie jednak pierwszy siwy włos nie powinien nas dziwić około trzydziestego roku życia, gdyż w tym wieku dochodzi do tak zwanego siwienia fizjologicznego, czyli zmniejszenia ilości barwnika we włosach. Obecnie mamy duży wybór kosmetyków do pielęgnacji włosów, jak i farb pozwalających ukryć siwiznę.

Reklama

 

Pielęgnacja włosów siwych

Siwe włosy wymagają odpowiedniej pielęgnacji, gdyż pozbawione barwnika stają się sztywne, suche i łamliwe. Takie włosy należy często i dobrze nawilżać. Do tego celu najlepiej sprawdzą się maseczki przeznaczone do włosów siwych, które mają za zadanie regenerować skórę głowy i dostarczać włosom substancji nawilżających oraz składników odżywczych. Pomogą one także utrzymać ładny białosrebrzysty odcień włosów. Zaleca się, by produkty do pielęgnacji włosów siwych zawierały naturalne składniki takie jak: miód, olej, mleczko pszczele oraz wyciąg z orzecha. W gabinetach fryzjerskich warto również skorzystać z zabiegu olejowania. W domu podobny zabieg możemy przeprowadzić z użyciem oleju kokosowego lub arganowego, który nakładamy na umyte, mokre włosy. Następnie okrywamy głowę czepkiem i czekamy około godziny. Po upływie wyznaczonego czasu zmywamy dwukrotnie szamponem bez dodatku SLS.

 

Ukryj siwiznę

Gdy siwe włosy stają się problemem i chcemy je ukryć, warto zastosować zabieg odsiwiania lub farbowania. Koloryzując włosy w domu, decydujmy się na farby, a nie środki do czasowej koloryzacji, gdyż znacznie słabiej pokrywają one siwiznę. Farby zawierają większą ilość amoniaku oraz wody utlenionej i przy farbowaniu należy je trzymać na głowie nieco dłużej, gdyż keratynowa otoczka włosów siwych jest grubsza i barwnikowi trudniej ją sforsować. Powinniśmy przestrzegać czasu dla włosów opornych na koloryzację. Przy farbowaniu siwizny najlepiej wybierać odcienie blondu oraz brązu. Nie zaleca się odcieni rudości, gdyż uzyskany kolor może być zbyt intensywny, a nawet różowy. Pierwszy zabieg pozbycia się siwizny metodą farbowania warto wykonać u fryzjera, który dobierze odpowiedni dla nas odcień i poradzi nam, jak pielęgnować włosy siwe po farbowaniu. Alternatywą dla farbowania jest odsiwianie. Stosuje się tu preparaty z prekursorem melaniny. W wyniku utlenienia prekursora włosy odzyskują swój kolor stopniowo. Po uzyskaniu pożądanego efektu należy co kilka tygodni barwić jedynie same odrosty.

Żyj Długo