Glutation zredukowany. Co za nazwa! Bo kto lubi być redukowany lub zredukowany? Ale – nic bardziej błędnego. Glutation zredukowany (glutathionum) to substancja niezbędna do życia. Bez której nie zaznamy dobrego zdrowia.

Zacznijmy od lekcji już odrobionej

Jeśli ktoś bierze antybiotyki, to zwykle wie, że profilaktycznie i osłonowo powinien przyjmować probiotyki, bo antybiotyki niszczą florę bakteryjną jelit. Często jest tak, że gdy lekarz ordynuje antybiotyki i zapomina o konieczności zapisania czegoś umożliwiającego odtworzenie owej flory, przypominają mu o tym sami pacjenci. Już tak dalece wiedza na ten temat trafiła pod betonowe strzechy.

Reklama

 

Teraz trzeba odrobić kolejną lekcję

Lekcję dotyczącą glutationu – oczywiście zredukowanego. Bo tym, czym probiotyki są w czasie kuracji antybiotykowej, tym glutation zredukowany jest dla osób, które biorą paracetamol i niesterydowe leki przeciwbólowe. A to jest przecież powszechne, szczególnie przy artrozach i innych schorzeniach kości i stawów. Zwłaszcza jesienią.

Statystyki pokazują skalę problemu. Szacuje się, że statystyczny Polak leki przeciwbólowe przyjmuje siedem razy w miesiącu, a 20 proc. z nas jest po prostu uzależnionych od leków przeciwbólowych. Polacy połykają 2 mld tabletek tego typu rocznie, z czego tylko 8 proc. przepisują lekarze. Aż 6 proc. społeczeństwa zażywa takie specyfiki, zanim ból nadejdzie, w ramach źle pojętej profilaktyki, a 40 proc. sięga po nie od razu przy pierwszych, nawet niewielkich dolegliwościach bólowych. Jeśli w roku 2010 wydawaliśmy w aptekach na leki przeciwbólowe bez recepty 1,096 mld złotych, to w 2015 roku wydatki te wzrosły do 1,348 mld złotych. Oznacza to, że zakupiono wtedy 115 mln opakowań leków tego typu. Szczególnie niebezpieczny w tej grupie wydaje się być tak popularny paracetamol, który jest składnikiem wielu leków takich jak Apap, Calpol, Codipar, Panadol, Efferalgan, Gripex, Fervex, Febrisan, Pedicetamol czy Theraflu. Jak w wypowiedzi dla PAP stwierdza dr Piotr Burda, krajowy konsultant ds. toksykologii klinicznej, ma to opłakane skutki dla zdrowia, bo prowadzi do wielu zatruć.

 

Co ma do tego glutation?

Glutation jest najważniejszym antyoksydantem w organizmie. Jest to możliwe dlatego, że występuje w postaci zredukowanej (czyli nieutlenionej) i utlenionej, i że reakcja jego redukcji jest odwracalna. Glutation broni organizm przed naszymi największymi niszczycielami – wolnymi rodnikami. Podczas „akcji obronnej” (wyłapywania, czyli neutralizacji tych ostatnich) przyłącza elektrony i jest utleniany. Oczywiste jest, że im więcej jest go w organizmie w postaci zredukowanej (nieutlenionej), tym lepiej.

 

Paracetamol, ale nie tylko

Doktor Janusz Zdzitowiecki: – Leki przeciwbólowe metabolizowane są w wątrobie, w wyniku czego powstają toksyny (w wypadku paracetamolu jest to hepatotoksyczna N-acetylo-p-benzochinoimina). Są one przyłączane w wątrobie do glutationu, a następnie jego zredukowana postać przechodzi w tę utlenioną, nieaktywną. Długotrwałe podawanie leków przeciwbólowych (wśród których, można tak powiedzieć, paracetamol jest królem) powoduje zużycie glutationu zredukowanego, co z jednej strony prowadzi do uszkodzenia i martwicy wątroby, a z drugiej pozbawia organizm podstawowego antyoksydantu – jego obrońcy.

Dlatego tak ważne jest dostarczanie glutationu zredukowanego organizmowi, szczególnie gdy stosujemy leki przeciwbólowe. Także gdy przybywa nam lat, bo nieutleniony glutation jest co prawda wytwarzany przez organizm, ale wraz z upływem czasu w coraz mniejszych ilościach, co powoduje stopniowe obumieranie (apoptozę) komórek w organizmie i prowadzi do śmierci człowieka.

 

Szerokie spektrum

Oprócz niwelowania negatywnych skutków przyjmowania środków przeciwbólowych glutation zredukowany ma jeszcze inne działanie. Zalecany jest:

  • sportowcom i innym osobom aktywnym fizycznie, ponieważ jego antyutleniające działanie w sposób oczywisty regeneruje organizm (naprawiając uszkodzenia, na które glutation natrafia na swojej drodze)
  • cukrzykom, ponieważ przyspiesza przemianę glukozy w glikogen, co (w równie oczywisty sposób) obniża poziom glukozy we krwi
  • osobom z nadwagą, ponieważ przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej
  • pacjentom z niedoborem witaminy E, zwanej często witaminą młodości
  • osobom o obniżonej odporności i chorym na nowotwory, bo zapewnia sprawność słynnym komórkom NK (ang. natural killers) – naturalnym zabójcom, będącym pierwszą linią obronną organizmu przed infekcjami i innymi groźnymi patogenami.

Ponadto glutation pełni ważną rolę w detoksykacji organizmu i neutralizacji metali ciężkich, takich jak kadm, ołów i rtęć. Im wyższy poziom glutationu w wątrobie, tym lepiej jesteśmy przygotowani do neutralizowania zagrożeń niesionych przez toksyny.

Z glutationem zredukowanym po prostu daje się łatwiej żyć. I znacznie dłużej.

 

Wit Romanowski

Żyj Długo