Z prof. dr hab. Leokadią Dobrzyńską rozmawia Stanisława Grzelczak.

 

Ponad 60 proc. rozpoznawanych w ostatnim czasie nowotworów mózgu to glejaki...

Są to komórki rakowe, które wyrastają w obrębie mózgu na komórkach podścieliska, czyli komórkach towarzyszących neuronom. Glej to tkanka łączna, w której umiejscowione są komórki nerwowe.

Komórki glejowe są różnego rodzaju i rozwijają się z nich różne guzy. Mówiąc w uproszczeniu – w mózgu istnieją trzy typy komórek glejowych, które mogą dawać początek rozwojowi nowotworów. Stopień złośliwości, szybkość i charakter wzrostu oraz wielkość glejaków, wyrastających w ich obrębie, zależy od tego, z której linii gleju guz się wywodzi. To gdzie się guz rozwinie decyduje o rokowaniach dla chorego.

Guzy glejakowe są guzami pierwotnymi – to znaczy, że występują tylko w obrębie mózgu. Czasem, ale są to rzadkie przypadki, dotyczące głównie wieku rozwojowego dzieci, następują przerzuty do obwodowego układu nerwowego zgodnego z kierunkiem krążenia płynu rdzeniowo-mózgowego.

 

– Jakie znamy glejaki?

– U osób dorosłych rozpoznaje się gwiaździaki – guzy wywodzące się z komórek gwiaździstych – skąpodrzewiaki oraz glejaki wielopostaciowe. Tych ostatnich spotyka się sporo i są prawdziwą zmorą dla lekarzy. Są najbardziej niebezpieczne. Występują najczęściej u osób w czwartej, piątej i dalszych dekadach życia, ale mogą się także pojawić u osób młodszych.

 

– Czym, oprócz rodzaju tkanki na jakiej się rozwijają, różnią się poszczególne typy nowotworów glejakowych?

– Gwiaździaki i skąpodrzewiaki są mniej inwazyjne, nie zagrażają zdrowiu i życiu pacjenta w takim stopniu jak guzy wielopostaciowe (crioblastoma multiforma). Najbardziej zauważalna pomiędzy nimi różnica to charakter wzrostu. Dwa pierwsze otorbiają się. Można je  więc usunąć operacyjnie w całości. Natomiast glejaki wielopostaciowe rozprzestrzeniają się w komórkach mózgu, naciekając sąsiadujące tkanki w taki sposób, że trudno odnaleźć granicę pomiędzy tkankami zdrowymi a zmienionymi chorobowo. Przez to neurochirurg, który taki guz operuje nie jest w stanie – nawet pod mikroskopem – dokładnie ustalić, gdzie przebiega jego granica. Poza tym rosną najszybciej spośród wszystkich guzów mózgu. Dlatego są i niebezpieczne i trudne do leczenia.

Reklama
Reklama

Wyciskarki

Wyciskarki soków z warzyw i owoców

W ofercie również prasy do tłoczenia oleju na zimno.

 

– Rozpoznanie guza mózgu nie jest chyba najłatwiejsze?

– Wbrew pozorom nie jest takie trudne. W przeciwieństwie do innych nowotworów np. oskrzeli czy płuc, które mogą przez długi czas nie dawać żadnych objawów ani dolegliwości guzy mózgu manifestują się szeregiem charakterystycznych dolegliwości. Pacjenci, u których podejrzewa się guzy mózgu trafiają do lekarza ponieważ skarżą się na objawy, których nie sposób przeoczyć. Nie można z nimi normalnie funkcjonować. Silne bóle głowy, nudności, wymioty, niedowład ciała – całego lub ograniczony tylko do ręki, nogi albo twarzy – napady padaczkowe skłaniają do natychmiastowej wizyty u lekarza. Problem polega jednak na tym, że objawy kliniczne pojawiają się zaledwie w ciągu kilku tygodni od czasu pojawienia pierwszych objawów padaczkowych. I czasami, szczególnie glejaki wielopostaciowe, rozprzestrzeniają się we wszystkich kierunkach, nie tylko w obrębie jednej półkuli, ale także drogą włókien nerwowych i spoideł szerzą się na drugiej. Spoidła – wyjaśnijmy – to struktury, które łączą dwie półkule.

 

– Jakie metody diagnostyczne pozwalają wykrywać zmiany w mózgu?

– Są dzisiaj takie techniki, dzięki którym możemy bardzo szybko i bardzo dokładnie zobaczyć guz. Najczęściej stosowane są badania neuroobrazujące, takie jak tomografia komputerowa (TK) i rezonans magnetyczny (RM). Istnieją jeszcze metody uzupełniające, rzadziej stosowane, takie jak badania przepływu krwi i badania izotopowe. Za pomocą tych technik z dużym prawdopodobieństwem można określić rodzaj guza. Na to prawdopodobieństwo składa się lokalizacja guza, jego rozległość, rodzaj zmiany i wygląd. Jeżeli na obrazie TK lub RM widać torebkę, przenikanie promieni przez tkanki zdrowe i zmienione chorobowo jest inne; możemy wówczas przypuszczać, że mamy do czynienia z gwiaździakiem lub skąpodrzewiakiem. Jeśli natomiast zmiana na obrazie jest rozległa lub przerasta na druga półkulę i nie widać wyraźnie jej granicy, to taki obraz sugeruje, że mamy do czynienia z glejakiem wielopostaciowym.

Diagnozę może potwierdzić badanie naczyniowe mózgu, ponieważ każdy guz ma charakterystyczny rodzaj unaczynienia. Glejaki wielopostaciowe są bogato unaczynione i mają bardzo dużo patologicznych naczyń krwionośnych, takich jakie normalnie w organizmie człowieka nie występują. Są to tzw. spięcia tętniczo-żylne, w których nie ma rozdziału na naczynia tętnicze i żylne, a krew tętnicza, bogata w tlen i składniki odżywcze, miesza się z żylną.

Badania naczyniowe pozwalają także na rozpoznanie, czy mamy do czynienia z nowotworem czy stanem zapalnym mózgu. Czasami, mimo zastosowania technik obrazujących, w dalszym ciągu pozostają wątpliwości, czy rozwijający się proces w mózgu jest związany ze zmianami nowotworowymi czy jest tylko stanem zapalnym. Obraz uzyskany w badaniu TK lub RM może być podobny. Wówczas neurochirurg musi dokonać biopsji. Badanie pod mikroskopem pobranego odcinka daje pewną odpowiedź.


– Jakie są rokowania dla pacjentów, u których rozpoznano glejaka?

– Chorzy, u których rozpoznano gwiaździaki i skąpodrzewiaki mają dobre rokowania. Guzy te nie są zbyt inwazyjne, a po ich wycięciu zgodnie z zasadą, że usuwa się je w granicach zdrowych tkanek, można powiedzieć, że są zdrowi. U niektórych osób przez wiele lat nie ma wznowy, u innych guz może się jednak pojawić ponownie. Można go z powodzeniem usuwać kilka razy. W przypadku glejaka wielopostaciowego jest to niemożliwe, ponieważ ma on naciekowy charakter wzrostu i trudno zaobserwować granicę pomiędzy tkankami zdrowymi i zmienionymi chorobowo. Nie można go dokładnie usunąć. Jest przy tym inwazyjny. Jeżeli rozprzestrzeni się na obydwu półkulach zazwyczaj nie można go leczyć chirurgicznie. Alternatywą byłoby wówczas usunięcie dużych części mózgu.

 

– Jak wobec tego leczyć chorego?

– Decyzja, czy operować guz wielopostaciowy czy nie operować go to dla lekarza poważny dylemat. Rzutuje na nią pewność, że jest to glejak wielopostaciowy, stopień jego rozwoju i rodzaj zmian oraz wiek i stan ogólny pacjenta. Jeśli chirurg podejmie decyzję o usunięciu guza, to wpłynie na przedłużenie życia pacjenta, ale nie na wyleczenie. Pewne rezultaty może przynieść także naświetlanie. Jednak zdania na temat efektów, jakie można osiągnąć naświetlaniem u pacjentów w ciężkim stanie, są podzielone. Niektórzy mówią, że przedłuży ono życie o parę miesięcy, inni, że o rok, a optymiści mówią o 2 latach.

Reklama
Reklama

 

– A jaki najdłuższy okres przeżycia pamięta pani profesor ze swojej praktyki?

– Najdłuższy okres przeżycia obserwowałam u pacjenta, który został zdyskwalifikowany do leczenia operacyjnego, bo guz był zbyt rozległy. Ogólny stan pacjenta nie był zły. Chorego nie leczono promieniami, ale lekami zmniejszającymi obrzęk mózgu. Przeżył ponad rok.

 

– Jakie są najnowsze kierunki badań nad leczeniem glejaków?

– Obecnie w badaniach medycznych sprawdza się metody genetyczne. Gdyby udało się genetycznie tak zmienić proces rozwoju glejaków, żeby przestały się rozmnażać jako komórki nowotworowe i gdyby udało się zatrzymać proces ich rozwoju, to byłaby szansa na skuteczniejsze leczenie. Człowiek z takim niewielkim ogniskiem nowotworowym mógłby żyć.

 

– Dziękuje za rozmowę.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
Ehh
Ona tak. Mama pewnie nie
Aga
Mojego męża ponad rok leczyli na zatoki a skarżył się na silne bóle głowy aż zasłabł w pracy silny krwotok z nosa zrobiona T w szpitalu dopiero wykazala glejaka IV nieoperacyjny tydz po biopsji zmarł za późno już było na cokolwiek ;-( nigdy się z tym nie pogodzę i z myślą że może miał by większe szanse jak by go odrazu skierowali na T a nie przez ponad rok leczyli na zatoki
sofie
To prawda najpierw jest operacja -w glejaku IV zawsze z góry paliatywna ! nigdy nie usunie się go w całości, potem na pewno odrośnie, radio i chemioterapia są na wydłużenie życia a nie na wyleczenie. Najpierw po leczeniu jest jakoś w miarę potem siadaja po kolei wszystkie funkcje chodzenie, mowa, kontakt z otoczeniem, polykanie-zachlystuje sie a na końcu oddychanie
lekarz
Glejakiem występują i u kobiet i u mezczynności. Lekarz
Ongza
Trzymaj się ! Dasz radę!
gosc
W 2002 roku the European Medicines Agency (Europejska Agencja Leków) uznała wyciąg z żywicy Boswellia serrata jako "orphan drug" (lek specyficzny dla rzadkiego problemu medycznego) dla obrzęku tkanki mózgowej związanego ze złośliwym guzem mózgu. Zioło to jest więc według powyższego oświadczenia alternatywą dla stosowanych w tej sytuacji hormonalnych syntetycznych leków kortykosterydow ych. Charakteryzuje się przy tym większym bezpieczeństwem w stosowaniu.http://www.dietmoderators.com/przewodnikobrze kmozgu.html
sm
glejak 4 jest wyrokiem , moj znajomy zyl 7 miesiecy .My nie zdazylismy ale warto sprobowac olej z konopi moze pomoze , moze nie ale warto sprobowac .Te chemie to nic nie daje , nie warto tego stosowac .Jest to straszna choroba .:{{{
Ania
Sylwia e wiem czy tu zagladasz ,mnie tez tu dawno nie bylo ,co u Ciebie slychac ?pozdrawiam Ania
Jerzy
Prosze o przetlumaczenie mojego badania MR mozgowia z kontrastem.Blizna glejowa w prawym placie skroniowym.W prawym placie czolowym obwodowy obszar malacji o wymiarach 18x27mm z obecnoscia hemosyderyny po przebytym krwawieniu,otoc zony glioza.Kilka drobnych ognisk naczyniopochodn ych w lewym osrodku polowalnym i przy przednim rogu prawejkomory bocznej,bez ostrego niedokrwienia w DWI.Przestrzenie plynowe zachowane.Umiarkowany zanik kory platow czolowych,skron iowych i ciemniowych z poszerzeniem przestrzeni plynowych do 6mm.Uklad komorowy nieposzerzony,b ez przemieszczen.Jakie sa to oznaki do dalszego mego leczenia do kogo mam sie z tymi wynikami udac,jakiego specjalisty-jestem zapisany do neurologa za miesiac w styczniu 2014,obecnie jestem po 2-ch traumach,dretwi eje mi prawa noga i brak czucia w stopach nog,ponadto mam zwyrodnienie kregu ledzwiowego,ora z kregow szyjnych od C-3 DO C-7 zwyrodnienie kregow szyjnych,prawa reka po wypadku nie moge wykrecic do tylu bol w lokciu i po usunieciu bicepsu,Bardzo prosze o konsultacje dotyczace dalszych czynnosci leczniczych gdyz trace pamiec jak dluzej stoje dretwieje mi lewa noga tak ze mozna mi zrobic zastrzyk a ja nie czuje nogi,ponadto jest klopot z moim sluchem w lewym uchu szumy od 2-ch lat dzien i noc,zaczyna tez psuc sie moj wzrok mam obecnie 60 lat jestem po wypadku samolotowym prosilbym o wyjasnienie mi RM-mozgowia z kontrastem,czyz aby to nie glejak? dziekuje za wyjasnienie mi tych badan i innych symptomow ktore mnie bardzo niepokoja.
Agnieszka
Mój ukochany Tatuś umarł właśnie 4 dni temu na glejaka...................... W szpitalu znalazł się 13 października z powodu nagłego pogorszenia stanu zdrowia- miał silne bóle głowy i pojawił się niedowład lewej strony ciała. Nie miał napadów padaczki. Wezwane pogotowie nie chciało pomóc- jeszcze mama dostała opiernicz, że do bólu głowy wezwała karetkę - a Tato nie miał już siły przejść do toalety ani trafić z powrotem do łózka, Wsadziłam Go więc do samochodu i zawiozłam do szpitala, gdzie dostałam kolejny opiernicz, że zawracam głowę lekarzowi pierdołami. Po przewiezieniu do kolejnego szpitala i 4-godzinnym czekaniu na tomograf wyszło, że Tatuś ma guza mózgu 6cm na 4cm na 4cm .Wzięli Tatusia na oddział, 3 dni później miał operację, z której już się nie wybudził. Po tygodniu przyszły wyniki biopsji - glejak wielopostaciowy . Lekarze nie dawali Mu już żadbnych szans na cokolwiek. Leżąc na intensywnej Terapii po 43 dniach zmarł- 28 listopada, bo lekarze go nie reanimowali , kiedy przestał sam oddychać ani nie podłączyli Go do respiratora....Konsylium lekarskie zadecydowało , że Tatuś powinien umrzeć, bo ma glejaka i szkoda dla Niego łóżka....nie zdążyłam się z Nim pożegnać....
123
Czy Mariusz żyje?
123
Czy Pani jeszcze żyje? Jeśli tak, prosze się nie operować !!!
micccia8
Witam... piszę tutaj bo sama już nie wiem co mam myśleć o tej sytuacji.... a więc mój dziadek ma 79 lat i trafił do szpitala 9 września z silnym bólem głowy jak się okazało guz ( glejak) 8cm w części ciemieniowo- skroniowej . Miał tomograf ,pózbiej rezonans wszystko się potwierdziło ... operację ustalono na 24 pazdziernika czyli na dziś ale dziadek tydzień temu miał zawał i znowu przepycjanie żył , lekarze nie dawali mu zbytnio szansy że przeżyje bo też chodzilo tutaj o tego guza ale dzięki Bogu wszystko się udało i dzisiaj już jest niezle z serduszkiem a operację przenieśli na 31 pzdziernika ale ciekawe czy jego serce będzie na tyle silne że to przeżyję ..... on nigdy nie chorował a teraz wszystko na raz wszystkie nieszczęścia , cierpienia spadły na niego...i tak jest z moim kochanym dziadeczkiem teraz leży w szpitalu ciągle śpi i ma niedowład lewej ręki( od guza) ... tak się boję że on nie przeżyje ... jeszcze nie wiadomo jaki to jest typ glejaka ale samo to że to jest glejak to mnie przeraża ...
ania
karolina jesli mozna spytac na jakiej zasadzie przedluzyli Twojej mamie zycie?
karolina
mojej Mamie przedłużyli lekarze życie o 8 lat
ania
Witam Sylwia fajnie ze odpisalas ,u mojego syny nadal ok ,u mnie sie pokomplikowalo ,jestem po zabiegu usuniecia ciazy ,dziecko bylo martwe i nie rozwijalo sie.To juz rok u Ciebie mina ach czas naprawde leci i mam nadzieje ze rany po stracie mamy sie powoli zablizniaja.Pozdrawiam ,odezwij sie czasami.
córka chorej na glejaka
Witaj :)Jejku, nawet nie wiesz jak się cieszę, że u Twego Syna wszystko dobrze ! Jest On wielką nadzieją dla wszystkich chorych na to świństwo ! Życzę Mu zdrowia i samych pozytywnych wyników już zawsze !!!!Gratuluję ciąży, a że późno, to nic ;) podobno późne macierzyństwo jest lepsze :)A u nas za 2 dni minie rok... :( Oj zleciało... Trzymajcie się :)Zdrówka wszystkim :)Pozdrawiam, Sylwia.
rasheed
totalna bzdura!
Ania
Witam fajnie ze sie odezwalas i zaczynasz Sobie jakos radzic,u nas wszystko ok zadnych zmian syn czuje sie dobrze.Gratuluje Ci ciazy ,ja sie w tym tyg.dowiedzialam ze tez zostane mamusia troche pozno(mam 41 lat) ale jestem szczesliwa.Dbaj o siebie i dzidze ,no i oczywiscie odezwij sie czasami.Pozdrawiam Ania
córka chorej na glejaka
Witajcie :)Aniu, dziękuję, że pytasz. U mnie lepiej, ogarnęłam się trochę ( za 2 miesiące będzie rok od śmierci Mamusi ) Poza tym mam teraz kolejny powód do pozytywnego myślenia i patrzenia w przyszłość ( będę miała drugie dzieciątko :) ) Bardzo pomaga mi mój Synek, jeden Jego uśmiech dodaje mi sił na cały kolejny dzień. Choć zdarza się i tak, że dosłownie nagle zalewam się łzami, bo sobie coś w danym momencie przypomniałam, albo uświadomiłam po raz kolejny, że Mamy nie ma, że nie pojadę do Niej w sobotę i nie wyściskam kochanej buzi :(Aniu, napisz proszę, co u Was ? Jak Twój Syn się czuje. Wierzę, że Jemu się uda ! I życzę Wam tego z całego serducha !Charlotte, trzymam kciuki za Ciebie, walcz ile sił i nie ma opcji, że nie. Wiem, że czasem się już nic nie chce, kiedy tylko ciągle wiatr w oczy, ale DASZ RADĘ !!!!! Ściskam !Zdrowia !Sylwia
córka chorej na glejaka
Witajcie :)Aniu, dziękuję, że pytasz. U mnie lepiej, ogarnęłam się trochę ( za 2 miesiące będzie rok od śmierci Mamusi ) Poza tym mam teraz kolejny powód do pozytywnego myślenia i patrzenia w przyszłość ( będę miała drugie dzieciątko :) ) Bardzo pomaga mi mój Synek, jeden Jego uśmiech dodaje mi sił na cały kolejny dzień. Choć zdarza się i tak, że dosłownie nagle zalewam się łzami, bo sobie coś w danym momencie przypomniałam, albo uświadomiłam po raz kolejny, że Mamy nie ma, że nie pojadę do Niej w sobotę i nie wyściskam kochanej buzi :( Aniu, napisz proszę, co u Was ? Jak Twój Syn się czuje. Wierzę, że Jemu się uda ! I życzę Wam tego z całego serducha !Charlotte, trzymam kciuki za Ciebie, walcz ile sił i nie ma opcji, że nie. Wiem, że czasem się już nic nie chce, kiedy tylko ciągle wiatr w oczy, ale DASZ RADĘ !!!!! Ściskam !Zdrowia !Sylwia
Charlotte
Witam w klubie. U mnie też zarąbiście było i jest w tym temacie. w 2005 r. rozpoznano u mnie guza mózgu o wym. 4x5x3. (dodatkowo choruję na padaczkę od 8 lat)zoperowano mnie i usunięto dziada. W hist. pat. wyszło że był łagodny GII. Potem naświetlania na onkologii i było git. Do 2012, bo wówczas w TK (trafiłam do szpitala z powodu silnych bóli głowy-myślałam że to może migrena czy inne dziadostwo) stwierdzono wznowę :cry: Okazał się, że tym razem dziad nie dość że odrósł, to jeszcze większy: 5x4x6 :cry: Zowu operacja, a w hist. pat. tym razem złośliwiec i GIV.. Masakra! Musieli czegoś nie wyciąć przy 1szym zabiegu. Zresztą guz ocierał się nieco o nerw wzrokowy, więc może bali się naruszyć go. Ok, znowu radioterapia, którą znowiłam b.ciężko, to była Golgota w dodatku w wersji hard (bo za 1szym razem naświetlania o wiele łagodniej). Jestem po radio przeszło 2 miechy, ale już wcześniej zaczęłam się sypać. A przede mną jeszcze (na razie na 51%) chemia... A tego się boję najbardzie-jak diabeł wody święconej...Matko kochana-litości, losie słodki,no! Ja już nie mam siły. Jestem wrakiem, choć mam 32 lata, wysiadają mi nerwy (wręcz odwala mi-beczę jak bóbr gdy nikogo w domu nie ma,mam głupie myśli). Nieraz myślę żeby rzucić to wszystko w diabły i nie leczyć się już, bo i po co? To jak walka z wiatrakami, syzyfowa praca.. Nie wiem, nie mam już sił do dalszej walki Olałabym to,ale myślę wtedy o mamie i narzeczowym, bo tylko oni mi zostali :sad: Zresztą zobaczymy. Na razie nie myślę, bo nie mam czym i nie mam weny. Za to Wam moi drodzy życzę duuużo zdrowia (bo bez tego to ciemna mogiła) i wytrwałości w walce z tymi nowymi potworami :-) Jak wyjdę cało z tej walko to się odezwę. Powodzenia!!!
ania
dzisiaj sa trzy lata od usuniecia glejaka u mojego syna,nie ma zadnego wznowu ,jestesmy szczesliwi.Wierze ze nam sie udalo pokonac to gowno.
adia
Jestesmy z Mezem 4 lata po slubie, 27 grudnia trafilismy do szpitala po ataku padaczkowym meza.Po godzinie i zrobionej tomografii dowiedzielismy sie, ze cos spowodowalo obrzek mozgu, Maz 4 dni wczesnej rozpoczal leczenie zatok antybiotykiem. Po 2 dniach kiedy antybiotyki podane w szpitalu zaczely dzialac, przeprowadzono operacje, guz 4 cm wyciety w calosci. Kilka dni temu wyniki potwierdzily gwiaździaka 2 stopnia + skapodrzewiak 2 stopien z elementami 3. Maz jest w domu, czuje sie swietnie, 4 lutego rozpoczynamy radioterapie, nie wiemy czy zostanie wprowadzona chemioterapia, decyzja ma zapasc w najblizszym czasie. Maz ma tylko 28 jest calym moim Swiatem i bardzo sie o niego Boje!!!!Trzymam kciuki za Wszystkich Walczacych z ta choroba!!!! Pozdrawiam
Danusia
Mojego męza nigdy nie bolała głowa,ma 65 lat, 30.11.2012 poczół niedowład lewej nogi, 03.12.2012 wizyta u neurologa, skierowanie do szpitala. W szpitalu wykonano TM i RM, stwierdzono guza mózgu. 27.12.2012 operacja, usunięto guz w całości. 18.01.2013 wynik z badań histopatologicz nych -GLIOBLASTOMA MULTIFORME G4. Mój mąż nadal leży w szpitalu na oddziałe rehabilitacji ,poniewaz po operacji powstał niedowład lewej nogi, obecnie juz chodzi, stan pacjenta lekarze okreslaja jako dobry. 24.01.2013 zostanie wypisany ze szpitala, dalsze leczenie w poradni onkologicznej tak powiedział lekarz.... nie wiem jak sobie poradzę .....
LUSIA
CAŁKOWICIE SIĘ Z TOBĄ ZGADZAM SAMA PRZEZ TO PRZECHODZIŁAM WE WRZEŚNIU 2010 R. MÓJ MĄZ POSZEDŁ NA BIOPSJĘ I PO BIOPSJI WSZYSTKO SIE POCHRZANIŁO ZARAZ POWIKŁANIA I JUZ NIE WRÓCIŁ DO DOMU ,ŻYŁ TYLKO KILKA DNI. TERAZ WIEM GDYBY NIE BYŁO BIOPSJI TO MOŻE JESZCZE JAKIŚ CZAS BYŁBY ZE MNĄ.TAK GLEJAK ZABRAŁ MI GO W CIĄGU KILKU DNI...A JA NADAL CIERPIĘ MIMO ŻE JUŻ MINĘLO 28 M-CY. POZDRAWIAM
Grzegorz
Mój brat Mariusz ma 35 lat żonaty dwóch synów 8 i 10 , sportowiec wysoki silny gość od ponad 6 miesięcy wzmaga się z tym dziadostwem. Drugiego sierpnia diagnoza tk , MR podejrzenie glejak (nacieka) , 17 sierpnia biopsja(niepotr zebna bo glejak jest charakterystycz nym guzem i bardzo łatwo po MR stwierdzić , ale neurochirurg chętnie zrobi biopsję trwa kilkanaście minut a kasa wpada jak za kilkugodzinną operację)nieope racyjny bo przy pniu mózgu poza tym biopsja pobudza komórki do szybszego namnażania się , u mojego brata na kolejnym rezonansie jest widoczne jak guz stworzył nowe ogniska w miejscach gdzie neurochirurg wchodził z narzędziami. Odradzam biopsję jeśli na MR widać ,że nieoperacyjny i glejak. Temodal i radioterapia świadomie przez nas odmówiona bo my postawiliśmy sobie za cel wyleczyć. I jak czytam wasze komentarze to wiem że dobrze zrobiliśmy . Obecnie brat ma niedowład prawostronny , słabo widzi ,mówi bardzo mało ale jest świadomy . Od 18 dni bierze Tabletki LAIF612 które zalecił neurochirurg prof Vogel z Berlina . Operuje on glejaki i zamiast chemioterapii temodalem podaje Laif612 . Lek ten dostępny bez recepty w Niemczech ma za zadanie odłączyć guza od pokarmu , tak tłumaczył profesor jak u niego byłem 28.12.2012 . Ma spora liczbę wyleczeń dzięki temu suplementowi , nawet w Polsce . Laif 612 to nic innego jak Dziurawiec Pospolity . Kosztuje ok. 40 euro 100 tab i bierze się tego 3 razy dziennie po 4 tabletki. Można kupić przez internet(40euro ) lub w każdej niemieckiej aptece (54 euro). Co do brata prof Vogel stwierdził że operacja i naświetlanie w Mariusza przypadku nic nie da bo niedowłady by pozostały i według niego szanse 50/50. Za około miesiąc rezonans . Wiem że Mariusz wyzdrowieje wiem że Jezus postawi go na nogi . Pozdrawiam
Nie taki diabeł straszny
Ludzie nie bójcie sie tylko nastawcie pozytywnie . Moj tata leczy sie w Niemczech , czuje sie rewelacyjnie , we wtorek kolejna wizyta a my traktujemy go jak zdrowego , w domu jest zdrowa atmosfera . Nigdy nie daliśmy mu odczuć ze jest chóru , a to najważniejsze !
ania
Z okazji swiat zycze wam wszystkim duzo zdrowia i wytrwalosci w walce z tym potworem.Do corki chorej na glejaka jak u Ciebie dajesz jakos rade?pozdrawiam
Stw
Prawda jest taka że z glejakiem wielopostaciowy m można życ parę lat. Warunkiem jest możliwość przeprowadzenia wszystkich terapii wydłużających życie i opóźniający ch rozwój guza. Konieczne też jest wykonywania kolejnych operacji tego guza.Już nawet do 30 % dożywa do dwóch lat, a wiele osób powyżej trzech lub czterech. Trzeba być dobrej myśli i walczyć o wydłużenie życia.
ania
strasznie Ci wspolczuje z tym gownem nie ma zartow.Bede sie modlic zebyscie jakos to przesli.Pozdrawiam
WOJTASZEK KR.
WITAM WSZYSTKICH...U MOJEGO OJCA ZDIAGNOZOWANO NAJPRAWDOPODOBN IEJ GLEJAKA WIELOPOSTACIOWE GO O WYJĄTKOWEJ AGRESJI....BYŁO TO JAKIEŚ 2 TYG.TEMU GUZ BARDZO DUŻY JUTRO JEDZIEMY NA BIOPSJE,KTÓRA MA POTWIERDZIC I ZOBACZYC JAKĄ FORME LECZENIA ZACZĄC.....JUZ SIE BOJE.NA DZIEN DZISIEJSZY TATO ROZMAWIA CHOCIAŻ DUŻO ZAPOMNIAŁ I BRAKUJE MU JUZ SŁÓW....TRZYMAM KCIUKI ......:sad:
frymusek
Mój cudowny mąż nie miał żadnych objawów.Czasami skarżył się na bóle głowy.Na parę dni przed chorobą zemdlał na ulicy.W szpitalu badania między innymi tk głowy.Diagnoza guz.Po biopsji okazało się glejak wielopostaciowy IV stopień.29.05.trafił do szpitala 03.07 zmarł.Nie dociera to do mnie.ten smutek i żal dlaczego On?cudowny ojciec.Najcudowniejszy pod słońcem mąż.Pogodny człowiek.Nie nadużywał alkoholu, nie palił.Uprawiał sport.zawsze optymista.tak bardzo mi go brakuje.
ania
nie zawsze konczy sie zgonem ,moj syn jest tego przykladem!(zal ezy jakiego stopnia jest to gowno)
lukasz
to skurwysynstwo chuj wie z czego sie bierze to kurwa kazdego moze spotkac i to nagle np po pierwszym napadzie padaczkowym przykro to jest nieuleczalne i zawsze konczy sie zgonem
Asia
Pisze z zapytaniem do komentarza pt Temodal, moj brat jest chory na gelejaka wielopostaciowe go i nabywamy ten lek, czy propozycja jest nadal aktualna ? w prawdzie minal juz jakis czas od dodania komentarza ale proba nie strzelba dlatego tez pytam. Łacze sie ze wszystkimi ktorzy przechodza ten okropny czas i walcza z tym cholerswem i pale znicz nad tymi ktorzy walke przegrali [*]
ania
Brak slow morze lez .
córka chorej na glejaka
Czika dla Twojej Mamusi światełko !
córka chorej na glejaka
Czika łączę się z Tobą w wielkim bólu. Wiem dokładnie co przeżywasz i wiem, że jest ciężko. Przytulam jak mogę ! Dla Twojej Mamusi [*]Aniu, cieszę się, że Wy wygrywacie, na prawdę, jest to ogromne szczęście dla mnie- wiedzieć, że jednak cuda się zdarzają ! Oby Wasz cud trwał !A u mnie jakoś tak pusto i źle. Tęsknota nie daje mi żyć. Cieszę się, że mam synka i pracę, inaczej chyba zwariowałabym od tych myśli...
czika
moja mama zmarła 22 08 2012. męczyła się w sumie 2 tyg. od operacji minął rok.na tego dupka nie ma lekarstwa.:sad::sad:
ania
dziekuje ze pytasz u nas wszystko dobrze zadnego wznowu ,teraz spedzamy razem wakacje jest bardzo milo.Co do tego ze sie nie operuje wznowu to jest nie prawda nam prof.Harat powiedzial ze jezeli to gowno odrosnie to odrazu usowamy .pozdrawiam was wszytkich i jestem caly czas z wami
córka chorej na glejaka
Magda, tak bardzo mi przykro.Nie mam słów, by wyrazić swój żal... Ściskam z całych sił.Siostra, nie możesz sobie zarzucać, że czegoś nie zrobiliście... NIe wiesz, co by było gdybyście się zdecydowali na drugą operację, ale nie jest prawdą, że wzowy glejaka się nie operuje. Moja mama miała usuwane 2 wznowy. Po pierwszej wznowie funkcjonowała jak po pierwotnej operacj- czyli super. Dopiero po drugiej było już źle, choć na miesiąc przed śmiercią wróciła do "normalnego" życia, odzyskała siły. Dopiero tydzień przed śmiercią stopniowo traciła świadomość i kontakt z nami... Ten tydzień był straszny... ;(Ściskam wszystkich !Aniu, jak u Was ?
tunia
Łączę się z tobą w bólu. Chętnie bym cię tylko przytuliła i już nic nie mówiła...
tunia
Wiem jaki ciężar odpowiedzialnoś ci ma każda decyzja w tej chorobie. Sama też żałuję, że oddałam męża na radioterapię, choć zdaję sobie sprawę, że w jego wypadku prawdopodobnie byłaby to różnica 2-3 tygodni życia. Czytam, że po operacji twój brat przeżył rok. Ten rok to dar. Kolejnej operacji brat mógłby nie przeżyć i w ogóle nie wykonuje się operacji przy wznowie. Tak mi wyjaśniał profesor od neurochirurgii.Życzę ci sił do pogodzenia się z przeszłością, bo już nic nie da się zmienić.
magda
Jezeli ktos ma chorego na glejaka wielopostaciowe go IV stopnia i ma jakies pytania i jezeli tylko bede mogla pomoc pomoge i odpowiem ale pozoataje tylko wiara nadzieja i modlitwa
magda
Co moge napisac W tym roku 9maja po prawie rocznej walce z tym gownem zmarl moj maz majac 27 lat zostawiajac mnie i nasza 2,5 letnia coreczke Robiłam wszystko ale to i tak bylo malo.Maz miał 2 operacje chemio i radio terapie pił olej lniany z kapsaicyna rozne reishi pudry i inne cuda leki homeopatycze i te nie do konca przebadane i przegrał a wraz z nim ja i moja rodzina Teraz wiem ze nie ma na ta chorobe lekarstwa Patrzyłam jak młody zrowy piłkarz najpierw traci władze w prawej stronie potem nie umie nazwac na rysunku corki kota potem juz nie chodzi nie widzi nie mowi zapada w spiaczke i juz sie nie budzi
siostra
w czerwcu 2012 r minął rok jak umarł mój brat miał 51 lat glejak wielopostaciowy IV st.Nie przestaję o tym myśleć, co źle zrobiliśmy,złe decyzję podjeliśmy w sprawie leczenia brata. Brat ufał mi.Chorobę jego wykryto w lutym 2010 r.w CO w Warszawie miał operację usunięcia guza w granicach makroskopowych.Brat bał się zdecydować na operację. Lekarz powiedział, że "jak guza się nie usunie to Pan umrze".Operację miał po dwóch dniach, bardzo dobrze się czuł, chodził, mówił, po tygodniu wyszedł ze szpitala, później miał radioterapię a później temodal.Pił soki z buraka, jeździliśmy z Nim do bioenergterapeu ty, czuł się bardzo dobrze, miał dobre wyniki. Po roku w marcu 2011 r nastąpiła wznowa, nieoperacyjna,l eczenie paliatywne, przeciwobrzękow e.Szukaliśmy innego leczenia i rof. ze Szitala na Szaserów zaoferował chemioterapię PCV. Brat był w dobrym stanie, chodził,mówił dobrze. W maju i na początku czerwca miał podaną chemię, przestał chodzić, nie potrafił się wysłowić, miał ataki padaczki, pampersowany był, pod koniec czerwca zmarł w szpitalu. Cały czas myślę, że powinniśmy dążyć do przeprowadzenia drugiej operacji(zapyta ć się innego lekarza), to chyba jest podstawowe w tej chorobie
córka chorej na glejaka
Dziękuję Aniu. Wiesz, z dnia na dzień jest mi coraz ciężej, a wydawałoby się, że czas leczy rany... Tak na prawdę dopiero dociera do mnie powoli to, co się stało ;( Trzymam bardzo kciuki za Twojego Syna, cieszę się, że po rezonansie jesteście już spokojni. Oby Wam się udało !!!Tunia, wiem, co czujesz, łączę się w bólu z Tobą ;(Ściskam!
tunia
Ta choroba to paskudztwo! W ciągu pół roku zabrała mi męża.Od grudnia miał problemy z mówieniem, pisaniem, chodzeniem. Początkowo był leczony przez neurologa lekami Dexamethazonem. W maju trafiliśmy do onkologa który zastanawiał się nad radioterapią. Skierował do kliniki w Gdańsku. Mąż otrzymał 4 naświetlania bez dodatkowych badań stanu guza. Po naświetlaniach mąż z dnia na dzień czuł się gorzej. Zmarł 10 dni po powrocie z kliniki. Dopiero po fakcie znajoma pielęgniarka powiedziała, że często tak się zdarza. Piszę to, żeby ci którzy mają guza w zaawansowanym stanie zastanowili się, czy radioterapia to rzeczywiście dobre wyjście. Jednocześnie zdaję sobie sprawę, że w tej chorobie każda decyzja jest trudna i każdy przypadek inny.Życzę siły i wytrwałości tym którzy chorują i tym którzy się opiekująPolecam poradnik http://neuroonkologia.com.pl/poradnik_net.pdf
ania
lacze sie z Toba w wielkim smutku ,jest to straszna tragedia kiedy odchodzi ktos bliski.Nam narazie sie udaje Michal mial kolejny rezonans i jest ok ,to jest juz 29 miesiecy po usunieciu tego gowna(sorry)i narazie nic sie nie dzieje.Pozdrawiam wszystkich
córka chorej na glejaka
W niedzielę miną 2 tygodnie, odkąd Moja Mamusia odeszła po 15 miesiącach nierównej walki z glejakiem ;( bardzo chciała żyć i była najdzielniejszą osobą na świecie !!! Pozdrowienia dla wszystkich Was ! Mam wielką nadzieję, że komuś z WAS się uda pokonaC potwora !!
MALINKA
czytam wszystkie po kolei....łzy lecą i nie mogę się opanować,mój tata miał rezonans i czekam na wyniki,DLACZEGO BÓG zabiera bliskie nam osoby...?jestem mamą samotną wychowującą dziecko(po rozwodzie)i wiem ,że gdyby coś było nie tak z moim ojcem mam syna muszę żyć dla niego...
Łukasz 26
iśc do lekarza moim zdaniem najprawdopodobn iej to kostniak
Łukasz 26
W polsce miałem chyba z 7 opinii co to moze byc teraz jestem 2tygodnie po operacji,nie była taka straszna nie całe 2godziny.po 5dniach do domu dostałem leki przeciwobrzekow e.najgorzej meczą mnie te lęki i brak snu.Jak ktoś ma tez problemy ze snem niech da znac
Łukasz 26
Co moge poradzic na te lęki i bezssennosc bardzo mało spie miał ktos podobna sytuacje???
Łukasz 26
Witam u mnie wykryto jakies zmiany w lewej czesci skroniowej,wiel e opini torbiel?naczyniak?pasożyt?sam nie wiem.zostalem zoperowany w kopenhadze niby usuneli wszystko we wtorek bedzie biopsja wstepne badania nie wykazaly nic złosliwego.dalej mam lęki i problemy z zasypianiem lekarze mowia ze to przez obrzek.Mam 26lat.
ania
takich rzeczy nie wolno bagatelizowac,m iales moze robiony rezonans albo TK glowy?wedlog mnie powinienes isc do lekarza jak najszybciej.!pozdrawiam
Radek
Mam 17. Od dość dawna mam taką wypukłość z tyłu głowy (ok 1cm) (potylica?), nie przywiązywałem do tego wagi. Jakieś 2 lata temu miałem przez ok. miesiąc bóle głowy z tyłu, miałem jakieś tam badania i nic nie wykryto, od tego czasu tylko zepsuł mi się wzrok. Niestety ostatnio podczas intensywnych ćwiczeń siłowych nagle dał o sobie znać silny pulsujący ból właśnie w tamtym miejscu, prawdopodobnie był to skutek podniesienia ciśnienia śródczaszko wego, no ale ten guzek to musi coś w takim razie być, kostniak, oponiak a może gorzej ?
ania
za miesiac moj syn Michal ma kolejny rezonans ,i znowu zaczyna sie strach jaki bedzie wynik czy to "gowno "nie odroslo.26 miesiecy temu byl operowany i do tej pory nic sie nie dzialo dzieki Bogu.Pozdrawiam was wszystkich,badz cie dzielni tak jak moj Michal
AnnaM
Dziękuję za słowa otuchy.W poniedziałek jedziemy do Gliwic na konsultacje w sprawie radioterapii,na razie wyczekiwanie , ojciec czuje się dobrze, ma apetyt , dużo śpi i wypoczywa Pozdrawiam trzymam kciuki za mamę
córka chorej na glejaka
Pani Aniu, Wy jesteście dopiero na początku tej trudnej drogi. Trzeba wierzyć, że może Wam się uda !!! Może akurat Pani Tata pokona potwora ! Wiecie już co dalej ? Czy Tata został zakwalifikowany do radiochemiotera pii ? Trzymam kciuki.U nas światełko w tunelu... Neurochirurdzy przejrzeli raz jeszcze rezonans Mamy i stwierdzili, że zmiana jest mała, że większość to bliznowce i obrzęk, więc nie będą ciąć na razie i kazali dalej podawać chemię. W piątek jedziemy do Szczecina skonsultować z Naszą chemiczką. Mama czuje się w miarę dobrze, nawet psychicznie jest troszkę lepiej.Ściskam Wszystkich !
AnnaM
Witam...przeczytałam wszystkie komentarze i czuję się załamana.U mojego ojca w lutym zdiagnozowano glejaka, operację miał na początku marca, czuje się dobrze ale lekarze nie dają mi żadnej nadziei.Ojciec jutro wychodzi ze szpitala , jest pełen werwy , ma mase planów a mnie jest tak ciężko , martwię się i myślę o tym co będzie dalej
córka chorej na glejaka
Witaj. Zgubiłam adres forum. Dopiero przypomniałam sobie nick i tak znalazłam. Jak u Was ? Nie mam żadnego namiaru do mamyw. Miałam nadzieję, że tu pisała... Czy Tobie udało się z Nią skontaktować ?U nas źle :-( Mamy drugą wznowę, Mama jest w złym stanie psychicznym, załamuje się, ma też złe wyniki z krwi, co uniemożliwia kolejną operację. Ale zastanawiamy się, czy jest sens zgadzać się na trzecią operację, nawet jeśli poprawią się wyniki... ;-( Lekarze odradzają, ze względu na bardzo prawdopodobne ogromne "skutki uboczne" operacji. Bardzo możliwe, że nie będzie mówić, że będzie paraliż, a nawet może się już nie obudzić po niej ;-( Rozważamy z Ojcem i z Braćmi, czy nie zostawić tak jak jest i polepszyć komfort dni, które Mamie zostały ;-( żeby nie skazywać Jej na kolejne cierpienie, które wcale nie musi przynieść poprawy, a wręcz przeciwnie ;-( Proszę trzymajcie kciuki za Moją Mamę ;-( Ja myślę o Was rownież i modle się o cud dla Każdego z Was !!!!Pozdrawiam !
anonimowy
A i zapomnialem o witaminie B17 zawartej w wielu pestkach. Nie bede sie rozpisywyal na ten temat poszukajcie w sieci póki jeszcze jest wolna od cenzury...
ania
U nas wszystko ok syn czuje sie dobrze zadnego wznowu,zadnych objawow choroby.Martwie sie jednak o mamaw pisalam z nia do dnia jej operacji(16 styczen o ile sie nie myle)i od tego czasu cisza ,nie odpisuje na emaile .Czy masz moze jakis kontakt.? Co z Twoja mama?dajecie rade?Pozdrawiam serdecznie
majka
Komentarz który zamieściłam wyżej skierowałam do Pani Joli ( komentarz z dn 15.11 2011 r.) Przepraszam za pomyłke i cieplutko pozdrawiam obie Panie.
majka
Przykro mi z powodu śmierci Pani męża. Czy u niego też stwierdzona glejaka wielopostaciowe go IV stopnia? Jedyna siostra mojego męża lat 46 rozpoznanie :glejak wielopostaciowy IV stopień. Rozpoznanie 14 wrzesień operacja usunięcia guza 26 wrzesień. Potem czekanie miesiąc na wynik histopatologicz ny i wyrok!!! kwalifikacja do leczenia skojarzonego temodal i 30 naświetlań. Po miesiącu od operacji w badaniu kontrolnym wznowa guz i to większy od pierwotnego 27 mm. Jesteśmy po pierwszym etapie leczenia.Po atakach padaczki lewa strona niewładna, chora leżąca ale w dobrym kontakcie słownym i dobrej kondycji psychicznej. 25 stycznia miała być kwalifikowana do dalszej terapii temodalem jednak nie zakwalifikowana . Na wyraźną prośbę chorej podano CeCeNu -limustynę. Następna kontrola za 6 tygodni. Wiem ,że leczenie temodalem to droga kuracja ale dlaczego pozbawiono jej tego leku i świadomości ,że jeszcze coś się robi? Przecież ona ma dwoje dzieci niepełnoletnich , które potrzebują matki. W niej jest tyle energii do walki, optymizm i wiara. My jesteśmy z nią ale jak jeszcze możemy pomóc ? co jeszcze możemy zrobić? Czy Pani ma jeszcze temodal ? Czy mogłaby go Pani odstąpić? Czy mogę prosić o kontakt email.
córka chorej na glejaka
Ania, jak syn się czuje ? animus, wiadomo już coś ? Mam ogromną nadzieję, że chociaż Was ominęła ta straszna diagnoza !! Trzymam kciuki!Mamaw, co u Ciebie ? Myślę o Tobie i modlę się ! Uściski dla Synka !U nas jako tako. Mama słaba, skończyliśmy dopiero pierwszy cykl chemii PCV. Opóźnił się, bo Mama miała złe wyniki, potem zapalenie oskrzeli... Jak wszystko będzie dobrze, to pojutrze jedziemy po nowy cykl- drugi z sześciu. Ściskam wszystkich i życzę mimo wszystko Szczęśliwego Nowego Roku !
animus
Witam, Dwa dni temu mój brat (50 l.) trafił na oddział neurologii z objawami: bóle głowy, zaniki pamięci, urojenia, pogorszenie wzroku, znaczny spadek masy ciała, ogólne osłabienie, bóle mięśni, stawów, wymioty. Po tomogragie lekarz stwierdził glejaka. Na karcie w opisie rozpoznania wpisano: Guzowata, wzmacniająca się kontrastowo (70 jH) , torbielowato- lita masa w okolicy nadsiodłowej, zbaczająca więcej na lewo o wymiarach ok. 5x3 cm. Zmiana zawiera zwapnienia i niszczy struktury kostne siodła tureckiego, oraz szczyt lewej piramidy, wnikające do obszaru ponadnamiotoweg o. przestrzenie płynowo- mózgowe oraz układ komorowy nieposzerzone, oś symetrii zachowana.. Dziś był rezonans, który podobno potwierdził rozpoznanie. Ma mieć jeszcze TK jamy brzusznej. Lekarz nie powiedział który to stopień, mówił jednak że rozwija się przynajmniej od roku- obawiam się, że IV. Ma zostać skierowany do Krakowa na resekcję guza metodą endoskopową, o ile tam podejmą się operacji ze względu na wielkość guza i jego zaawansowanie. Bardzo Was proszę o jakieś porady co robić, jak postępować. Czy możecie powiedzieć coś więcej na podstawie opisu? Dziękuję za każdą odpowiedź. Pozdrawiam.
ania
dziekuje Ci bardzo za te cieple slowa one naprawde sa potrzebne ! dla Ciebie duzo sily i wytrwalosci w walce z tym gownem(sorry).Swieta mam nadzieje ze beda choc w malej czesci dla was udane.Pozdrawiam Ania i syn
córka chorej na glejaka
Mamaw, bardzo Ci wspołczuję ! Też mam 3letniego synka. Trzymam baardzo za Ciebie kciuki. A Ty jesteś pewna, że to GMB IV ? Miałaś biopsję, tak ? Boże, modlę się, by Ci się udało !! Gdzie się leczysz ? Nasza Pani doktor z Zachodniopomors kiego CO mówiła, że ma 35letnią pacjentkę chorą na glejaka... Moja Mama jest już 2 miesiące po drugiej operacji. Temodal odstawili, bo nie zadziałał, teraz jedziemy od miesiąca chemię wg schematu PCV. Ogólnie Mama czuje się dobrze. W czasie przyjmowania tabletek ( teraz jest w trakcie tygodniowej przerwy ) bolał Ją brzuch i czuła się ciągle zmęczona. W przyszłą środę jedziemy po wlew. Trzymajcie kciuki !Ja jestem z Wami wszystkimi myślami. Jaco bardzo mi przykro z powodu Twojej dziewczyny, taka była młoda :-( a i Ty też zmagałeś się z ciezką chorobą...Ania, zdrowia dla Syna, dzielny jest bardzo ! Oby pokonał potwora ! Lusia, Jola ściskam jak umiem !!! Beti, Pytajnik, Czika, trzymam kciuki za Waszych bliskich ! Przepraszam, jeśli kogoś nie wymieniłam, jestem z Wami myślami i modlę się o cud dla każdego z Was !!!!!
fifi
Parę dni temu pisałam o mamie mojej podopiecznej.Teraz mogę tylko napisać-to już chyba koniec.Przywieziono ją na jeden dzień do domu,we czwartek po południu.W sobotę pogotowie zabrało ją do szpitala po niesamowitym ataku bólu.Usunięto kawałeczek guza.Teraz jest w Hospicjum.Paraliż nie ustąpił.Żyją tylko oczy wypatrujące najbliższych,pe łne cierpienia i strachu.Lekarz zadał pytanie,,czy jest ktoś kto zajmie się dziećmi?Z leczenia tylko środki uspakajające,śr odki przeciwbóloweRodz ina jest bezradna.Nad łóżkiem wisi aniołek który miał ją chronić-lada dzień ona zostanie aniołem.Jestem pewna ,że otoczy opieką swoje dzieci.
ania
Bardzo sie ciesze ze do mnie pani napisala ,w lutym bedzie 2 lata jak u mojego syna Michala przeprowadzono operacje usuniecia glejaka,po operacji nie mial zadnej chemii ani naswietlan , rezonans nie wykazuje wznowu(dzieki Bogu).Mam namiary na wspanialego profesora jesli bedzie pani zainteresowana to moge podac oto moj aders e-mailowy andzia19728@wp.pl prosze pisac pomoge jak bede umiala najlepiej.Prosze sie nie poddawac!!!!!!! !!!!
Lusia
sprawdz czy kwalifikujesz sie na nóż gamma to jest bez inwazyjne zapytaj może neurochirurga lub onkologa nie wiem do kogo chodzisz? A skąd wiesz że to napewno jest glejak ,może inny łagodniejszy,ja kie miałaś badania? dowiedz się co to jest terapia protonowa nam to doradzano ,ale nie zdążyłam o tym dowiedz sie w C.O w Gliwicach, my dowiadywalismy sie o tym w Monachium,ale nas odesłali do Gliwic,szukaj najpierw roznych mozliwosci.Jesteś młoda walcz masz dla kogo żyć.Pozdrawiam i pisz szukaj najleprzych lekarzy.....
mamaw
Droga Pani Aniu Proszę wybaczyć że piszę w takiej sprawie ale ogrom nieszczęść jakie niesie ze sobą glejak jest przerażający, ponieważ również mnie to dotknęło (mam 35 lat i od kilku miesięcy żyję lub inaczej wegetuję z glejakiem)... Rozpaczliwie szukam w internecie informacji o tym że z tym da się żyć i że ludzie żyją z tym .., że im się udaje ......NIESTETY tych informacji mimo możliwości internetu prawie nie znajduję.......:sad: Pani jest jedną z nielicznych osób która pisze o sukcesie GRATULUJĘ i BŁAGAM niech Pani pisze nadal ..... to daje wiarę w niemożliwe chorym którzy dopiero stają na początku tej makabrycznej drogi PRZEPRASZAM że pozwalam sobie zwracać się z taką prośbą ale mam trzyletniego synka , rozpacz i czyste szaleństwo mnie ogarnia kiedy pomyślę że miałabym go zostawić samego na tym świecie :sad: Rozważam czy jest sens poddawania się operacji skoro guza i tak się nie da usunąć w całości JA TERAZ NOIRMALNIE FUNKCJONUJĘ , SAMA OPIEKUJĘ SIĘ SYNKIEM ....i boję się , ze jak dam się "pokroić"i ten potwór dostanie powietrza tylko przyspieszę sobie ...... a tak bardzo bym chciała wykraść jak najwięcej czasu dla mojego synka , też jetstem z Poznania proszę by dała Pani światełko w tunelu wszystkim tym którzy jak i ja szukają na tych portalach nadziei DZIĘKUJĘ BÓG ZAPŁAĆ !
Lusia
Dięki Jolu za odpowiedż ,też nie wiem jak żyć dalej nie potrafię się pogodzić z tym wszystkim?.Ja zostałam sama miałam tylko Jego jedynego moją wspaniałą miłość...........,bez której nie potrafie teraz żyć.. A zrozumie tylko ten kto przez to przeszedł...?
JOLA
U mojego męża najpierw stwierdzono w Polsce udar żylny lewego wzgórza.Po miesiącu w Niemczech stwierdzono glejak wielopostaciowy 4 stopnia w tym samym miejscu,o wiele większy w dodatku z naciekami na pień mózgu no i nieoperacyjny.Robili biopsje żeby się upewnić i podjąć odpowiednie leczenie.Szans na wyleczenie żadnych.Leczenie temodalem i radioterapią pomogło postawić męża na nogi,wrócić do domu.Po miesiącu dostał kolejna dawkę temodalu.to leczenie bardzo wyniszczyło organizm i skończyło się-nie mogę się z tym pogodzić.Co to za guzy że jesteśmy bezsilni.Ze zostajemy same......nie same ja mam trójkę dzieci dla których muszę żyć tylko jak?????? może ktoś mi powie jak........
Lusia
Jolu bardzo Ci współczuje ,wiem jak to jest bo sama przez to przeszłam jeszcze przechodze i nie potrafie sie otrząsnąć,stale mam milion pytań u nas guz był też nie operacyjny i od wykrycia do śmierci trwało 21 dni i stale mysle czy to ta biopsja przyspieszyła wszystko bo zaraz po niej komplikacje i juz nie zdażył na chemie. Mam pytanie czy też u Twego męża robili biopsje ? ,bo mi powiedzieli że bez tego nie mogą podać chemii i stale mnie to dreczy mimo że rok już minął, ja nadal myśle i cierpie nawet czas tych ran nie zaleczy...Pozdrawiam...
fifi
Nie wiem czy to ten straszny glejak,czy inne draństwo.Mama mojej uczennicy w wieku 26 lat po ataku padaczki trafiła do szpitala.Diagnoza-nowotwór.Była w ciąży chyba 5 miesiąc.Operacja bez chemii (do urodzenia,potem chemia i inne naświetlania).Na świat przychodzi zdrowa dziewczynka.Chemia,badania.Początek października.Utrata przytomności.Operacja nr 2.Częściowy paraliż.Badania .Teraz 7 listopada Utrata przytomności,pa raliż,operacja.Nowotwór III stopieńDziś wróciła do domu.Boję się pytać co dalej.Jej mąż nie ma stałej pracy.W domu małe dzieci(jedno niepełnosprawne )Ktoś powiedział mi ,,po co rodziła tyle dzieci? Gdy je planowała,rodzi ła nie myślała o chorobie.To prawie obca mi osoba,a jednocześnie bardzo bliska przez wzgląd na moją uczennicę.Nie wiem jak jej pomóc,na stronę trafiłam przypadkiem szukając czegoś o guzach mózgu.Jestem pełna obaw.
JOLA
Kasiu zapytaj lekarza o temodal-czy można podać chorej.Mojego męża po prawostronnym paraliżu chemia wraz z lampami postawiła na nogi- choć na krótko ale warto było.
JOLA
Współczuję wszystkim którzy walczą z glejakiem.Nasza walka już się skończyła.Nie trwała długo -3 miesiące od diagnozy. Guz był nieoperacyjny,d latego zastosowano radio i chemioterapie.by przedłużyć życie.Pisze o tym ponieważ została mi chemia-temodal.Wiem,ze jest droga dlatego nie chce jej utylizować tylko podarować komuś kto jej potrzebuje-a nie może dostać z jakiś względów.
bella
Jak to czytam to wspomnienia wracają jak bumerang.Do Pani Kasi, mój dziadek tez tak miał.Choroba spadła nie wiadomo kiedy.Stan zdrowia tak szybko się pogorszył,że z dnia na dzień dziadek był leżący i dalsze naświetlania nie miały sensu.Guz był tak duży, że operacja nie usunęła go. Dziadek był otoczony rodziną i wspaniałą opieką po operacji żył 2 miesiące, odszedł w gronie najbliższych z uśmiechem na twarzy. Cała ta choroba tak dziadka zmęczyła...a najgorsze jest to ,że najbliższa Ci ukochana osoba tak cierpi a ja nie mogę nic zrobić.Każdego dni było gorzej, najpierw dziadek nie mógł sam jeść karmiliśmy go, i pomagaliśmy w codziennej toalecie,kolejn e dni były coraz gorsze dziadzio już nie chciał jeść i pić, powstawały odleżyny. Pozostała modlitwa , która pomogła nam w tych trudnych chwilach.Ciągle nie mogę dojść do siebie, myślę o tym tęsknie za dziadkiem.Mam Wrażenie ,że może była jakas metoda leczenia,że trzeba było bardziej walczyć, ze lekarze sie mylili...jest ciężko.Zycze powodzenia wszystkim chorym i ich rodzinom!!!Pami ętajcie otaczajcie ich swoją obecnością to ważne w ostatnich chwilach...
kacha
jak sobie z nim poradzić... Operacja w lipcu stopień zlośliwości zerowy, w zaleceniach nie było mowy o chemii czy naświetlaniach.... Za trzy miesiące do kontroli jednak osoba nie doczekała tego okresu pierwszej kontroli na kilka dni przed terminem prawostronny niedowład, szpital i wynik to wznów guza 60x40x40 wielki i na dodatek dyskwalifikacja do reoperacji bo za duży i w miejscu nie operacyjnym... PO dwóch tygodniach leczenia obrzęku 5 serii lamp... Opis lekarza złe rokowania i możliwość brania tylko dwóch serii lamp -nie wiem dlaczego... Z początkiem grudnia do kontroli na tomograf...Chora leżąca, z niedowładem prawostronnym, bardzo mało mówi, problemy z połykaniem,prob lemy fizjologiczne,r uchowe,brak utrzymania równowagi i narzeka na ból głowy, świadoma widzi słyszy i rozumie... co zrobic czy to ją wykończy??Bardzo krótki okres od pierwszej operacji do wznowy a tak było super szybko pozbierala sie bez żadnych ubocznych efektóew po operacji a teraz nie można operowac a chora to prawie roślinka na dodatek ze zlośliwym guzem w głowie..
Czika
Pani Kasiu nie wiem gdzie mieszkasz ale jakbyś trafiła do Wrocławia na Borowską do doktora Weisnra. Złota rączka! Moją mame przyjął w ciągu 2 dni, wyciął mamie guza w całości. Opecja trwała 10 godzin.
Kasia
Co mamy zrobić? U mojego taty stwierdzono glejaka wielopostaciowe go III stopnia. Lekarze nie dają nadziei. Usunęli część guza. Byłam w poradni onkologicznej, ale ze względu na stan mojego taty (jest leżący) nie kwalifikuje się do radioterapii. Pani onkolog zaproponowała mi kontakt z poradnia paliatywną. Co mam robić gdzie szukać pomocy???Czy już lekarze naprawdę nie mogą nic zrobić i nam pomóc.
Czika
Moją mame nigdy nie bolała głowa. Nawet przy grypie.
Czika
Co mam zrobić? Moja mama miała wyciętego gleniaka 31.08.2011roku. Od wtorku zaczyna teleradioterapi e. Góz wycięty został w całości. Po co teleradioterapi a i chemia(chemia w tabletkach)? Mama ma 60 lat.
mała
to straszne,ze w chwili gdy dosiega choroba naszych najbliższych dostrzegamy jak wielu ludzi przezywa taka tragedie wszystkim strasznie współczuje ale nie my jestesmy tu najważniejsi tylko ci chorzy
k.
Wczoraj moja mama znienacka zaczęła tracić przytomność, niedowład prawej części ciała, brak możliwości porozumienia się( problemy z mową); zrobili i jej rezonans i wykryli guz w lewym płacie czołowym 15 mm; lekarka twierdzi, że to może być glejak, mama jest nieprzytomna bo ma obrzęk mózgu, dziś ja mają przewozić do innego szpitala porobić badania i na operację; nie potrafię przestać płakać, tata z bratem zresztą też; mam 26 lat, mama 49 i do tej pory nic jej nie było; nie mogę znieść myśli, że jej może zabraknąć; zawsze myślałam, że pomoże mi w wyborze sukni ślubnej, będzie się bawiła z wnukami, a teraz się nawet nie mam jak z nią pożegnać, bo jest nieprzytomna:///
Pytajnik
u mojej babci zdiagnozowano 4 guzy . ma cukrzyce i boję się o Jej życie :cry: czy możliwe jest wycięcie ich bez uszkodzenia mózgu ??
córka chorej na glejaka
Aniu- dziękuję, ja również będę trzymać kciuki za Twojego syna ! Straszna to jest choroba. Moja mama miała przedwczoraj atak padaczki. Pierwszy raz po operacji. Tak wykryli guza, kiedy straciła przytomność. Teraz to samo. Boję się, że już odrósł :-( W czwartek jedziemy po wyniki kolejnego rezonansu. Trzymajcie się wszyscy, Boże ja jeszcze kilka miesięcy temu nawet nie myślałam, że spotka nas coś tak okropnego, a tyle tu Nas... Jestem sercem z Wami. I pozdrawiam !
beti
Dwa lata trwa nasza tragedia ,u naszej kochanej mamy zdiagnozowano guza mózgu - niby oponiak ,bardzo duzy ,lekarze ze szpitala z wrocławia z borowskiej mówili ,że bardzo rzadko zdarza sie taki ogromny guz ,mama miała opercje ,bardzo cieżka operacje ,po operacji niedowkład lewostronny ,opadnięta powieka ,słaby wzrok ,masakra ....ogólnie stan mamusi był bardzo kiepski ,ale była na rehabilitacji i jakos wróciła do domu..ale cóż nasze szczescie nie trwało długo ,teraz 5,10,2011 lezy w szpitalu jest wznowa w bardzo paskudnym miejscu na pniu mózgu i juz urósł bardzo duzy ,lekarze nie chca juz nic robic ....boja sie że mama tego nie przeżyje,dostaj e sterydy i na tym koniec ,jest nam smutno ,starsznie to boli ,teraz tylko śpi ,mamy mały kontakt z mama ,nie rozmawia ,tylko powtarza słowa.i mówimy jej że bedzie dobrze ,zostaje tylko nadzieja ze bedzie z nami jak najdłużej,to jest jak jeden wielki koszmar ,mnie juz tez cały czas boli głowa mam doła i nie chce mi sie rano wstawac ,tylko robie to dla mojego kochanego synka .cała rodzina ma doła ,siostra tez płacze i ma słabe checi do życia,napisałam wczesniej niby oponiak ale teraz lekarze podejżewaja cos gorszego -glejaka ze względu na złośliwosc tego paskudztwa.wszystkim przechodzacym podobna traume życze spokoju ,i nie wiem co mam więcej napisac....
jaco
Mam dosyć sporą wiedze o onkologii jak mogę pomóc mail jaco_j@interia.pl
jaco
Ja miałem Sam potworniaka z przerzutami ale pokonałem i byłem Jej wzorem w walce walczyła bardzo zaciekle ale niestety nie miała szans gdyż operacja odpadała guz znajdował się między płatami
jaco
wykryto 3 kwietnia miał 3 cm pod koniec czerwca traciła pamięć na początku lipca zaczęli chemię z USA jakiej w Polsce nie stosowali. w połowie sierpnia guz wypuścił odnogi, Gdańscy lekarze stwierdzili że nie widzieli tak złośliwego. Ostatni miesiąc to była Golgota. Przebudzała się czasem. z 12/13 września odwieziona została do szpitala i straciła przytomność tylko zły leciały. 21 września o 14:27 powiększyła grono aniołków ;(
joanna
MASZ SWOJEGO WŁASNEGO ANIOŁA, KTÓRY CZUWA NAD TOBĄ.POZDRAWIAM.
joanna
DZIĘKUJĘ. JESTEŚMY CHYBA U KRESU WALKI. DWA LATA TEMU GUZ ZOSTAŁ USUNIĘTY. BYŁ TEMODAL, RADIOTERAPIA I BYŁO OK. POTEM WZNOWA. ODROSŁY TRZY. MAMA CZUJE SIĘ DOBRZE, A CENTRUM ONKOLOGI ODMÓWIŁO NAM JUŻ LECZENIA.
Lusia
Joanno nie wiem jaki jest teraz etap u Was jak daleko to sie posunęło ,ale chcesz wiedzieć więcej wejdż niżej zakładke glejak wielopost. nowotwór mózgu oporny na leczenie DR>...tam jest 90 naszych postów i szczegółowo opisuje KAM ,która do końca dzielnie walczyła o swoją mamę...Ja też walczyłam ,ale mój przypadek był bardzo krótko,i stale mam milion pytań bo nie byłam przy śmierci.......I teraz właśnie minął rok a ja dalej bardzo cierpie i nadal nie moge się z tym pogodzić,mam to wszystko przed oczami jakby to wydarzyło się wczoraj...Pozdrawiam Cię...,w tych ostatnich chwilach musisz sie trzymać,bądz dzielna..
joanna
NAPISZ MI PROSZĘ,JAK PRZEBIEGAŁA KOŃCÓWKA CHOROBY TWOJEJ DZIEWCZYNY. CZY BOLAŁO? CZY CIERPIAŁA? NAPISZ MI PROSZĘ...BARDZO SIĘ BOJĘ....:sad:
ania
to jest straszna tragedia lacze sie z wami w smutku.Nam narazie sie udaje (moj syn nie ma wznowu od 2 lat)jest taki mlody 9.10 skonczy 21 lat.Pozdrawiam Ania
jaco
Ja przez tego dziada straciłem dziewczynę, mieliśmy tyle planów. Za rok chcieliśmy się pobrać. Jak zachorowała miała tylko 20 lat wykrycie nastąpiło 3 kwietnia 2011
joanna
OD 2008R. WALCZĘ O MAMĘ...NADCHODZI KONIEC...JA NIE MAM JUŻ SIŁY....BARDZO SIĘ BOJĘ! :sad::sad::sad:
Lusia
Iza trzymam za Ciebie kciuki bądź dzielna nie masz wyjścia żeby dalej leczyć musi być wynik histopat. Gdzie masz tego guza jaka lokalizacja masz to w opisie TK lub RM i kiedy biopsja?. Pozdrawiam....
Izabela
mimo tego że obawiam się biopsji..bo lekarze otwarcie mówili że jest dość trudna...to cieszę się że w wieku 24lat potrafiłam podjąć tak poważną decyzję...być może decyzję życia...czytając wasze historie..wiem że to bez dwóch zdań jest dobra decyzja..biopsja..określenie rodzaju guza...mm...i co dalej..tysiące myśli..
Izabela
kilka miesięcy temu zaczęła boleć mnie głowa...strasznie,dzień w dzień...zaniedbałam to.Tłumaczyłam ból,zmianą pogody...kilka lat wcześniej miałam poważny wypadek samochodowy i w tym również doszukiwałam się przyczyny mojego bólu. Po trzech miesiącach nieustającego bólu,poszł am do lekarza.Dostałam skierowanie na TK..zrobiłam..wyszły jakieś zaciemnienia..ogarnęła mnie straszna panika..obraziłam lekarza i wyszłam z gabinetu..w glowie same czarne myśli..nie miałam pojęcia o guzach mózgu,a układałam sobie czarne scenariusze.:/wróciłam do lekarza...wizyta z wybitnym neurochirurgiem ..polecił RM..zrobiliśmy..TK i RM były podobne..a ja nadal nie dowierzałam,nie chciałam słuchać-byłam okropna,podważy łam kompetencje lekarza..Udałam się do innego miasta...z pozytywnym nastawieniem...te same badania...plus izotopowe...diagnoza ta sama..toruński lekarz zasugerował biopsje..z tym że nie w jego szpitalu...z podkulonym ogonem wróciłam do szitala wojewódzkiego w Gda.gdzie maja bardzo dobry sprzet i lekarzy...podejrzewaja glejaka...zobaczymy jakiego...zobaczymy co dalej..za dwa dni mam biopsje...
ania
idz do innego lekarza i niech ci da skierowania na rezonans bo inaczej nie ma co gdybac......pozdrawiam
ania
trzymam za ciebie i Twoja mame kc iuki i bede sie za nia modlic ,bo wiem co przezywacie(moj ukochany syn tez jest po glejaku)badz silna dla mamy nie wolno sie poddawac!!!!!!! wiem napewno juz braknie sil ale dasz rade.pozdrawiam Ania
Magda
Jeśli lekarz odmawia diagnostyki, można go zmienić, bądź interweniować u kierownika Poradni.
Kinga
Czy jeśli boli mnie głowa, zatoka przy lewej stronie nosa i dziąsła dolne rano po przebudzeniu, to może być guz? Biorę antybiotyki na zatoki i nic, zupełnie nic. Miesiąc temu miałam tak silne bóle głowy że powiekami nie mogłam ruszać. Gardło nie bolało dodam. Stwierdzili zapalenie migdałów!!! Ale po antybiotyku przeszło. teraz znowu ból ale już słabszy. Tyle że jest taki rozpychający, tętniący po całej lewej stronie. Czy to może być guz? Lekarze nie chcą dać skierowania. Myślą chyba ze przesadzam i wymyślam sobie problemy. Do lekarzy nie chodziłam od lat.
córka chorej na glejaka
Witam ponownie. Pisałam tu w marcu, moja mama miała wtedy operację... My też dostaliśmy wyrok- Glioblastoma Multiforme IV stopnia. Operacja przebiegła pomyślnie, wycięto podobno całego guza. Dostała temodal i radio w Zachodniopomors kim C.O. I było całkiem dobrze, czuła się dobrze, my Ją trzymaliśmy cały czas na duchu... Od 2 tygodni jest gorzej. Nie je, śpi 24h na dobę... Byliśmy dziś odebrać wyniki rezonansu i nie wiadomo do końca, bo coś tam znaleźli, ale rozważają czy jest to wznowa, czy bliznowce... Matko, ja od pół roku żyję w takim stresie, że sama zaczęłam mieć już problemy zdrowotne... Ale przy Mamie się trzymam, muszę... Myślałam, że nie dam rady, ale moja Mama jest taka dzielna !!! Ona też daje nam siły ! Proszę trzymajcie kciuki za moją Mamę. Ja się pomodlę za Waszych bliskich !
eFelin
twój tata 24 lutego miał mieć drugą operację...!napisz jak jest terazmam podobną sytuację z mamą!jej ile 'nas' tu jest a myślałam, że to tylko moją rodzinę spotkało! ehh życie!
ania
wedlug winiku histopatologii byl to guz mieszany skapodrzewiak z gwiezdziakiem 2 stopnia wielkosci 2 na 3 cm,umieszczony lewa polkula plat czolowy.naszczescie okazalo sie ze byl w takiej torebce i nie mial nacieku.Podobno prof.Nowak z Poznania wynalazl jakis lek na glejaka....Dziekuje ze o nas cieplo myslisz ze pokonamy to gowno.pozdrawiam
Lusia
Aniu ,chociaż cały czs jest mi bardzo smutno i źle ,ale ciesze sie że może wam sie uda pokonać tą piekielną chorobe on jest taki młody skąd to dziadostwo sie bieże ? nie moge sie z tym wszystkim pogodzić czytam o tym na okrągło i stale mam milion pytań czemu nie ma na to leku.? Mam pytanko gdzie miał to zlokalizowane jaki duzy i napewno masz napisane że to był glejak? Pozdrawiam
ania
moj syn jest 18 miesiecy po operacji usuniecia glejaka jak narazie nie ma wznowu i niech tak zostanie ja bardzo w to wieze on ma dopiero 21 lat i jest moim jedynym synem
NN
tam było 4 około 5 miesiecy w wpisało sie 45;/
NN
witam chciałam opisac pewna historie ponad poł roku temu stwierdzono u mojej mamy raka piersi az dwa guzy było to dla nas głebokim ciosem.Mielismy nadzieje ze na tym sie skonczy i ze bedzie dobrze jednak nim sie zdarzylismy osłoic z ta mysla był przezut na kosci ma pękniete dwa trzony w kregosłopie ja jako corka mojej mamy nie mogłam sie pozbierac niewiedziałam co zrobic jak moja mame postawic na nogi po jakim czasie z miesiac moze 3 spokoju były jakies przezuty ale małe i z niewielkimi punktami ....co gorsza ostatnio byłam u lekarza ktory stwierdził 3 guzy w mózgu stan zaawansowany i zostały jej 45 miesiecy zycja wyobrazcie sobie przez co ja sama z mama przechodze wiedzac ze umiera...guzy w mozgu sa nie uleczalne trzyma mnie tylko nadzieja a w bogu siła..
Aga
Mój brat w 2002 r.(w wieku 22 lat) we wrześniu miał usuniętego glejaka WHO IV st. był też w otoczce. Miał tylko radioterapię.W PAŻDZIERNIKU 2010r.urosły mu trzy guzy i do tego nacieki.Po operacji miał 6-mcy temodal, guzy zniknęły został nacieki, chodził i normalnie funkcjonował do końca kwietnia 2011r. W maju 2011 miał 2 operacje.Miał usunięte torbiele z płynami, które uciskami go sparaliżowały.Teraz jest bardzo żle, tylko leży, śpi i nic nie mówi .Ma 32 lata.Dla lekarzy to koniec leczenia.Wypisali go ze szpitala.
Lusia
Jak wszystkim tak i Tobie bardzo współczuje ,wiem co myślisz co przeżywasz,bo sama też przez to przechodze mimo ,że u mnie minął juz 9 m-c od śmierci mojego męża nie potrafie się otrząsnąć pogodzić z tą myślą,że jego już nie ma już nie będzie stale czekam i myśle że wroci. Też mam wyrzuty ,że się zgodziłam na biopsje to przyśpieszyło przynajmniej tak mi się wydaje,bo jak mam myśleć poszedł na nią o własnych siłach i już nie wrócił? Lekarze też mówili,że bez wyniku histopatologicz nego nie można podać chemi i naświetlań,a to była jedyna szansa na dalsze życie ,bo był w złym miejscu nie operacyjny.Liczyłam że może te lampy pomogą i chemia i nawet tego nie doczekał ,stale pytam dlaczego przecież był takim dobrym człowiekiem pomagał innym ? i też sie nie moge i nawet nie potrafię pozbierać i nie wiem jak dalej zyć...........
wdowa
Smutne to gdy umiera ktoś bliski. Wiem, że nie powinnam tego pisać, ale glejak to wyrok. Mam wyrzuty że zgodziłam się na naświetlania, bo to przyspieszyło śmierć mojego męża. Lekarze postawili mnie w szachu bez naświetlań glejak będzie rósł a po lampach zmniejszy się albo będzie rósł.Przez nie cały rok widziałam jak umiera na raty. Najpierw paraliż jednej strony, później ślepota i tak na raty glejak atakował system nerwowy. Nie pomogło nic, żadni cudotwórcy, żadne leki. Dzisiaj n ie mogę się pozbierać i pytam dlaczego.
ania
BARDZO WAM WSPOLCZUJE STRATY UKOCHANYCH LUDZI ,MOJ SYN TEZ JEST PO WYCIECU GLEJAK NA DZIEN DZISIEJSZY NIE MA WZNOWU TEGO GOWNA(PRZEPRASZ AM ALE INACZEJ NIE MOGE TEGO NAZWAC):POZDRAW IAM NIE PODDAWAJCIE SIE
Lusia
Nie wiem co Ci poradzić ,ale bardzo , bardzo Ci współczuje ja też staciłam jedyną mi bliską osobę mojego kochanego męża przez glejaka ,też nie radze sobie z tym w jednej chwili świat mi się zawalił.... i wiem że nigdy się z tym nie pogodze ....Pozdrawiam .
dorota
Moja córka umarła na glejaka . miała niecałe 13 lat.Umarła w maju jestem zdruzgotana nie radzę sobie z tym i nigdy nie poradzę
janula
Mojemu mężowi glejak ukazał się padaczką.Tomograf,potem rezonans i operacja.Po trzech miesiącach naświetlanie.Od operacji minęło półtora roku i bywa różnie.Jedną stronę ma bezwładną i żadna rehabilitacja nie pomogła.Nie mówi,pomim o logopedy i jest jak małe dziecko.Nawet są dni,gdzie bywa agresywny i nie rozumie,co się do Niego mówi.Są dni,co wszystko rozumie,ale płacze.Jest nam wszystkim bardzo ciężko,ale staramy się otoczyć Go jak największą pomocą i miłością.Dwa razy w roku ma rezonans i nie ma odrostu.
ania
dziekuje za odpowiedz ,ja tez mam tylko syna wiec rozumiem twoj smutek ,trzymaj sie badz dzielna pozdrawiam
Lusia
Tak w lutym i marcu ubiegłego roku mój mąż skarżył sie na bóle głowy był u lek w przychodni i leczono go na zatoki ,dosyc długo ale twierdzili że to jest przewlekłe nam nawet na myśl nie przyszło że to może być cos groźnego innego a mysle teraz dopiero że powinni to prześwietlić to by potwierdziło czy to zatoki? miał też silne skurcze nóg-łydek bolała go też reka stawy ale wyniki krwi były wszystkie ok. Był też u neurologa bo bolał go kręgosłup noga tracił w niej czucie prosił o skierowanie na rezonans ,ale pan doktor stwierdził,że to nie potrzebne badanie bo to są bóle od kręgosłupa no i tak koło sie zamyka ,a może to były konkretne juz wtedy objawy ,które zostały zlekceważone? i dostał tylko silne leki przeciw bólowe. Tak było do 3 wrzesnia ,aż czuł sie coraz gorzej i trafił do szpitala tam zajęła się nim fajna pani doktor nie podobało jej się to i zaczęła badanie od tomografi komput. no i wyszło guz glejak wielopostaciowy a 24 września zmarł ,operacji nie zrobili bo był źle umiejscowiony miał dostać chemie ,ale jej nie doczekał .Była biopsja pózniej wodogłowie i musieli operować,założy ć zastawke i potej operacji po 6 dn.....tak szybko to poszło,że nie mogę się z tym pogodzić bo miałam tylko jego,a teraz pustka smutek i ból....Pozdrawiam .
ania
mam pytanie czy twojego meza czesto bolala glowa w okolicy zatok?pytam dlatego bo moj syn jest 1rok po usuniecu glejaka i od niedawna nazeka na sily bol glowy w okolicy zatok.neurolog na wizycie stwierdzila ze to sa zatoki,a rezonans ma w maju.
Lusia
Łukasz tego guza nie zawsze da się usunąć w całości to też zależy od umiejscowienia ,gdzie był umiejscowiony ? i dlatego podają lampy czy chemie ,jeszcze co najgorsze to on odrasta musisz być dobrej myśli ,chociaż to cieżka walka i często kończy się zle ,wiem to z własnego doświadczenia o glejaku książke mogłabym napisać,a w swoich łzach wykąpać ta choroba zabrała mi jedyną najukochańszą osobe mego męża.Nie miał szans nawet na walke w ciągu 21 dni odwykrycia odszedł i też nie dawało to wczesniej żadnych objawów ,a jak zaczęło się coś dziać to już było za późno,a lekarze też pierwsze objawy lekcewarzą wymyślają zatoki i takie inne ,żeby nie zrobić Tk to jest Polska oszczędność kosztem nas ludzi.
Łukasz
Lusia niestety mój tata przeszedł już drugą operację a guza i tak w całości mu nie usunięto tylko część w pierwszej operacji a w drugiej operacji usunięto mu jakieś nacieki. Po pierwszej operacji mój ojciec dostał lampy ale tylko mu zaszkodziły bo nie może chodzić był na rehabilitacji 7 tygodni i nic to nie pomogło w sumie od diagnozy minęło już 7 miesięcy z czego tatuś leży już 6 w szpitalu. Co to za dziadostwo ten guz mózgu z nim nie da się chyba wygrać niestety :cry::cry::cry: :cry::cry:
Lusia
C.O.w Gliwicach dysponuje prawdopodobnie Cyber Nożem jeśli jest nie duży to można tym usunąć bez inwazyjnie to są wiązki promieni skierowane w guza,może to by pomogło zorientuj się.
Lusia
Poczytaj wiecej na zakładce Glejak Wielopostaciowy - Nowotwór Mózgu oporny na leczenie >Dr.. Tam opisuja osoby ,które podawały swoim bliskim.Temodal jest chemią w tablet. najczesciej podają w terapi skojarzonej tj . Temodal+lampy stosowany na glejaka ,przedłuża życie.Pozdrawiam ...
Łukasz
Temodal czy wiadomo coś Państwu o tym ??? Porszę o odpowiedź
ania
moj syn jets rok po operacji glejaka naszczescie to swinstwo bylo w takiej torebce wiec mogli wyciac calego.nie musial miec chemii ani radioterapii.operacje mial w bydgoszczy u prof.harata ,polecam wszystkim chorym wspanialy lekarz .moj syn ma 20 lat i musi zyc mam tylko jego!!
Lusia
Do Grażki na co macie czekać? ,dlaczego tylko kawałek usunęli gdzie jest usytuowany ? Dostaliście skierowanie do onkologa ,jak wiem glejaka w całości nie da sie usunąc bo są nacieki i musi byc chemia czy radioterapia. gdzie byla operacja? Glejaki są fatalne nie ma czasu na czekanie trzeba działać szukać pomocy. Wiem coś na ten temat mego męża wykończył w ciągu 20 dni i nie zdążył na chemie. Życze wszystkim siły w tych ciężkich chwilach w walce z tą okropną chorobą...
córka chorej na glejaka
Wczoraj dowiedzieliśmy się, że mama ma guz mózgu, dzisiaj miała operację, lekarz powiedział, że najprawdopodobn iej glejak :-( czekamy na wyniki. jestem załamana ! u mamy też nie było żadnych objawów widocznych. dopiero jak straciła przytomność skierowana została na tk głowy i wyszło cholerstwo !! Na szczęście udało się wyciąć guz w całości, ale lekarz mówił, że nie jest za ciekawie :-( nie wiem co robić, jak znaleźć siły...
Grażka
:cry:moja mama miała glejaka o wzmiarach 6,4,3 . Usuneli kawałek i mówią żeby czekać. Teraz czuje się w jeden dzień lepiej a w drugi żle a zachowuje się jak małe dziecko i nie chce się leczyć a ja jestem już bez sił.
Łukasz
Mój ojciec pewnego dnia pojechał do pracy nie trafił tam gdzie trzeba szef przywiózł go do domu. Pojechalismy do szpitala zrobilismy rezonans i tomograf. Wynik Glejak wielopostaciowy III stopnia. Po Tygodniu ojciec został zoperowany przez prof. Nowaka w Poznaniu guz nie został całkowicie usunięty gdyż jest to nie możliwe. Brał po operacji radioterapię. Po 3 miesiacach kolejny tomograf okazuje się że glejak odrasta a ojciec jednego dnia się czuje dobrze a drugiego jest tak słaby że nie ma sił oczu otworzyć. Jutro będzie miał kolejna operacje przez prof. Nowaka w Poznaniu. Jestem dobrej myśli. Operacja musi się powieść i ojciec musi żyć ile to nie wiem ale cieszę się z każdego dnia którego mu daje Pan Bóg !!! Pozdrawiam tych co przeżywają ten sam horror z rodzinami co ja i życzę wszystkim powrotu do zdrowia !!!
gosia
Witajcie!Ja tez mam podobny problem.Moj maz(30lat), 03,08,2010r.trafil poraz pierwszy na stol operacyjny.To chorubstwo zaatakowalo go z zaskoczenia.Nie mial wczesniej zadnych objawow.Tego dnia stracil przytomnosc i dostal drgawek.Naszczescie pomoc przyszla w pore,a mial malo czasu.PO operacji byl w spiaczce,mial niedowlad prawej strony,no i problemy z pamiecia.Lekarze nie dawali wielkich szans.06.09,2010 mial druga operacje,po niej nie bylo zadnych powiklan.Wyszedl do domu po tygoniu.Przeszedl radioterapie od 26,11,2010 do 12,01,2011.Teraz jest w dobrej formie,nie ma zadnych dolegliwosci,ni e nazekamy.Wydaje mi sie ze z dnia na dzien jest lepiej.Za 5tygoni badania kontrolne.Mam nadzieje ze beda dobre :-*Cieszymy sie kazdym dniem spedzonym razem w trojke bo mamy 4letnirgo synka.Pozdrawiam wszystkich.Nie zalamojcie sie.Trzeba wierzyc i byc pozytywnie nastawionym do zycia.
zbyszek
mam glejaka który objawił mi się przez omdlenie drgawki 30.07.2008r.jak do tej pory nie mam bólu głowy jak i przed też nie miałem.Po miesięcznym pobycie w szpitalu i półrocznym pobycie na zwolnieniu wróciłem do pracy .Na początku badania RM miałem co trzy miesiące teraz już co pół roku właśnie wczoraj w szpitalu Barlickiego w Łodzi jak do tej pory bez zmian jest w taki samym stadium.Bardzo dużo pomaga mi Pan dr.Jaskólski super człowiek właśnie czekam na wyniki mam nadzieję że się nie zmienipozdrawia m
rafał
TO prawda u mego taty wykryto 10.05.10 glejaka wielopostaciowe go jest po operacji i radioterapia jeszcze roku nie ma a jest bardzo cięzkim wstanie i domyśla się ze umiera a my musimy go kłamać ze będzie wszystko dobrze i nie możemy patrzeć ja się męczy jak tracimy ukochaną osobę wszystko było dobrze zanim jak dowiedzieliśmy się ze ma glejaka ze rokowania są złe z dnia nadzień jest z nim co raz gorzej a do piero ma 45 lat gdzie jest buk gdzie jest jego miłoś ze zabiera nam tatę a my tak go kochamy:sad:
mama
Sprzeciwiam sie opini, ze glejak wielopostaciowy wystepujae tylko u meżczyzn.To bzdura. Moja córka miała 22 lata i zachorowała. Walka to 15 miesiecy i koniec. Walczyła , była metoda skojarzona radio i chemioterapia. Bylo wszystko. Szpiatle poznanskie (Przybyszewskie go i Garbary) robiły wszystko, nie żalowaly pieniędzy. Na glejaka wielopostaciowe go nie ma rady. To bydlak , tak nazwala go moja córka.
aga
Witam Wszystkich.Ponad 8 lat temu mój brat miał operowanego guza. Histopatologia; glejak IV. leczenie tylko naświetlania. Teraz się wznowił,26 pażdziernika tego roku mój brat miał 2 operację, czekamy na wyniki, ale lekarze są czarnych myśli,mówią o najgorszym. Jak sadzicie czy to napewno jest glejak wielopstaciowy skoro 8 lat był bardzo dobrze?
Joanna
Wiecie co mnie zastanawia.... jak lekarze diagnozuja w polsce... ja obecnie mieszkam w usa i mam klopoty zdrowotne od paru lat neurologiczne głownie. W poslce odbylam wedrówke po lekarzach i nic. Tutaj bylam u neurologa i przezylam szok.... wyslano mnie na serie badan, duzo szerszych niz te w Polsce.Wyszlo mi jakies malutkie zaciemnienie na rezonansie, beda go powtarzac za 3 miesiace i wiecie co, czytam te wasze posty i zastanawiam sie jak lekarz u pacjenta skarzacego sie na sile bole glowy moze nie wyslac na MRI????? Przeciez to bardzo powazny objaw.... TC jest juz ATCHAICZNA metoda.... robi zdjecia co jakis wycinek, a jak w tej przerwie wlasnie sie cos dzieje to masz pecha czlowieku.Przepraszam ale nie wytrzymalam.
Kamil
Witajcie kochanie. Na wstępie łącze się z Wszystkimi, którzy przechodzą z całą rodziną walkę o życie, w Moim przypadku o Życie Ojca. Dziękuje Pani Stanisławie i Pani Profesor za tego typu artykuł. Proszę o pomoc - czy znacie Państwo rokowania dla ojca ? ... 27 października 2009 tata miał operację usunięcia guza mózgu, operacja przebiegła pomyślnie, tata normalnie funkcjonuje, jest w trakcie brania chemii, wcześniej miał naświetlanie, w lipcu miał rezonans i okazało się, że komórki rakowe bardzo szybko się rozprzestrzenia ją. Od 20 października zauważyliśmy, że rano na kilka sekund występują omamy ( wg taty: nieprzyjemny zapach i widzi szczura) po czym nie pamięta co się wydarzyło, lekko kuleje, problemy z pamięcią... proszę o pomoc: czy skonsultować się jak najszybciej z neurologiem ? jakie rokowania ? co może później nastąpić ( objawy ) czekać na rezonans za tydzień czy już zrobić rezonans ? co w takiej sytuacji robić na dzień dzisiejszy. Proszę o pomoc
Lusia
MOj mąż właśnie zmarł na glejaka wielopostacioww ego 4 stop.Rozwijał sie bezobjawowo nie wiem od czego mogło to powstać nie palił,higienicz ny tryb życia. Od wykrycia mineło 21 dni i już go nie ma.Guz był nie operacyjny jedyna szansa na przedłużenie życia to chemio czy radioterpia,ale nie doczekał,więc Ty ciesz sie z każdej chwili bycia razem bo ja wiele bym dała żeby mój żył. Czy Twój mąż miał robioną biopsje?, bo mój tak i 7 dni po biopsji zmarł zastanawiam sie czy to w jakiś sposób mogło zaszkodzić?,ale mówili że to musi być ,zeby zastosowac jakąś radioterapie ,no wie wiem już sama co tu sądzić nie moge się z tym pogodzić ,że już go nie ma . Słyszałaś może o leku Wilcza kora?
Róża
Sadze ,ze piszac tu to nie oczekuje zadnego cudu,tylko pragne poznac opinie osob,ktore sa dotkniete posrednio lub bezposrednio tym cholerstwem wielopostaciowy m.Moj maz dzis mial 7 radioterapie.Czuje sie na tyle dobrze,ze Go nic a nic nie boli.Nieraz miewa male bole glowy.Kontakt z Rodzina ma.Mysli logicznie.Natomiast ma trudnosci z mowa,pisaniem.Czasami bywa w swoim swiecie.Radioterapie bedzie bral do polowy wrzesnia.Doktorowa mi powiedziala,ze po zakonczeniu naswietlan jest przerwa 6 tygod. i nastep.bedzie CT lub Rezonans. Co dalej.....Nie wiem. Pragne podziekowac za wpis Megg.Przykro mi!Naprawde przykro!
Meggy
Mój chłopak miał operację 19.01.2005 zmarł 16.05.2007!!!! na glejaka wielopostaciowe go nie ma ratunku! nie wiem czy był taki "wytrzymały" i nic wcześniej nie mówił ale..."widoczne" objawy były od listopada 2004-niesamowity ból głowy-diagnoza-zapalenie zatok,leki i żadnej poprawy! 31.12.2004-okropny ból głowy i majaczenie, potem porażenie nerwa twarzowego-szpital! tomografia...faktyczne rozpoznanie - guz mózgu...tak rozległy, że lakarze nie podejmują się operacji, operacja w Krakowie, potem chemioterapia w Brzozowie i radioterapia w Gliwicach...wszystko na nic...umarł...a z Nim kawałek mnie!!!
Róża
Jestem tu pierwszy raz, mam pytanie: mąż miał operację 26 maja, teraz jest 31 lipiec 2010, przez ten czas bierze leki, ale nie miał jeszcze naświetlań, dopiero 5 sierpnia. W ciągu tego czasu mam wrażenie ,że mu się pogorszyło, tzn. niewyraźnie mówi, plączą mu się słowa, zdani, nazwy itd...Czy to jest wynikiem tej choroby czy mam rozumieć ,że odrasta ? Ćwiczę z mężem czytanie, pisanie, mówienie, oczywiście to wszystko na etapie podstawowym, nic trudnego,bo ma słabą pamięć, żle widzi, często głowa go boli. Czy nadal mam ćwqiczyć? Czy to da rezultaty czy to go męczy mu nie pomagam?Czy ktoś jest z Łodzi? Możecie wypowiedzieć się na temat onkologów w Łodzi? Ja na razie leczę męża w Klinice onkologicznej w Koperniku u prof. Fijuth i dr Klonowicz.Z góry dzięki za odpowiedz:-)
aga
:sad:witam w tam tym tyg pochowalam tate mial glejaka wielopostaciowe go i to straszne co rak moze z czlowieka zrobic mial operacje i 2,5 tygodnia po operacji zmarl ciagle nie moge sie z tym pogodzic a za razem boje sie czy ja bede miala to samo? pojde do lekarza i poprosze o skierowanie na rezonans magnetyczny az sie boje i coz to zycie warte jest cieszmy sie poki zyjemy pozdrawiam cieplo pelna smutku a zarazem nadziei na lepsze jutro...
elena
Glejaka ,zdiagnozowano u mojej 35 letniej siostry.Leczenie polegalo na radioterapi i uzupełniająco brachyterapii.Od momentu zauwazenia objawow przeżyla niecałe 10 miesięcy.A wbrew temu co piszesz powyzej,była jednak kobietą,również widywalam w szpitalach przez które przeszła inne kobiety,czesto mlode,z tym rozpoznaniem
malena
Glejaki wielopostaciowe nie występują u kobiet,tylko u mężczyzn.U kobiet występują oponiaki.A co do opadania powieki,to nie wiem czy to po urazie czy w rodzinie ktoś miał podobne zwiotczenie mięśnia-może zespół Hornera?
kokos
TK można bez problemu wykryć najmniejsze zmiany w mózgu. RM robi się po zdjagnozowaniu, aby zobaczyć dokładne rozprzestrzenie nie się nowotworu. Jeśli nikt po TK nie posyła na RM, to znaczy, że jest dobrze.;-)Glejaka widać po ciemniejszych odcieniach, inne nowotwory na tablicy świetlnej widać. Lekarze się na tym znają.
aśka
Wątpię, żeby to był g.wielopostaciowy .U mojego męża objawił się padaczką.Początkowo był na nią leczony jako p.niewiadomego pochodzenia.Po 2 m-cach dołączył silny ból głowy,drętwieni e dłoni.Tym razem TK uwidocznila guza.Po 2 dniach był operowany.Został poddany terapii skojarzonej(rad io+chemia)nie przez wszystkich lekarzy uznawaną za odpowiednią.Po 2 latach nastapila wznowa.Operacja.Chemia.Przeżył 3,5 roku.Dawali rok góra 1,5.Tu już neurolog poznał co to za guz i nie mylił się.Zuza gdyby to był g. wielopostaciowy już dawno byłabyś po operacji.Nie dałabyś rady z nim funkcjonować.Nie tyle czasu.Powodzenia i bądż dobrej mysli.
Marcin
Zuza, skoro żyjesz już dwa lata od rozpoznania guza to na 100% nie jest glejak wielopostaciowy . W przypadku tego nowotworu rokowania są bardzo niepomyślne i pacjenci, których widuje w klinice z glejakiem wielopostaciowy m, od diagnozy przeżywają w najlepszym wypadku rok i to z włączoną chemią czy radioterapią. Także jest to szczęście w nieszczęściu, z którego powinnaś się cieszyć :-)Nie chce negować wiedzy radiologów, jednak nie są oni patomorfologami ani neurochirurgami , którzy na nowotwory mózgu spoglądają pewnie częściej, a nawet jeśli nie częściej to mają z nimi większe doświadczenie i najczęściej mają rację co do diagnozy. Pamiętam sytuację, kiedy operowali młodego pacjenta z potężnym guzem kręgosłupa, neurochirurdzy z badania MR stwierdzili, że to osteosarcoma, radiolodzy, że chłoniak. Neurochirurdzy mieli jednak rację, na nieszczęście dla pacjenta.Co do opadania prawej powieki, ja byłbym bardzo ostrożny w formułowaniu wniosków, że jeśli coś się dzieje na obwodzie po lewej stronie, to w mózgu jest po prawej i na odwrót, bo nie zawsze przekłada się to na prawdę, objawy móżdżkowe są wyjątkiem chociażby kiedy dają objawy po tej samej stronie uszkodzenia.Ja byłbym dobrej myśli, oczywiście trzeba zrobić kontrolne badanie, ale jak neurochirudzy Cię uspokajają to wierz im na słow :-) Pozdrawiam!
bebilo333
czesc zuzia, wspolczuje ci bo masz trudny orzech do zgryzienia i do wyjasnienia. sadze ze na podstawie to co piszesz nie masz glejaka i tym bardziej wielopostaciowe go bo bylabys teraz na innym swiecie a napewno nie bylabys w stanie pisac ten twoj post na internecie. rozpoznanie jest zwykle oparty na podstawie kilka badan obrazkowych czyli na kilka badan w rezonansie magnetycznym, lub tomografii komputerowej, lub na schemat unaczynienia tego guza, na kilka badan eeg,oraz badan neurologicznych , itd. trudno mi ciebie doradzac ale napewno musisz byc w stalym kontakcie z twoim lekarzem a dobrze by bylo zasiegnac opinie innych lekarzy w innym miescie rowniez. osobiscie uwazam ze nie masz nic znaczacego ale i nie wolno lekcywazyc. ja bym ci doradzal przejsc na diecie p.dr. kwasniewskiego bo uwazam ze jego diety nie pozwoli twojego guza na rozwiniecie. a dlaczego tak uwazam? bo mam swoje powody. zycze ci zdrowia.
Pemo
Lekarzem nie jestem, o medycynie wiem z lekcji biologi i tak sobie czytam;] ale guz w prawej części czaszki mogłby odpowiadać za dragnie lewej powieki nie prawej;] bo to działa tak na ukos lewy-mozg prawe-ciało, TK nie jest dokładym badaniem, potrzebny by był RM.
Zuza
Wykryto u mnie 2 lata temu guza mózgu (1x 2 cm)w części skroniowej prawej - badaniem TK ze względu na opadanie prawej powieki. Nie mam objawów. Lekarze są podzieleni: radiolodzy diagnozują to jako glejaka (ostatnio wielopostaciowe go z powody drobnych zmian naczyniowych), neurochirurdzy uspokajają, że to ślad po uderzeniu. Komu wierzyć? Co robić?