Nadpotliwość stóp, inaczej hiperhydroza stóp, jest nieprzyjemną, krępującą dolegliwością, na którą nie zawsze mamy wpływ, ale z którą zawsze powinniśmy walczyć. Schorzenie ma najczęściej idiopatyczny charakter, co oznacza, że trudno znaleźć jego przyczynę.
Osoby, które mają problem z nadpotliowścią stóp powinny przede wszystkim zwrócić uwagę na higienę. Być może przyczyną tej przykrej dolegliwości jest noszenie obuwia lub skarpet z tworzyw sztucznych, nie przepuszczających powietrza. Warto więc zainwestować w skórzane buty i przewiewne, bawełniane skarpetki (zwłaszcza, gdy jest się aktywnym fizycznie). Często przyczyną nadpobudliwości stóp jest zły jadłospis, zawierający zbyt duże ilości rozgrzewających, pikantnych przypraw (np. chili).
Warto także ograniczyć picie kawy. Zawiera ona pobudzającą metabolizm kofeinę. Zbyt duże jej ilości w organizmie mogą skutkować przyspieszonym biciem serca, kłopotami z oddychaniem oraz właśnie nadmierną potliwością.
Uwarunkowania genetyczne i choroby metaboliczne
Jeżeli zmiana diety i obuwia nie pomoże, to warto zastanowić się, czy przyczyną nadpobudliwości stóp nie są choroby metaboliczne, np. cukrzyca, a zwłaszcza nadczynność tarczycy.
Zwiększenie wydzielania hormonów tarczycy powoduje szereg objawów, takich jak:
powiększenie obwodu szyi, przyspieszone bicie serca, osłabienie, niepokój, chudnięcie czy nietolerancja ciepła (i związana z tym nadmierna potliwość). Choroba może objawić się nagle, ale może także rozwijać się latami. Kolejną przyczyną nadmiernego pocenia się stóp może być uwarunkowanie genetyczne związane z zaburzeniami przemiany materii (warto więc zwrócić uwagę, czy podobny problem nie dotyka innych członków rodziny), problemy emocjonalne (schorzenie często dotyka nerwowe, zestresowane osoby), okres przekwitania czy stosowanie niektórych leków (np. przeciwdepresyjnych).
Inne choroby zwiększające potliwość stóp
Przyczynami nadpotliwości stóp mogą być także takie choroby jak: gruźlica, moczówka prosta (spowodowana niedoborem hormonu wazopresyny i objawiająca się zwiększonym pragnieniem i częstym oddawaniem moczu), niedoczynność przysadki mózgowej i choroby autoimmunologiczne (związane z atakami układu odpornościowego na komórki własnego organizmu).
Jak walczyć z nadmierną potliwością stóp?
Jest wiele skutecznych, domowych sposobów na walkę z nadpotliowścią stóp, np. moczenie ich w roztworach takich ziół jak rozmaryn, szałwia, sól morska czy kora dębu.
W aptekach, bez recepty, dostępne są także pudry przeciwpotne oraz specjalne płyny zapobiegające nadmiernemu poceniu ( mają w swym składzie np. tlenek cynku czy kwas borowy).
Osoby borykające się z nadpotliwością stóp mogą poddać się różnym zabiegom np. jonoforezie (działanie prądu o niskim natężeniu) albo działaniu toksyny botulinowej, wstrzykiwanej w skórę stóp.
Gdy schorzenie spowodowane jest konkretną chorobą, należy stosować się do zaleceń lekarza.