Ząbkowanie obserwujemy u 6–9-miesięcznych niemowląt. Nie powinno budzić jednak niepokoju wcześniejsze ani późniejsze pojawianie się pierwszych ząbków. Już kilka tygodni przed tym faktem zauważymy rozpulchnienie dziąseł, obfite ślinienie się, a w czasie wyrzynania pierwszych ząbków, zwłaszcza górnych, może wystąpić stan podgorączkowy. Spać może niespokojnie w ciągu dnia marudzić, niechętnie jadać, przejściowo oddawać rozluźnione stolce.

 

 

 

 

Jak pomóc

  •  Przy nasilonych dolegliwościach można smarować dziąsła preparatami łagodzącymi dostępnymi w aptekach.
  •  Podana wieczorem herbatka z melisy sprzyja spokojnej nocy.
  •  Incydentalnie dopuszczalne jest podanie środka przeciwbólowego. Mleczne ząbki są bardziej narażone na próchnicę, należy więc ograniczyć podawanie słodkich pokarmów, a od drugiego roku życia rozpocząć naukę mycia zębów.

Reklama
Reklama

Jonizatory wody

Jonizatory wody

Woda alkaliczna w kilka minut. Już od 355 zł.

 


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
alicja
ja swojemu dziecku podawałam milifen przy ząbkowaniu, u nas do tego pojawiła się gorączka a ten ibuprofen jest przeciwbólowy i przeciwgorączko wy dziecko spokojnie nawet całą noc potrafiło przespać, można podawać od 3 miesiąca życia
alicja
No niestety - ja bym musiała słodzić taką herbatkę, żeby dziecko mi to wypiło. Lekarz ostrzegał, że jak się pojawią ząbki, to trzeba uważać z cukrem. Dał mi camilię, żeby pomagać dziecku. Też jest bez cukru, a małej ewidentnie smakuje, bo nie wypluwa, jak podam. No i dziecko mi się po tym uspokaja, więc musi przestawać boleć.
matylda
Jesli przy ząbkowaniu pojawia sie gorączka jednak lepiej jest podac lek przeciwgoraczko wy i przeciwzapalny.Ja podaje ibufenD,poniewa z do tego jest pozbawiony barwników,na które moje dziecko moze miec alergie.