ARTYKUŁY DO SŁUCHANIA

W obecnych czasach zdominowanych przez multimedialne formy przekazu dźwięk wart jest nieraz więcej niż tysiąc słów. Od dziś, aby poznać najnowsze wieści ze świata fitoterapii i szeroko pojętej profilaktyki zdrowia nie trzeba czytać - można posłuchać. Na dowolnym urządzeniu - komputerze, telefonie, tablecie. Na stronie DO SŁUCHANIA mają Państwo możliwość bezpłatnego odsłuchania lub pobrania plików audio z najciekawszymi, naszym zdaniem, artykułami z ostatnich wydań kwartalnika "Żyj Długo". Zapraszamy!

Wymioty często towarzyszą niestrawności pokarmowej, biegunkom lub infekcjom górnych dróg oddechowych. Czasami mogą być objawem groźnych chorób np. zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Jeżeli wystąpią, zastanów się jaka mogła być przyczyna.

 

 

 

 

 

 

1. Błąd dietetyczny: 

  • podawaj dziecku chłodną niegazowaną wodę mineralną małymi porcjami, 
  •  zrób krótką przerwę w podawaniu posiłków (1–3 godz.), 
  •  skontaktuj się z lekarzem, jeżeli wymioty nie ustępują.

 

2. Jeżeli towarzyszą cechy infekcji, podwyższona temperatura, ból gardła:

  •  podawaj dziecku małymi porcjami chłodną, niegazowaną wodę mineralną
  •  skontaktuj się z lekarzem.

 

3. Jeżeli wymioty poprzedzone zostały urazem głowy, nie podoba ci się zachowanie dziecka, jest ono nadmiernie senne, ma wysoką gorączkę, pilnie (w ciągu 1–2 godz.) skontaktuj się z lekarzem.

Reklama

 

Od wymiotów musimy odróżnić ulewanie, którym jest cofanie niewielkich ilości spożytego pokarmu w pierwszych miesiącach życia spowodowane niedojrzałością motoryczną przewodu pokarmowego. Ulewanie nie jest groźne pod warunkiem zapobiegania zachłyśnięciu. Ulewające dziecko nosimy chwilę po posiłku, a następnie układamy wyżej na prawym boku.