ARTYKUŁY DO SŁUCHANIA

W obecnych czasach zdominowanych przez multimedialne formy przekazu dźwięk wart jest nieraz więcej niż tysiąc słów. Od dziś, aby poznać najnowsze wieści ze świata fitoterapii i szeroko pojętej profilaktyki zdrowia nie trzeba czytać - można posłuchać. Na dowolnym urządzeniu - komputerze, telefonie, tablecie. Na stronie DO SŁUCHANIA mają Państwo możliwość bezpłatnego odsłuchania lub pobrania plików audio z najciekawszymi, naszym zdaniem, artykułami z ostatnich wydań kwartalnika "Żyj Długo". Zapraszamy!

Jak sobie radzić z deprymującym burczeniem w brzuchu, które występuje mimo regularnego spożywania posiłków?

 

Burczenie w brzuchu może być fizjologicznym objawem sygnalizującym głód lub świadczy o jakichś zaburzeniach gastrycznych. Najczęściej wynika z obecności zbyt dużej ilości gazów w przewodzie pokarmowym, które gromadzą się tam na skutek:

 

• połykania powietrza przez osoby znerwicowane lub łapczywie jedzące,

• zawartości powietrza w pokarmach,

• zachodzenia bakteryjnej fermentacji pokarmów bogatowęglowodanowych lub białkowych,

• istnienia wybiórczej nietolerancji pewnych pokarmów – np. krowiego mleka,

• występowania chorób przewodu pokarmowego – choroby wrzodowej, uchyłkowatości i polipowatości jelit, zespołu jelita nadwrażliwego czy stanu zapalnego jelit.

Właściwą diagnozę postawi lekarz gastrolog, do którego należy się zwrócić. Przy skłonnościach do nadmiernego burczenia w brzuchu wskazane jest ograniczanie spożywania produktów szczególnie gazotwórczych, takich jak warzywa kapustne i strączkowe, oraz słodyczy. Warto pamiętać o zasadach zdrowego stylu życia, bo stres i nieregularne posiłki sprzyjają różnym problemom gastrycznym.