Fitoestrogeny to substancje pochodzenia naturalnego, które z hormonami ludzkimi nie mają nic wspólnego, a jednak działają podobnie jak estrogeny. Łagodzą niepożądane skutki menopauzy i przedłużają młodość, choć ich działanie jest o wiele słabsze od hormonów stosowanych w HTZ. Fitoestrogeny nie wywołują nadmiernego dzielenia się komórek, w tym nowotworowych. Farmaceuci twierdzą, że nie należy obawiać się ich przedawkowania.

W roślinach występują trzy główne grupy fitoestrogenów: izoflawony, lignany i kumestany.

 

 

Izoflawony

Występują w roślinach motylkowych (soi, soczewicy, grochu, fasoli, lucernie, bobie, kozieradce, lukrecji). Najwięcej ich zawierają świeże kiełki soi, mniej mleko sojowe, serek tofu czy też makaron sojowy, najmniej jest ich w sosie sojowym. W dziennej diecie wystarczy garstka kiełków soi.

 

Lignany

Są składnikiem ścian komórkowych i uwalniają się w wyniku działania bakterii jelitowych na ziarna zbóż. Lignany rozpowszechnione są w zbożach (żyto, pszenica, jęczmień, owies, sorgo, proso, len, gryka). Szczególnie bogate w lignany są oleje z nasion, zwłaszcza lnu i słonecznika. Mniejsze ilości znajdują się w bulwach kopru włoskiego oraz owocach, takich jak jabłko, gruszka czy wiśnie.

Jeśli przedkładasz czerwone wytrawne wino nad produkty sojowe, należy wypić go co najmniej dwa kieliszki dziennie.

Reklama
Reklama

Wyciskarki

Wyciskarki soków z warzyw i owoców

W ofercie również prasy do tłoczenia oleju na zimno.

 

Kumestany

W naszej diecie nie odgrywają większej roli, choć jedzone kilka razy w tygodniu na pewno pomogą. Znajdujemy ich najwięcej w nasionach słonecznika, kiełkach fasoli oraz czerwonej koniczynie. Nie należy jednak rezygnować z tych produktów. Fasola sojowa jest bogata w izoflawony, kiełki soi są istotnym źródłem kumestrolu, jednego z ważniejszych kumestanów, a słonecznik zawiera również lignany.

Po spożyciu posiłku zawierającego fitoestrogeny w przewodzie pokarmowym następują skomplikowane procesy enzymatyczno-metaboliczne, które wytwarzają substancję przypominającą strukturę estrogenów.

 

Leczenie dietą

Dietetycy zalecają kobietom po menopauzie przyjmowanie 1000–1500 mg wapnia oraz 400-800 j.m. witaminy D dziennie dla ochrony kości i 200–400 mg witaminy E, aby uniknąć schorzeń serca. Dieta zawierająca 3–4 porcje niskotłuszowego mleka lub produktów mlecznych może zaspokoić zapotrzebowanie na wapń, ale praktycznie niemożliwe jest zaopatrzenie w 200 mg witaminy E bez dodatkowego jej podania. Zaleca się również dodatkowe podawanie witaminy C i beta-karotenu z uwagi na ich działanie przeciwutleniające. Niskotłuszczowa dieta, składająca się z owoców, jarzyn i produktów zbożowych bogatych w te składniki, zapewnia zrównoważone odżywianie z minimalną liczbą kalorii, co jednocześnie zapobiega zwiększaniu się masy ciała.

 

Sposób na wolne rodniki

Fitoestrogeny jako silne przeciwutleniacze opóźniają efekty starzenia się i pomagają zachować skórze gładkość. Przeciwutleniaczy można dostarczać organizmowi w tabletkach, ale korzystniej jest tak dobrać jadłospis, by zawierał odpowiednią pożywkę dla wolnych rodników. Np. porcję grillowanego mięsa, bogatego w wolne rodniki, dobrze jest uzupełnić neutralizującymi je warzywami i owocami. Zaleca się także unikanie wędzonych produktów, alkoholu, leków, dymu tytoniowego oraz promieni słonecznych. Znane antyutleniacze: witaminy C i E, beta-karoten i bioflawonoidy wyłapują krążące w organizmie wolne rodniki, chroniąc w ten sposób tkanki przed uszkodzeniem.

Fitoestrogeny z soi, słonecznika lub zielonej herbaty, dzięki swemu oddziaływaniu na odradzanie się komórek poprawiają elastyczność i koloryt skóry. Przez wspomaganie regeneracji włókien kolagenowych zapobiegają także powstawaniu zmarszczek, a tym samym opóźniają proces starzenia się. To właśnie w soi kryje się tajemnica pięknej cery Azjatek, które dodają mleko sojowe do wielu potraw i deserów.

 

Uwaga!

Stosowanie fitoestrogenów przy łagodnych objawach menopauzy spełnia swoje zadanie, jednak nie zawsze można nimi zastąpić terapię hormonalną.

Decyzja o zażywaniu preparatów, które uzupełniłyby obniżający się poziom estrogenów stanowi dla wielu kobiet poważny problem. Z jednej strony hormonalna terapia zastępcza ma wiele zalet, z drugiej strony może wywoływać przykre skutki uboczne. Są również kobiety, które ze względu na swój stan zdrowia nie mogą stosować kuracji hormonalnej. Decyzję trzeba podjąć po przedyskutowaniu z lekarzem wszystkich za i przeciw.

 

Weronika Pietrzyk


 

Dodaj komentarz