Choroba zaliczana do reumatycznych chorób tkanek miękkich. Nie obejmuje zatem stawów, lecz ich otoczenie: powięzie, kaletki, ścięgna, przyczepy ścięgniste oraz mięśnie. Charakteryzuje się dużą bolesnością, ale przebiega bez procesu zapalnego. Chorobie towarzyszy ogromny, bardzo dotkliwy, zesztywniający ból. Chorzy mają wrażenie, że po prostu boli ich całe ciało.
Według statystyk na fibromialgię cierpi w Polsce około półtora miliona osób, częściej kobiety (zwłaszcza między 40. a 60. rokiem życia). Objawy fibromialgii (FMS) nie są typowe, właściwe tylko temu schorzeniu.
Boli wszystko, a w parze z wszechogarniającym bólem idzie pogorszenie samopoczucia psychicznego, uczucie przewlekłego zmęczenia i rozmaite dolegliwości psychofizyczne.

 

Możliwe przyczyny

Dyskomfort nie ogranicza się jedynie do wszechogarniającego bólu, gdyż towarzyszą temu również inne zaburzenia: kłopoty ze snem i z pamięcią, drażliwość, poczucie ogólnego zmęczenia i niemożności podejmowania codziennych zadań, podobnie jak w depresji. W ogóle uważa się, że fibromialgia ma ścisły związek z psychiką, że osoby narażone na stresy i mniej na nie odporne, gorzej radzące sobie w trudnych sytuacjach życiowych, ze skłonnościami depresyjnymi stają się bardziej podatne na fibromialgię. Niektóre źródła łączą występowanie fibromialgii z przebytymi infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi.

 

Diagnoza

Dość trudno uzyskać pewność, że ma się do czynienia właśnie z fibromialgią. Ani wyniki analiz laboratoryjnych, ani zdjęcia rentgenowskie niczego nie ujawniają. Lekarz bazuje na badaniu ogólnym, rozmowie z pacjentem, a także ocenie reakcji na ból w tzw. punktach uciskowych. Jest ich około 56, najwięcej po obu stronach kręgosłupa. Badanie przeprowadza się palpacyjnie lub przy pomocy specjalnego aparatu, dolorymetru, który pokazuje siłę nacisku powodującego ból. Jeżeli takich punktów jest stosunkowo dużo, można mówić o fibromialgii.

Aby stwierdzić fibromialgię, należy wykluczyć inne choroby tkanki łącznej.

Reklama
Reklama

Magnetoterapia

Magnetoterapia

bransoletki z tytanu :: pas lędźwiowy
opaska na kolano :: opaska na kostkę

 

Leczenie

Nie ma jednej, skutecznej metody leczenia. Medycyna nie dysponuje środkami gwarantującymi względnie szybką poprawę samopoczucia. Z reguły stosuje się leki przeciwbólowe, a także łagodne środki antydepresyjne i homeopatyczne, jeśli przynoszą pacjentowi ulgę, oraz zabiegi: fizykoterapię i kinezyterapię. Leczenie fibromialgii musi być kompleksowe, uwzględniające również neuroprzekaźniki w ośrodkowym układzie nerwowym.

O całkowitym wyleczeniu mówić można wtedy, gdy ustąpią trwale wszystkie przykre dolegliwości. Jest to bardzo trudne, tym trudniejsze, że poprawy też nie da się udowodnić obiektywnie, wykazać jednoznacznie w badaniach. Tylko pacjent może powiedzieć, że ustąpiły wszystkie przykre dolegliwości, a jego samopoczucie powróciło do normy.

 

*   *   *

 

W 1990 r. Amerykańskie Towarzystwo Reumatologiczne ustaliło kryteria rozpoznawania fibromialgii: rozlany ból w okolicy kręgosłupa, mięśni i stawów, który trwa co najmniej 3 miesiące, a ponadto bolesna tkliwość przy ucisku 11 spośród 18 charakterystycznych punktów zlokalizowanych w różnych miejscach ciała: m.in. na potylicy, w dolnej części szyi, w miejscu połączenia drugiego żebra z mostkiem oraz w okolicy pośladków i stawów kolanowych.

 

Fibromialgia nie prowadzi do kalectwa czy deformacji ciała ani sama w sobie nie stanowi zagrożenia dla życia.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
Kama
"Skanowanie mózgu kilkunastoletni ej dziewczyny cierpiącejna syndrom chronicznego zmęczenia metodą MRI (rezonansumagne tycznego) ujawnił dużą liczbęblizn lub punktowych uszkodzeń w lewymprzednim płacie, w którym pewneczęści mózgu dosłownie rozpuściłysię i zastąpiła je tkanka zbliznowacenia.Spowodowało to zakłócenie procesupostrzeg ania, pamięci etc. A cobyło przyczyną tych zbliznowaceń?Otóż mikoplazma. Tak więc są konkretne,fizyc zne dowody tych tragicznychw skutkach chorób, nawet jeśli lekarze wciąż powtarzają,że nie wiedzą, skąd się one biorą i co w tej sprawie zrobić.Wielu ludzi z syndromem chronicznego zmęczenia, zapaleniemmózgu i rdzenia (chorobą islandzką) i fibromialgią(in aczej zespołem objawów bólowych w obrębie mięśni i ścięgien),Fibro mialgia to choroba będąca przyczyną fizycznych uszkodzeń,zaś jej czynnikiem sprawczym jest mikoplazma.Mikoplazmę odkryto dopiero około trzydzieści lat temu,kiedy opracowano test reakcji łańcuchowej polimerazy (polymerasechai n reaction; w skrócie PCR), w którym pobiera siępróbkę krwi, z której wyodrębnia się uszkodzone cząsteczkii poddaje się reakcji łańcuchowej polimerazy, która powodujerozpad DNA w cząsteczkach. Następnie cząsteczki te umieszczasię w pożywce, w wyniku czego DNA rosną na powrót doswojej oryginalnej postaci. Jeśli wytworzy się wystarczającail ość substancji, można rozpoznać jej formę, czyli ustalić, czyza daną mikoplazmą kryje się Brucella, czy też inny czynnikchorobot wórczy.Jeśli ktoś z was jest chory na którąkolwie k z tych chorób,jego czerwone krwinki nie będą miały kształtu pączków, któremożna ścisnąć i przepchać przez kapilary, lecz będą spuchniętejak wypełnione wiśniami pączki, których nie da sięścisnąć. Komórki krwi powiększają się, rozdymają, ponieważjedynym sposobem istnienia mikoplazmy jest pochłanianiewst ępnie przetworzonych steroli z komórki-gospodarza. Jednymz najlepszych źródeł steroli jest cholesterol, który nadajenaszym krwinkom giętkość. Wchłaniając cholesterol mikoplazmaspraw ia, że czerwone krwinki puchną i nie mogą jużprzemieszcza ć się naczyniami, zaś dana osoba zaczyna odczuwaćswędzen ie i bóle. W rezultacie cały organizm, mózg,serce , stopy i reszta ciała doznają uszkodzeń, ponieważzostaje odcięty do nich dopływ krwi i tlenu.Właśnie z tego powodu pacjenci chorzy na fibromialgięi syndrom chronicznego zmęczenia tak bardzo cierpią...."Więcej dla zainteresowanyc h:http://magnetostymulac ja.info/wp-content/uploads/MIKOPLAZMA-NEXUS.PDF