Ginekomastia to nadmierny rozrost męskich piersi. Nie chodzi tu o powiększenie gruczołów piersiowych wskutek nadmiaru tkanki tłuszczowej, bo w takim przypadku mamy do czynienia z lipomastią, inaczej – z pseudoginekomastią. „Prawdziwa” ginekomastia – jedno- lub obustronna – to naturalna zmiana fizjologiczna lub patologia.

 

Ginekomastia fizjologiczna dotyczy noworodków i chłopców w okresie dojrzewania (w obu przypadkach ustępuje samoistnie), a także starzejących się mężczyzn.

Reklama
Reklama

Magnetoterapia

Magnetoterapia

bransoletki z tytanu :: pas lędźwiowy
opaska na kolano :: opaska na kostkę

 

Przyczyna patologii

Ginekomastia patologiczna miewa rozmaite przyczyny, takie jak:

  • niedobór męskich hormonów,
  • nadprodukcja estrogenu,
  • zwiększona produkcja prolaktyny,
  • przyjmowanie niektórych leków, używek (amfetamina, marihuana) i anabolików,
  • rak sutka,
  • marskość wątroby,
  • nadczynność lub niedoczynność tarczycy,
  • niewydolność nerek.

 

Leczenie

Jeśli ginekomastia ma charakter fizjologiczny, to nie wymaga leczenia. Inaczej jest z ginekomastią patologiczną, będącą skutkiem zaburzeń hormonalnych i nieprawidłowego stosunku estradiolu do testosteronu we krwi. W tym przypadku konieczna jest terapia. Polega na stosowaniu preparatów testosteronu (domięśniowo), odpowiednich maści (miejscowo) oraz antyestrogenów lub inhibitorów aromatazy (doustnie).

Możliwe jest też leczenie chirurgiczne, uzasadnione między innymi w przypadkach przetrwałej ginekomastii okresu dojrzewania, rozrostu opornego na terapię zachowawczą, ginekomastii o znacznym nasileniu z towarzyszącymi zmianami wytwórczymi tkanki łącznej oraz ginekomastii o nieznanych przyczynach.

Lipomastię, czyli rozrost piersi związany z chorobliwą otyłością, leczy się chirurgicznie (liposukcja – odsysanie tłuszczu), ale dopiero po unormowaniu wagi.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 
Dodaj komentarz
TV Puls
Ginekomastia czyli przerost gruczołu sutkowego jest problemem który dotyka 30% mężczyzn. Zabiegi to koszt 3 000 - 5 000 zł. Na potrzeby nowego programu medycznego w Telewizji Puls poszukujemy Panów którzy poddadzą się leczeniu w jednej z czołowych warszawskich klinik (www.agklinik.com) za darmo. Oprócz tego możemy zająć się również nadmiernym obtłuszczeniem - oferujemy liposukcję urządzeniach najnowszej generacji ( EXILIS i VARQISH). Wszystkich chętnych prosimy o kontakt: ada@black-rabbit.p