Szkodliwy jest brak umiaru w jedzeniu, ale równie szkodliwy jest i post bez umiaru, natomiast głodówka jako metoda odchudzania jest nieracjonalna i groźna dla zdrowia.

 

Gdy jesteśmy zdrowi, jednodniowy post nie powinien nam zaszkodzić. Koniecznie jednak trzeba pamiętać o uzupełnianiu niedoboru płynów.

Lekarze i dietetycy nie mają dobrego zdania o głodówkach. Podczas nich tracimy nie tylko tłuszcz, ale i masę mięśniową, co prowadzi do zwolnienia spoczynkowej przemiany materii, a co za tym idzie, szybkiego efektu jo-jo.

Dochodzi również do zaburzeń elektrolitowych, w krwi obniża się poziom sodu, potasu i magnezu, co powoduje zaburzenia rytmu serca i osłabienie organizmu, zawroty i bóle głowy. Mózg zamiast z glukozy korzysta ze związków ketonowych, a ich nagromadzenie jest wynikiem niecałkowitego spalania tłuszczów w organizmie, co wiąże się z zaburzeniami kwasowo-zasadowymi dającymi objawy zatrucia organizmu i przyczynia się do nieprawidłowego funkcjonowania wszystkich narządów wewnętrznych. Z ust osoby stosującej głodówkę wyczuwa się nieprzyjemny zapach acetonu.

Zwolennicy głodówek twierdzą, iż są one panaceum na wszystkie choroby – zaburzenia przemiany materii, nadciśnienie, przeziębienie, alergię, reumatyzm, a nawet grzybicę. Jak do tej pory nie ma na to naukowych dowodów.

Jeżeli jednak koniecznie chcemy jej spróbować, powinniśmy poprzestać na jednym, najwyżej trzech dniach głodzenia się i to nie bezwzględnego, a z zastosowaniem monodiety, polegającej na piciu około 2 l świeżo wyciskanego soku.

Reklama
Reklama

Wyciskarki

Wyciskarki soków z warzyw i owoców

W ofercie również prasy do tłoczenia oleju na zimno.

 

Jak się przygotować do postu?

„Lepiej pościć przez dzień, niż brać lekarstwa” mówił ojciec medycy – Hipokrates. Ale nawet do jednodniowego postu należy się przygotować kilka dni wcześniej, odstawiając szkodliwe pokarmy i używki, gdyż organizm gwałtownie ich pozbawiony może przeżyć prawdziwy wstrząs. Dobrze jest dzień wcześniej ograniczyć kolację do kubeczka kefiru.

Im bardziej wyniszczona jest wątroba, tym więcej odczuwalne jest osłabienie.

Głodówka trzydniowa powinna być poprzedzona 2-, 3-dniową lekkostrawną dietą z przewagą owoców, surowych warzyw i soków, w przeddzień wieczorem dobrze jest wykonać lewatywę z ciepłej wody dla oczyszczenia całego jelita grubego.

Podczas postu warto więcej się ruszać. Wskazane są spacery, pływanie, a nawet jazda na rowerze. Ruch pomaga organizmowi szybciej usunąć toksyny. Jeżeli jednak organizm jest zbyt osłabiony, nie róbmy niczego na siłę, dajmy mu spokój.

 

Całkowity zakaz poszczenia

Przed przystąpieniem do głodówki, choćby jednodniowej, należy bezwzględnie skonsultować tę decyzję z lekarzem. Należy sprawdzić, czy nie znajdujemy się w grupie osób, dla których jest ona niewskazana i może zakończyć się nawet śmiercią.

Bezwzględny zakaz poszczenia mają osoby chorujące na cukrzycę, zapalenie wątroby, gruźlicę, nowotwory, nadczynność tarczycy, niewydolność nerek, serca, układu oddechowego, awitaminozę, a także anoreksję i bulimię, choroby genetyczne i psychiczne.

Głodówek nie mogą stosować również kobiety w ciąży, dzieci, młodzież oraz osoby z niedowagą.

Ci, którzy zdecydowali się na głodówkę, a których organizm zareagował silnymi bólami głowy, poceniem się, marznięciem czy mdłościami, natychmiast powinni ją przerwać. Objawy te sugerują, że organizm nie jest w stanie sam sobie poradzić z trującymi substancjami.

 

Łagodny powrót do jedzenia

Powrót do spożywania dań ciężkostrawnych bezpośrednio po głodówce może być zbyt ryzykowny. W pierwszym dniu należy pić tylko soki rozcieńczone wodą o temperaturze pokojowej. Czas przechodzenia do normalnego jedzenia powinien być tak długi, jak długo trwał okres przygotowania się do głodówki.

Wprowadzenie do codziennego jadłospisu warzyw, owoców, wzbogacenie diety o ryby, produkty zbożowe i te z dużą zawartością błonnika (kasze, płatki), picie sfermentowanych napojów mlecznych, poprawi pracę przewodu pokarmowego i wspomoże nas w walce z toksynami.

Poziom azotynów w organizmie skutecznie obniżają pektyny znajdujące się w jabłkach, porzeczkach i innych owocach, jeśli nie były nadmiernie opryskiwane.

Powinniśmy zwracać większą uwagę na to, co jemy i unikać używek, takich jak kawa, papierosy czy alkohol. Zmiana diety i trybu życia pomoże nam zachować dobre samopoczucie, lepszą koncentrację i wzmocni odporność organizmu.

 

Victoria Szymańska


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
toi
Paweł, to Ty się ogarnij. Nie masz kompletnie pojęcia co to jest głodówka i powinieneś właśnie Ty poczytać sporo opracowań na temat tego sposobu leczenia, popytać ludzi którzy z tego korzystali i dopiero kogokolwiek krytykować. Lata 60 nie obfitowały tak bardzo jak dzisiaj w choroby tz. cywilizacyjne, w tym chociaż by cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca, zawały itp. a mimo to że mamy 21 wiek to medycyna stoi bezradna w stosunku do tych i wielu innych chorób. leczą w 90% objawy a nie przyczynę, a Ty się szczycisz dzisiejszą opieką medyczną a nie leczeniem naszych dziadków i babć. Każdy mam na szczęście wybór, chociaż ci z bloku dziadków mocno nieraz utrudniony z powodu komercjalizacji współczesnej medycyny.Do autora artykułu; Droga Pani, jeśli piszemy o czymś to należy troszkę więcej niż trochę przygotować a nie przeczytać może trzy artykuły i coś tam nabazgrolić. Takie a nawet lepsze opracowania piszą teraz w pierwszych klasach podstawówki - chyba że Pani jest w tym wieku lub Pani córka to pisała. Jeśli to drugie to wielki ukłon w kierunku córki. Pozdrawiam.
Ibsen
Polecam głodówkę tym , którzy chcą się wypowiadać na ten temat , 10 dni i wtedy pogadamy . Bo inaczej , to tak jakbyśmy rozmawiali o kraju , w którym nie byliśmy , który znamy tylko z opowieści ... Ja obecnie odbywam 4 głodówkę . ( 1 - 7 dni , 2 - 12 dni , 3 -16 dni , obecną planuję 10-dniową ) To prawda , nie jest przyjemnie , są osłabienia , bóle w klatce , kręgosłupie , stawach ,ale to jest proces i tak musi być ...Ale efekty są super , np.lekkość , chęć do życia, znikła ospałość , wrażenie jasności w umyśle , elastyczne stawy i od 4 lat nie chodzę do lekarzy. Polecam stronkę od której zaczęła się moja przygoda z głodówkami :http://www.glodowka.pl/podstrona.php?dzial=moc
anna
w latach 80-tych kupilam ksiazke- Dieta wodna- wydana na podtsawie doswiadczen niemieckich lekarzy, ktorzy kieruja swoich pacjentow na 10 dniowe kuracje , placone z Kasy chorych. Zalecaja max 21 dni na wodzie, pozniej tylko z lekarzem, 30% trwania trwania diety-to powrot do normalnosci. powoli i z glowa. Zrobilam sobie dni 17, schudlam 15 kg, powrocilo mi 6, 9 kg nie dalo znaku zycia--az do drugiej ciazy, ale to inna bajka. Od jutra zaczynam znowu. Autor artykuly nie interesuje sie jak widac swiatem zewnetrznym.
Paweł
Człowieku ogarnij sie . Diety typu głodówki były stosowane w latach 60 . Przeczytaj lekturke to może zrozumiesz co ty w ogóle robisz bo popełniasz błąd ]http://www.sfd.pl/Diety_głodówkowe-t384532.html
Głodówkowicz
Jestem po kilku dziesięciodniow ych głodówkach , które robię co roku, polegających na piciu wody mineralnej + herbaty ziołowe. Jestem osobą z niedowagą. Trudno mi jest przetrwać ostatnie dni ze względu na duże osłabienie. Jednak po głodówce czuję się zregenerowany i odmłodzony z nowym zapasem sił witalnych.
Maja
Oczywiście ze są dowody: po pierwsze są ośrodki leczące głodówką, po drugie literatura, po trzecie badania prowadzone przez lekarzy leczących ludzi tą metodą.polecam" oczywiście Gienadij Małachowale również:He inz Fahrner POST JAKO METODA LECZENIAFizjolo gia i patofizjologia, metodyka, wskazania i przebieg w różnych stanach chorobowych, aspekty psychologiczne Znajdą państwo w tej pozycji dokładnie opisane zmiany funkcjonowania narządów wewnętrznych podczas głodówki, opisane przez lekarza na podstawie jego długoletniej praktyki.Głodówka jest bardzo ciekawym doświadczeniem, jestem po 10-dniowej, uważam, że warto, faktycznie nie jest to metoda na odchudzanie, jednak po stracie około 12 kg odzyskałam 6. Od 3 miesięcy odżywiam się tak jak przed głodówką, a mimo to pozostałe 6 kg nie wróciło.Oczywiście będę powtarzać głodówki najmniej raz w roku.Zaznaczę że wszystkie badania krwi są ok.
Dariusz Kudłacz
"Ci, którzy zdecydowali się na głodówkę, a których organizm zareagował silnymi bólami głowy, poceniem się, marznięciem czy mdłościami, natychmiast powinni ją przerwać. Objawy te sugerują, że organizm nie jest w stanie sam sobie poradzić z trującymi substancjami."Własnie o to chodzi - organizm wlasnie tak reaguje na pozbywanie sie trujacych substancji z ciala...
aga
Witam serdecznie niewim gdzie to napisac. Czy przy bakterii coli w pochwie powinno stosowac sie jakas diete i jaka? Z gory dziekuje:sad::s ad: