Prozdrowotne właściwości gorzkiego melona były znane w Azji już od setek lat. W Europie zachwycono się nim stosunkowo niedawno, głównie za sprawą badań, które udowodniły, że wykazuje on silne działanie przeciwnowotworowe. Oprócz tego sanowi też dużą pomoc dla osób borykających się z cukrzycą, gdyż w swoim składzie zawiera naturalną insulinę.

 

Gorzki melon (Momordica charantia), zwany również przepęklą ogórkowatą, jest rośliną uprawianą głównie w Azji i Afryce, a także w Ameryce Południowej. Jego nazwa pochodzi od charakterystycznego gorzkiego smaku jego owocu.

 

Składniki odżywcze

Gorzki melon to całe bogactwo składników odżywczych, między innymi witamin A, B1, B2 i C oraz minerałów, takich jak żelazo, wapń, potas, fosfor i miedź. Odkryto w nim także p-insulinę, charantynę oraz białka antybakteryjne.

Reklama

 

Właściwości zdrowotne

Jedną z największych zalet gorzkiego melona jest to, że reguluje on poziom cukru we krwi, dlatego jest zalecany diabetykom. Naukowcy nazywają go często insuliną roślinną. Wyciąg z tego owocu ma także działanie przeciwbakteryjne (działa między innymi na bakterie Escherichia coli i Helicobacter pylori oraz z rodzaju Salmonella). Po gorzkiego melona powinny też sięgnąć osoby borykające się z chorobami skóry, takimi jak łuszczyca i trądzik lub źle gojące się rany. Jest ceniony również w stanach osłabienia i wrzodach oraz w atonii jelit. Owoc ten idealnie nadaje się dla osób będących na diecie, gdyż ma bardzo niską zawartość tłuszczu.

 

Działanie przeciwrakowe

Naukowcy z Centrum Nowotworów Uniwersytetu Kolorado przeprowadzili badanie na myszach z zastosowaniem sproszkowanego, liofilizowanego soku z gorzkiego melona oraz soku wyciśniętego ze świeżych owoców. Okazało się, że gorzki melon wykazuje silne działanie cytotoksyczne na nowotwór trzustki. Myszy, które były karmione sproszkowanym sokiem, już po 6 tygodniach miały znacznie mniejsze guzy nowotworowe niż te gryzonie, które nie były leczone wcale. Ponadto niewątpliwym atutem tej kuracji było to, że w jej trakcie u zwierząt nie wystąpiły żadne skutki uboczne. Gorzki melon wykazuje również działanie przeciwrakowe w przypadku raka prostaty, wątroby, żołądka, okrężnicy i piersi.