Ból łokcia jest przypadłością występującą dość powszechnie. Pocieszające jest to, że przyczyn tej dolegliwości jest stosunkowo niewiele, a dzięki temu diagnostyka nie nastręcza większych trudności. Często wystarczy jedno badanie, aby wiedzieć, w czym tkwi problem.

 

Rozpoznanie

Polega na określeniu charakteru bólu i jego zlokalizowaniu. Ważne jest też określenie sytuacji, w jakich ból się pojawia, oraz nieprawidłowości występujących w samym stawie łokciowym lub też w okolicznych strukturach. Mogą one bowiem być przyczyną rzutowanego bólu łokcia (co oznacza ograniczenie ruchomości kręgosłupa szyjnego lub barku).

 

Reklama
Reklama

Ortezy stawu łokciowego

Ortezy stawu łokciowego

Już od 55 zł.

 

Przyczyny

Przyczyny bólów łokcia można pogrupować na:

  • zaburzenia stawowe (zapalenie stawu ramienno-łokciowego lub łokciowo-promieniowego, choroba zwyrodnieniowa, uraz mechaniczny);
  • zaburzenia okołostawowe (zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego – potocznie zwane łokciem tenisisty, zapalenie kaletki maziowej nad wyrostkiem łokciowym kości łokciowej oraz ocieplenie skóry, zapalenie nadkłykcia bocznego, czyli tak zwany łokieć golfisty);
  • ból rzutowany (głównie okolice szyi i barku).

 

Badania

Przyczynę można wykryć podczas badania przedmiotowego stawu. Lekarz zwraca uwagę na jego kształt, ciepłotę, ruchomość, deformacje i obrzęk. Ważna jest także tkliwość lub ból podczas wykonywania określonej czynności. Najczęściej to wystarczy, by postawić diagnozę i nie potrzeba już wykonywać żadnych badań dodatkowych.

 

Leczenie

Najczęściej ogranicza się do leczenia zachowawczego, unieruchomienia stawu (by zmniejszyć obciążenie), zabiegów fizjoterapeutycznych, a także miejscowego podawania steroidów.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
Kasia
To tylko się tak nazywa - "łokieć tenisisty/ golfisty" Ból pojawia się od złego trzymania ręki lub przeciążenia. Ja mam to od pracy przy komputerze. Ogólnie najlepszym sposobem na radzenie sobie z tym bólem jest elektroterapia. Ja chodziłam do reha pro w Krakowie na taką terapię i faktycznie to pomogło. Takich zwykłych domowych sposobów to chyba nie ma, może jakieś ćwiczenia, ale one na pewno nie przyniosą takich efektów jak fizjoterapia.
Gośka
a są może jakieś domowe sposoby na radzenie sobie z takim bólem łokcia? od jakiegoś czasu mam coś podobnego - mimo, ze nie gram aniw tenisa ani w golfa. zastanawiam się nad wizytą u lekarza jednak nadal jeszcze próbuję sama znaleźć rozwiązanie. widzę, ze ktoś tu odwiedzał dr WIęcka - też mi go znajomi polecają.
Barti
W zakładce PRZYCZYNY powyższego artykułu jest błąd. Nadkłykieć przyśrodkowy to tzw.( łokieć golfisty), a nadkłykieć boczny to tzw.(łokieć tenisisty). W artykule zostało to pomylone, Pozdrawiam :-P
Tomek
sam miałem do czynienia z okropnym bólem łokcia - myślałem już że to efekt łokcia tenisisty ale na szczęście okazało się, że nie. dr Więcek zalecił mi odpowiednią fizjoterapię i na szczęście udało się zwalczyć ból, jak widać nie ma co się leczyć tabletkami przeciwbólowymi na siłę samemu