Z pozoru jesteś zdrowy, a wciąż źle się czujesz. Ból rozchodzi się po całym ciele i utrudnia każdy ruch. Jak zatem leczyć pacjenta, który mówi, że wszystko go boli, a określenie konkretnej przyczyny nie jest możliwe? Lekarze uważają, że zgłaszane dolegliwości to przejaw histerii, a nie konkretna choroba.

 

Najgorzej jest rano, gdy budząc się, masz wrażenie, że boli cię wszystko, od czubków palców po gardło... Leki przeciwbólowe nie przynoszą ulgi. Rozpoczynamy więc wędrówkę po lekarzach, bo nawet wyniki badań laboratoryjnych nie wykazują zmian świadczących o konkretnej dolegliwości.

 

Nieznośny ból

Ból zwykle zaczyna się w okolicy krzyża, skąd promieniuje wzdłuż kręgosłupa na tył głowy, do barków, łokci i rąk, bioder, wreszcie do kolan i kostek. Dolegliwości obejmują też klatkę piersiową, ścięgna i więzadła, a nawet szczęki. Ból może być głęboki, rozlany, przewlekły. Chorzy skarżą się na pulsujące, świdrujące, wykręcające, kłujące i strzelające bóle mięśni.

Często też pojawiają się zaburzenia neurologiczne: drętwienie i mrowienie. Rano pojawia się sztywność mięśni. Nie wiadomo, dlaczego ból raz rośnie, raz maleje. Zwykle jest silniej odczuwany w zimne lub wilgotne dni, bezsenne noce, po wyczerpującej pracy fizycznej lub umysłowej.

To błędne koło potrafi zmienić życie w koszmar.

Reklama
Reklama

Bransoletki magnetyczne

Bransoletki magnetyczne z tytanu

Trzy rodzaje. Już od 119 zł.

 

Chore mięśnie

Umiejętność przeprowadzenia choćby podstawowej diagnostyki pozwala stwierdzić, że tą dziwną przypadłością jest fibromialgia (FMS), przewlekła choroba reumatyczna tkanek miękkich. Lekarzom udało się stworzyć portret psychologiczny typowego pacjenta. Osoby cierpiące na fibromialgię to zazwyczaj perfekcjoniści. Są to ludzie aktywni, zarówno zawodowo, jak i prywatnie. Niestety, wiąże się to z narzuceniem sobie zbyt wielu obowiązków. Czasem ten stan ich przerasta i pojawia się zmęczenie oraz nieumiejętność radzenia sobie z natłokiem obowiązków. W pewnym momencie nie potrafią sobie poradzić, ze wszystkimi nowymi wyzwaniami.

 

Rozpoznanie

O fibromialgii świadczy np. podwyższony poziom tzw. substancji P w rdzeniu kręgowym, niski przepływ krwi w okolicy wzgórza mózgu, niedomaganie osi przysadkowej, niski poziom serotoniny i tryptofanu, złe funkcjonowanie cytokin. Pacjenci odczuwają silniej ból z powodu nieprawidłowego przetwarzania bodźców czuciowych w centralnym układzie nerwowym.

Na fibromialgię mogą wskazywać również nietypowe dla reumatyzmu objawy.

Ból lub tkliwość pojawiające się po uciśnięciu co najmniej 11 z 18 charakterystycznych punktów. Najczęściej są to szyja, plecy, łopatki, miednica i ręce.

Większość chorych odczuwa zazwyczaj kilka z poniższych dolegliwości:

  • bóle mięśni w okolicach łokci, szyi, pachwin, kolan,
  • zimne dłonie i stopy, drżenie rąk,
  • ból, zawroty głowy, szum w uszach, bóle gardła
  • częste bóle brzucha,
  • bezsenność.

Często pojawia się nadwrażliwość jelit i pęcherza moczowego, zespół niespokojnych nóg, zaburzenia pamięci i koncentracji, nadwrażliwość skóry, wysypki, suchość oczu i jamy ustnej, niepokój, depresja.

Jeśli stan ten utrzymuje się co najmniej 3 miesiące, zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu i poproś o skierowanie do reumatologa lub neurologa.

 

Przyczyny

Fibromialgia jest często występującym zespołem bólowym o nieznanej etiologii. Istnieje jednak wiele hipotez na ten temat, np. że chorobę wywołują infekcje wirusowe lub bakteryjne, że jest ona wynikiem: niedoboru w organizmie endorfin, tzw. hormonów szczęścia, które łagodzą doznania bólowe; zaburzeń w wydzielaniu hormonów stresu czy pracy układu odporności. Niektórzy dopatrują się tu również przyczyn natury psychicznej oraz genetycznej.

Wiadomo też, że choroba rozwija się częściej u osób, które w młodym wieku straciły rodziców, były źle traktowane, mają wrodzone lub nabyte zmiany w kręgosłupie lub stawach.

Choroba ta dotyka przeważnie kobiety w wieku 35–55 lat i mężczyzn między 45–55 rokiem życia, rzadko kiedy chorują dzieci.

Reklama
Reklama

Bransoletki magnetyczne

Bransoletki magnetyczne z tytanu

Trzy rodzaje. Już od 119 zł.

 

Leczenie

Jeszcze nie wynaleziono leku całkowicie likwidującego fibromialgię, ale istnieją takie, które mogą przynieść ulgę w cierpieniu, jeżeli są właściwie stosowane, np. leki antydepresyjne. Objawy choroby łagodzi regularne przyjmowanie preparatu Myalgan. Dodaje energii, wpływa na poprawę samopoczucia, zmniejsza napięcie mięśniowe, poprawia krążenie oraz uśmierza ból.

Bardzo dobre rezultaty przynosi również stosowanie środków roślinnych z Ameryki Południowej.

Nie należy zażywać środków przeciwbólowych, które przy dłuższym stosowaniu mogą uzależniać. Wskazane są natomiast zabiegi fizykoterapii silnie rozgrzewające obolałe tkanki, masaż leczniczy, hydroterapia, akupunktura, akupresura, a także krioterapia. Lekarze zalecają każdą formę aktywności fizycznej, która nie powoduje nasilenia dolegliwości. Dobre efekty dają również aerobik, tai chi i joga. Istotne znaczenie ma niedopuszczenie do przykurczów mięśni, co może grozić inwalidztwem.

Powodzenie terapii zależy również od zmiany stylu życia. W miarę możliwości należy wyeliminować z życia monotonne zajęcia lub rozkładać je w czasie. Powtarzanie tych samych czynności zwiększa napięcie mięśni, ścięgien, może więc powodować ból. Leczenie fibromialgii daje efekty, jeśli zmusimy nasze ciało do wysiłku.

 

Wanda Rocławska


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
Barbara
Miałam badania nic nie stwierdzono.
Barbars
Witam ja Tak zyje już dziesięć lat badania nic nie wykazały tomografia rezonans magnetyczny utratę słuchu w jednym uchu mam 95 procent boli codziennie.
irena
prosze zrobic badanie metoda josefa jonasza/czcech/ ma siec poralni leczenia komorkowego wylacznie ziolami wysoko stezonymi w kroplach/ ale NAJPIEWW robia analize komorkowa organizmu KOMPUTEREm 100zl ja wyleleczlam wszelkie bole /przyn=czuyny sa w chorych komorkach ? aktualnie super brak mi slow co na to kocerny apteekaskie tu jets cala tajemnica ! szukac badania metoda dr jonasza jes w kazdym duzym miescie irena
Marlena
Zapomniałam dodać że przed depresją wysiadł mi błędnik i mam szumy i głuchotę ucha .... Czasem myślę jak z tym wszystkim w dzisiejszej rzeczywistości żyć ?
Marlena
Dokładnie mam to samo od lat , do tego kłopoty żołądkowe , ale i mnie lekarz nie stwierdził tej choroby tylko przyznał mi rację gdy zasugerowałam że to fibromialgia . U mnie zaczęło się od potwornych bólu poprzez depresję , cukrzycę itd ..... Pozdrawiam serdecznie
Iwona
Badania dowodzą, iż zastosowanie terapii floatingu ma pozytywny wpływ na złagodzenie bólu, również przewlekłego. W Warszawie można skorzystać z terapii w CH Panorama Al. Witosa 31 lok. 21 b tel. 608 608 467.
renia
A lie czasu brala
kasjana
Nie potrzebujesz specjalistow . Prosze kupic sok z NONI . 2 lyzki 30 min przed sniadaniem . Choruje na fibromalagie od 3 lat . Lekarz mowil ze to reumatyzm . Wyslal mnie do psychologa , to nie pomagalo , zaproponowali zazywaz psychotropy - jestem przeciwniczk . Chodze raz w roku na acupunkture 6 razy w roku .Jeden raz w tyg. Pije sok NONI . Chorobe stwierdzil acupunkurzysta , ktory pochodzi z Indonezji ,czesto jest gosciem w Polsce , bo tam sa przygotowywane rozna seminaria ...
kasjana
Witam serdecznie . Na fibromalagie choruje od 3 lat . Pomaga mi acupunktura 6 razy w roku . Jeden raz w tygodniu. Picie soku NONI 2 lyzki stolowe 30 min.pezd sniadaniem . Jogga tez jest pomocna .
Chomik
Bzdury. Nic nie pomaga i tyle. Wstydzicie się przyznać do bezradności.
m
dr. Paweł Korkosz leczy mnie na tą chorobę i przyjmuje w Krakowie
bbbeata
Mymslę że każdy powinien to po prostu obejrzeć.. http://www.dailymotion.com/video/xplliu_under-our-skin-2008-1-2-napisy-pl_shortfilms
elkana01
NAJLEPSZYM LEKIEM NA FIBRO jest guajazyl 3x5 tabmojej córce pomogło -spróbujcie kochani z tym się da żyć tylko zażywać codziennie guajazyl-polecam :-):cry:
Załamana
Agnieszka proszę napisz namiar na tego reumatologa, ja mam bardzo podobne objawy, do tego mieszkam w Irlandii i szukam pomocy na te dolegliwości, bo tak nie da się żyć!
Agnieszka
Witam,moja mama cierpiała przez 7 lat. Choroba jest straszna ponieważ wszystko boli. W marcu trafiła do wspaniałego reumatologa, który przepisał jej lek Parogen. Po około 3 tygodniach bóle ustały i znów może cieszyć się życiem. Jest naprawdę DOBRZE i cała rodzina odetchnęła z ulgą :-)Życzę powodzenia w walce z chorobą!Agniesz ka
Barbara
W Krakowie jest rewelacyjny lekarz reumatolog ,który zna się doskonale na fibromialgi .Nazywa się dr.Mariusz Korkosz .Przyjmuje w Małopolskim Centrum Medycznym na ulicy Rejtana te.(12) 295 41 00 polecam,pan doktor jest bardzo dokładny ,bada wszystkie możliwe punkty i zabiera się za leczenie fibromialgi.Z tego co wiem to najlepszy lekarz w Krakowie ,który specjalizuje się w tej chorobie .Ma doskonałe podejście do pacjenta,dokład nie o wszystko wypytuje ,każe zrobić specjalistyczne badania i zabiera się za pomoc choremu.
Wojtek C
Z fibromialgią żyję już 15 lat. Jak ją zdjagnozować? Trzeba dokładnie pzreczytać jakie są objawy na którymś z portali internetowych (wpisać w wyszukiwarce hasła: fibromialgia lub np. pytanie czy fibromialgia jest depresją?). Stosowanie soku nonii, guajazylu,czy ziól z Ameryki płd. nie załatwia sprawy. Fibromialgia jest nieuleczalna. Po moich doświdczeniach wim,że podstawową sorawą w fibromialgii jest wyjście z depresji. Przyczyną fibromialgi jest nieprawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. Ja opanowałem fibromialgię stosując CITABAKS (równoważne CITRONIL,CITAL) . Są to leki przeciwdziałają ce zwrotnemu wychwytowi serotoniny od której zależy nasze samopoczucie (konieczna wizyta u psychiatry). Propnuję poczytać w internecie na temat deprywacji sensorycznej (no grawity). Moj telefon 505 105 931. POZDRAWIAM :-):-)
Dzoki
Czy ktos zna lekarza zajmujacego sie Fibromialgia we Wroclawiu , lub dobra klinike bolu ?
marta
Wszystkie te objawy o których piszecie jak ulał pasują do chorób odkleszczowych t.j. borelioza z koinfekcjami, chlamydioza, mykoplazmoza itp. Przyczyną tej tajemniczej choroby jest krętek i nie ważne czy pamiętacie ukąszenie kleszcza czy nie!!!!. Leczy się to antybiotykami. Leczenie jest długie i nie zawsze skuteczne. Nie dajcie się wrabiać w jakąś fibro. wymyśloną na potrzeby dur..ch lekarzy.:-)
Ewa
Robiłam kilka razy badania na boleriozę i nic nie wykazaly, a objawy mam przy fibro...
Jestem ba etapie latania po lekarzach i mam już dosyć!!!

Teodor
Byłem u kilku o różnych lekarzy, a raczej konowałów i absolutnie żaden nawet mi nie zasugerował, że mogę mie do czynienia z fibromialgią czy też z boreliozą.Gdy zapytałem kiedyś, przy innej okazji, reumatologa, który miał mnie już okazję badać, czy zna kogoś kto się specjalizuje w fibromialgii, stwierdził że on ale gdy byłem u niego po poradę, prywatnie zresztą, nawet o niej nie wspomniał.Tak się zachowuje zdecydowana większość ortopedów, neurologów-jednym słowem, woda sodowa i rutyna.Jedynym wyjątkiem jest mój lekarz rodzinny, Pani doktor przynajmniej wspomniała o takiej możliwości...To są osoby, które przysięgają oraz wybierają ten zawwód ponoć z powołania-niech szlag...
Dzoki
Przepraszam Graznynko , w mojej porzedenie odpowiedzi nie uzylam Twego imienia. Jesli masz ochote to napisz do mnie na dzokicyg@wp.pl . to przesle Ci wiecej informacji.
Dzoki
Dla osoby, ktora szuka lekarza w Krakowie . Ja znalazlam na internecie Prof. Dobrogowskiego na UJ . Prosze szukac pod fibromialgia i leczenie bolu. Ja chociaz mieszkam za granica chce sie dostac to tej przychodni bo lekarze maja dobra reputacje. Pozdrawiam
Marzena
mój brat choruje od kilku lat, w formie z którą się nie da żyć. Przeszukał cały inernet, polecam Wam stronę o leku, który im pomógł: http://www.drugs.com/comments/guaifenesin/mucinex-for-fibromyalgia.html i jeszcze ten http://fibromyalgiatreatment.com/
grazyna
Mieszkam w Krakowie i z tego co czytam mysle ,ze mnie rowniez ona dopadla.Lecza mnie lekami p/bolowymi w duzych dawkach .Czy moze ktos mi podpowie do kogo mam sie udac zeby postawic diagnoze,czy ktos zna jakiegos dobrego lekarza?
ROBERT
HMMMM WITAM. DA SIĘ ŻYĆ ALE JAK????JAKOŚ NIE WIDZĘ PRACODAWCY CHĘTNEGO ZATRUDNIĆ KOGOŚ KTO CIĄGLE MA DOLEGLIWOŚCI I CHORUJE BO WIADOMO ŻE CZASAMI BÓLE SĄ NIE DO ZNIESIENIA I NIE POZWALAJĄ NA PRACE.JAK ŻYĆ TO WIADOMO ALE ZA CO????CZĘSTO JESTEM TRAKTOWANY JAK HIPOCHONDRYK ALBO SYMULANT.
mon-mag
Cierpie na te chorobe przynajmniej ostatnie 9 lat. Diagnoze postawil reumatolog w sierpniu 2010. Od tego czasu lecze sie sama (mieszkam na stale w Danii). Dlaczego sama, bo nie man na te chorobe lekarstw. Korzystam natomiast z dobrych rad. I tak moja przyjaciolka – emerytowana pielegniarka poradzila mi leczenie cieplem. Raz w tygodniu chodze na gimnastyke w cieplej wodzie (temp. Powyzej 35 C). Bardzo wazne jest aby bo tym nie schlodzic gwaltownie ciala, bo moze nastapic skurcz miesni-bole w stawach. Jesli nie ma mozliwosci takiej gimnastyki to polecam goraca kapiel, a potem owiniecie sie w czystowelniany szlafrok. Na miejsca dotkliwie bolace stosuje poduszke elektryczna. Stosuje ja w nocy, a rano… Gimnastyka i jeszcze raz gimnastyka. Robie ja codziennie rano 30 – 40 min. Wszystko zalezy od sztywnosci ciala. Cwicze mimo ze, bol wyciska mi lzy. Bedac w Polsce kupilam sobie czysto welniana koldre, poduszke i ”przescier adlo”. Kiedy lapie mnie przenikliwy bol w kostkach i palcach stop (tak, ze nie moge chodzic), to zakladam baranie kapcie i bol…powoli przechodzi.Poniewaz cierpie na chroniczna bezsennosc – czesc objawow chorobowych fibromialgi – zaczelam stosowac lagodny srodek nasenny co drugi wieczor. W ten sposob wstaje wypoczeta przynajmniej co drugi dzien. Pozwala to na walke ze stressem, ktory tez jest czescia tej choroby. Niestety drobiazg jest w stanie wyprowadzic mnie z rownowagi na cala dobe. Dlaczego zazywam ten srodek co drugi wieczor? No coz, zeby sie nie uzaleznic. Poza tym jestem diabetykiem od 17 lat i biore codziennie garsc roznych tabletek. Aby oczyscic swoj organizm ze zlogow, pije codziennie 2 – 3 l wody. Robie to juz od 25 lat, tak jak biore bardzo okreslone vitaminy, tluszcze nienasycone (omega 3) i mikroelementy. Od 25 lat lecze sie u bioterapeuty, ktory wyciagnal mnie miedzy innymi z dobowych migren, na ktore polscy lekarze (dunscy zreszta tez) rozkladali rece.Codziennie jezdze na rowerze. 10 – 20 km. Boli, ale pedaluje.1,5 roku temu bylam dwa tygodnie w klimacie podzwrotnikowym . Nie wiedzialam, ze wroce jak nowonarodzona. Wiekszosc bolow zmiejszyla sie do tego stopnia, ze mozna przezyc caly dzien, nie myslac ze boli. Niestety nie znalazlam rozwiazania na problem krotkiej pamieci, ale wydaje mi sie, ze tak samo jak gimnastykuje moje zbolale cialo, tak tez mozna gimnastykowac swoj mozg. W moim przypadku – cieplo, cieplo i jeszcze raz cieplo. Mam nadzieje, ze moje doswiadczenia w walce z fibromialgia komus pomoga.
Gosia
Ja zyje z tym syndromem od 11-nastu lat.Raz jest lepiej raz gorzej ale nie daje sie.Na dzien dzisiejszy mam potworne bole dolnego odcinka kregoslupa a jutro nie wiem moze bedzie to kolano?:DCo dzien to niespodzianka ale tak to prawda da sie z tym zyc.
kate
Choruje od ponad 30 lat, jako male dziecko cierpialam okropne bole konczyn, a wyniki ASO byly bardzo dobre, zreszta jak morfologii i OB. Po 20 latach bol jakby troche zelzal,reumatol og stwierdzil reumatyzm miesniowy i nic, ale pojawily sie szumy uszne, bol gardla, klopoty z koncentracja i pamiecia, bardzo sucha skora, bardzo niskie cisnienie, zimne dlonie i stopy,klopoty gastryczne. Z pewnoscia mial na to wplyw stres i przepracowanie, jestem perfekcjonistka i wrazliwa osoba. 5 lat temu zamieszkalam w UK i bole minely na 4 lata, nie moglam uwierzyc, ze nie bola mnie rece i nogi, ale za to pojawily sie duze klopoty z pamiecia krotkotrwala, zaburzenia rownowagi, nerwowosc,zawro ty glowy, bole glowy, klopoty z widzeniem. Wiazalam to z silna anemia, ale anemii juz nie mam a zawroty glowy zostaly, do tego zmeczenie i bezsennosc utrudniaja mi zycie. Kilka miesiecy temu zaczal mnie bardzo bolec kregloslup, bole konczyn wrocily. Na rtg wyszly zmiany z kosci krzyzowej- zageszczenie i zwyrodnienia w 2 miejscach. Tylko to nie wyjasnia dlaczego bola mnie rece i nogi a bol wedruje po calym ciele godzinami. Wyniki krwi mam bardzo dobre, OB 2, a ja sie czuje jakby mnie ktos poobijal kijem. Jednak nie poddaje sie, jezdze rowerem, pracuje w ogrodku, duzo chodze i smieje sie w nos chorobsku, tabletek tez nie biore, stosuje masci przeciwbolowe, bo szkoda mi zoladka i jelit. Za 2 dni mam wizyte u reumatologa, bo moja GP powiedziala, ze nie ma pojecia co mi jest. Ogolnie jestem zdrowa osoba a wyniki krwi mam wzorcowe. Na stronach angielskich o fibromialgii sa wymienione symptomy i niestety to wszystko pasuje jak ulal. Ale glowa do gory, da sie z tym zyc:-)
paweł
Witam, diagnozuję się od 3 lat i ciągle bez skutku. Własnie 3 lata temu miałem dziwną reakcję organizmu:otóż spuchły mi ręce, palce były 3 razy większe niż normalnie, do tego mrowienie, stan jakby przy gorączce senność, ale bez możliwości wyspania. Diagnozowano mnie w kierunku chorób naczyniowych, reumatyzmu, wreszcie powiedziano, że to reyno chyba i koniec. Po tym ataku niestety pojawiło się dzwonienie w uchu. Zmieniłem styl życia, pracę, rzuciłem papierosy, nie piję w ogóle, dieta, basen itd. Przez pół roku bolały mnie ręce i miałem takie wędrujące bóle mięśni, jakby ktoś mnie uciskał,potem było w miarę ok, czasem piłka w gardle i drżenie rąk. Od wiosny jednak pojawiły się bóle głowy i szum w drugim uchu, skoki ciśnienia i ból rąk, oraz stóp. Wylądowałem na neurologii, stwierdzono migrenę i wypisano, kardiologiczne ok, laryngolog, a potem audiolog stwierdzili, że słuch ponad normę, że te szumy naczyniowe, badania jeszcze raz badania i nic. Po lekach od neurologa zero poprawy, wreszcie wylądowałem u psychiatry, wenlafaxyna podziałała 2 tygodnie, a potem nic. Obecnie popracowałem na działce i po tym wróciły bóle rąk, stawów, łokci barków, kręgosłupa i kolan, migreny gigant do tego szum w uchu, brak koncentracji, budzę się zmęczony, oczy mam suche rano. Ortopeda skierował mnie na badanie zespołu cieśni nadgarstka. Mam jednak wrażenie, że to nie to.Napiszcie, czy takie objawy mogą wskazywać na fibromialgię, z góry dziękuję za odpowiedź.mój mail: hektorspyke@gma il.com
Maria
Fibromialgię stwierdzono u mnie przed 5 laty . Co dżinnie zażywam antydepresant Amitriptylinum VP 25mg + Myalgan tabletki oraz bezpośrednio na mięśnie proMyalgan krem .Terapia ta łagodzi u mnie wszystkie symptomy fibriomialgi,dz ięki której mogę pracować i normalnie funkcjonować
Norbert
Witam wszystkich!Na tą chorobę zapadłem ponad 20 lat temu, wtedy kiedy jeszcze prawdopodobnie nie była ona w spisie chorób. Wszystkie powyższe tezy w artykule i komentarzach są prawdziwe. Chciałbym, aby osoby chore nań się nie poddawały. Na pewno bardzo pomaga profilaktyka: sport - nawet siłownia. Przed spodziewanym okresie nasilenia zauważyłem, że pomaga dawkowanie odżywek dla sportowców (oczywiście w rozsądnych ilościach, a nie w dawkach jak dla zwierząt do utyczenia) z grupy rozbudowanych kreatyn dostępne w sprzedaży w sklepach i portalach sprzedażowych w internecie. Na niektórych odżywkach pojawia się już od roku informacja, że pomagają zmniejszyć objawy fibromialgii. Pozdrawiam forumowiczów!
aleksandra
Ja od pół roku zażywam lek na kaszel w tabletkach GUAJAZYL. Miałam całkowicie zablokowaną szyję, przeróżne bóle głowy i mięśni. Tym lekiem leczą fibro w Ameryce. W Polsce jest dostępny bez recepty, niedrogi. Szyja po pół roku brania leku odblokowała mi się całkowicie, choć bóle głowy jeszcze całkiem nie minęły. Trzeba go brać dość dużo, ale naprawdę warto, aleksandra1124@wp.pl
Wiktor
Niedawno dostałem podpowiedź o dziwnej i wstretnej chorobie: Fibromyalgia.Okropne bóle z około dwu lat złożyły mi się w puzzla.Poczytałem i wiem ,ze to mam. Boli okropnie i bardzo przeszkadza żyć.Trzeba sobie radzić! Podpowiedzcie jak. znacie jakichś specjalistów w Warszawie?Wiktor: viconet@wp.pl; tel. 500 165 569 lub 500 92 29 10.
Katerina
Ja choruję na fibromialgię od pół roku. Nagle pojawił sie silny ból stawów - wszystkich stawów, który uniemożliwiał mi normalne funkcjonowanie. Obiłam się o lekarzy różnych specjalności, którzy kolejno rozkładali ręce szukajac różnych chorób, jednak nikt nie potrafił mi pomóc. Oprócz bólu stawów miałam problemy z wypoczynkiem, ciągle zmęczona, a rano budzę się nie wyspana. Przez przypadek trafiłam w gazecie na artykuł o fibromialgii i pasowała do mnie jak ulał. Kupiłam myalgan i biorę go od 2 tygodni. Czuję się lepiej. Stawy wprawdzie nadal bolą, ale mniej. I zdecydowanie poprawiło się moje samopoczucie psychiczne. Jest dość drogi w aptece, ale na allegro można kupić 120 tabletek za ok 100 zł.
ania
Moj przypadek fibromialgii, powstal po wypadku. Najpierw bolala mnie glowa i szyja, ale lekarz zalecil tylko leki przeciwbolowe. W druga noc po wypadku, moj organizm calkowicie zostal zablokowany - samoistnie. Nie moglam nawet mrognac powieka. Nastepnie bolal mnie przez kilka tygodni kregoslup.Po kilku miesiacach tych dolegliwosci, zablokowala mi sie szyja, bark i glowa. Potworny bol. Taka sytuacja powtorzyla sie jesszcze kilkakrotnie. Nastepnie zaczely sie dolegliwosci z puchnieciem rak, nog. Brakiem czucia w konczynach. po jakims czasie zaczely sie powazne problemy z bolem w kazdej czesci mojego ciala - glowa, uszy, oczy, nogi, klatka piersiowa, rece, palce. Absolutnie wszystkie czesci ciala. Moj dokrot GP stwierdzil ze to moja wyobraznia. Ale gdy powiedzialam mu ze bardzo czesto jezdze autem z dziecmi i wowczas takze mam powazne problemy z bolem w pachwinach nog, wowczas natychmiast dal mi skierowanie do reumatologa. Ten z kolei bez ogrodek nazwal moje delegliwosci fibromialgia. Nie dawno znalazlam sok z NOMI, zazywam od 2 dni zobaczymy czy mi pomoze?!