Każdy z nas zna ten problem. Kupujemy nowe buty, które w sklepie wydają się nam idealne, a w praktyce okazują się zbyt twarde i niewygodne. Do tego nie można ich już zwrócić. Co zrobić? Skorzystać ze znanych, sprawdzonych sposobów.

 

1. Noga ślizga się w bucie, obuwie jest niedopasowane do stopy

Jeśli nie mamy pod ręką odpowiedniej wkładki można włożyć do buta zwykłą wkładkę higieniczną. Dzięki temu noga w bucie lepiej się ułoży, nie będzie się ślizgać. Takie rozwiązanie ma jeszcze inne korzyści – podpaska będzie wchłaniała pot (i można ją wymienić, gdy się zabrudzi).

Osoby narzekające na śliską wkładkę, mogą ją także nieco przetrzeć papierem ściernym lub delikatnie spryskać lakierem do włosów.

Reklama

 

2. Jak wytrzymać kilka godzin w butach na wysokich obcasach?

Warto skleić plastrem trzeci i czwarty palec stopy (licząc od największego). To właśnie między tymi palcami znajduje się rozgałęzienie nerwu, który podczas obciążenia stopy wywołuj ból w podbiciu.

 

3. Noś ze sobą specjalne plasterki

Chodzi o plasterki z poduszkowym wykończeniem. Będą niezwykle pomocne w przypadku otarć skóry i ułatwią gojenie istniejących już ranek. Pomogą też, gdy będziemy usiłowali „rozchodzić” zbyt ciasne obuwie.

 

4. Grube skarpety do szpilek

To dobre rozwiązanie i nie tylko w przypadku szpilek, lecz wszystkich zbyt ciasnych butów (zwłaszcza wykonanych ze skóry). Wystarczy założyć na stopę grubą skarpetę, wcisnąć ją w zbyt ciasny but i pochodzić po domu. Po kilkukrotnym powtórzeniu takiej operacji, buty powinny się rozciągnąć. Podobny efekt rozciągania uzyskamy poprzez umieszczenie w butach prawideł lub wypchanie butów gazetami.

 

5.Zainwestuje w specjalne kosmetyki

W aptece dostępne są specjalne spraye do rozciągania butów oraz żele, które sprawdzą się w przypadku zmęczonych nóg (np. Venargin). Te ostatnie zapobiegają obrzękom i wykazują dużą skuteczność w przypadku tzw. ciężkich nóg.

 

6.Dobry szewc

Gdy buty są niewygodne i zbyt ciasne, warto wybrać się do szewca, zwłaszcza takiego, który wykonuje usługę „rozciągania/rozbijania butów”.