Jest niewielkim, 5–6-metrowym, wiecznie zielonym drzewkiem o jadalnych owocach i sporych liściach w kształcie serca. Rośnie w najcieplejszych zakątkach obu Ameryk. Jej owoce świetnie nadają się do sporządzania napoi i sorbetów, ale można je także spożywać na surowo.

 

Z łacińska zwie się Annona muricata, a stosowana jest w tradycyjnej medycynie południowoamerykańskiej od tysiąca lat. Surowcem medycznym jest jej kora, żywica, liście, korzenie, owoce i nasiona, a więc cała roślina, lecz różnym jej częściom przypisywane są różne właściwości lecznicze. Zasadniczo owoce i sok z tych owoców stosowane są przeciwko pasożytom oraz zalecane kobietom karmiącym jak również osobom cierpiącym na biegunki.

Odwary z nasion stosuje się w medycynie ludowej od wieków przy wszawicy, a korze, korzeniom i liściom przypisuje się właściwości uspokajające, przeciwdrgawkowe i obniżające ciśnienie. Stosuje się ją przy cukrzycy, jako tonik nasercowy, również w przypadku schorzeń wątroby, w reumatyzmie, przeciw bólom artretycznym, przy gorączce i biegunce, astmie i nadciśnieniu. Nic więc dziwnego, że naukowcy zainteresowali się tą rośliną już w latach 40. ubiegłego stulecia.

W gravioli odkryto obecność zupełnie nowych, unikalnych składników chemicznych nazwanych acetogeninami annonaceowymi. Notabene substancje te jednocześnie odkryły trzy zupełnie niezależne od siebie grupy badaczy. Okazało się, że owe substancje mają wyraźne działanie przeciwnowotworowe na wybrane rodzaje komórek rakowych i to już przy bardzo niskich dawkach. Potwierdziły to kolejne, późniejsze badania, w trakcie których udało się wytypować najbardziej skuteczne acetogeniny i inne substancje chemiczne, a badania kliniczne z 1997 roku umożliwiły odkrycie nowych alkaloidów odpowiedzialnych za działanie antydepresyjne u zwierząt.

Reklama
Reklama

Wanna pneumatyczna

Wanna pneumatyczna do kąpieli chorych w łóżku

Już za 430 zł.

 

Inteligentne związki

Acetogeniny annonaceowe występują jedynie w roślinach z rodziny Annonaceae, do których to właśnie należy graviola. Generalnie już dość dawno odkryto, że substancje te wykazują silne działanie przeciwrakowe, insektobójcze i mikrobobójcze. Niedawne badania wykazały, że owe acetogeniny są doskonałymi inhibitorami procesów enzymatycznych zachodzących wyłącznie w błonach komórek rakowych. Stąd też ich skuteczność w unieszkodliwianiu tkanek rakowych przy jednoczesnej pobłażliwości dla zdrowych komórek. Nic więc dziwnego, że w USA główny ciężar finansowania badań acetogenin wzięły na siebie National Cancer Institute (Narodowy Instytut Raka) i National Institute of Health (Narodowy Instytut Zdrowia).

Okazuje się, że zawarte w gravioli substancje skuteczne są także w przypadku guzów opornych na inne rodzaje terapii. Chodzi o to, że komórki rakowe, które „przeżyły” chemioterapię mogą się uodporniać na lek użyty podczas terapii, a nawet na inne, niekoniecznie spokrewnione z nim leki. Reakcja taka nazywa się MDR. Acetogeniny poprzez swoje działanie zabijają komórki uodpornione na wiele leków. Naukowcy z Purdue University w West Lafayette w Indianie odkryli, że właściwości przeciwrakowe wykazuje aż 14 acetogenin, w tym kilka z nich zawartych w gravioli. Aż 13 z tych 14 substancji wykazuje większą skuteczność w zwalczaniu przypadków raka piersi z MDR, niż 3 standardowe leki.

 

Badania kliniczne

Już pod koniec lat 70. XX w. liście i kora gravioli zbadane były dość dokładnie. Pozwoliło to na uruchomienie kolejnego etapu badań, czyli badania kliniczne. Narodowy Instytut Raka i pracujący dla niego naukowcy twierdzą ponad wszelką wątpliwość, że graviola, czy też raczej niektóre z zawartych w niej acetogenin, jest wybiórczo toksyczna (działa tylko na komórki chore) in vitro w następujących chorobach nowotworowych: linie komórkowe mięsaka płuc; linie raka piersi; gruczolakorak prostaty; linie komórkowe mięsaka trzustki; linie komórkowe gruczolakoraka jelit; linie komórkowe raka wątroby; ludzkie linie komórkowe chłoniaka; oraz na odporny na wiele leków (MDR) gruczolakorak płuc. Na razie badano linie komórkowe in vitro, ale stąd do badań in vivo jest już tylko jeden krok.

Interesujące wiadomości nadeszły także z Japonii. Przeprowadzono tam badania na myszach, którym wszczepiono komórki raka płuc. Jedna trzecia z całej grupy (6) nie otrzymywała żadnych środków, jedna trzecia (6) lek chemiczny adriamycynę, a jedna trzecia (6) główną acetogeninę zawartą w gravioli, annonacynę, w dawkach 10 mg/kg wagi ciała. Po dwóch tygodniach pięć spośród sześciu myszy z grupy kontrolnej, której nie aplikowano nic jeszcze żyło. Zmierzono też wielkość guzów. W grupie przyjmującej adriamycynę były one o 54,6% mniejsze niż u myszy z grupy kontrolnej, z tym że liczba zwierzątek zmniejszyła się do trzech. Pozostałe (3) zdechły. W grupie przyjmującej annonacynę przeżyły wszystkie zwierzątka, a guzy były średnio o 57,9% mniejsze niż w grupie kontrolnej. Nie stwierdzono nawet śladów toksyczności. Naukowcy wysnuli więc prosty wniosek z badań. Substancja zawarta w gravioli, annonacyna może prowadzić do powstania nowego leku antyrakowego!

Również naukowcy z Tajwanu zajmowali się substancjami zawartymi w gravioli. Stwierdzili, że działa ona toksycznie na następujące linie komórek rakowych: jajnika, piersi, pęcherza i skóry. Graviolę uznano zdecydowanie za roślinę wartą większej uwagi.

 

Jacek Godek


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
Danuta KORASIAK
nie wiem czy liscie ale tabletki gravioli i sok kupisz w sklepie z naturalnymi herbatamy lub w sklepie zielarskim czy ziolowym dziala cuda prosze znalezc w Polsce nie sa droge
Danuta KORASIAK
mozna kupic sok tabletki w sklepie z ziolami z natura ja kupuje w hiszpanii place 16,90 e za 60 szt grawiola a w polsce kosztuje ok 40 zl
Danuta KORASIAK
bo gdyby uznali grawiole za lek codowny to zadne apteki i lekarze nie byli by potrzebni wszystko wiaze sie z biznesem wiec po co ludziom mowic o tak zodownym leku ktory robi cuda mam znajomego od lat cierpial na luszczyce od pol roku bierze grawiole 2 razy dziennie i dzisiaj stal sie cud wszystko ze skory zniknelo jest czysty bez skazy a wczesniej 2 razy dziennie mascie smarowanie tabletki i rozne rzeczy aby sie jej pozbyc nic nie dzialalo a grawiola uczynila cuda
Marzena Ch.
Witam, moi rodzice oboje chorują na raka. (Operacje, chemia, radioterapia itd. ) Mam pytanie jak można zdobyć te liście grawioli? Gdzie je kupić? Proszę o informację.
ela
ile kosztuje prosto z Brazylii i czy jest pasteryzowany odpisz proszę bo też mam brata chorego raka ma mieć teraz operację
Dorota
Jestem zainteresowana czy możesz i mi załatwić chętnie kupię Ja pije sok 100 procent też mi załatwia znajoma prosto z Brazylii .
joga
w jakiej dawce podawaleś wilkowi? bo mòj sznaucer też ma guz. już od roku utrzymuję go przy życiu dzieki naturalnym prepawatom. teraz trafilam na graviolę.
Bożenka
A ja zdobyłam Grawiolw wysłała mi znajoma same liście mam chorego brata na raka w języku został usunięty guz i węzły chłonne jak wróci ze Szpitala napewno będę podawała mu ta herbatkę tz zaparzone liście i sama tez zastosuje To prawda ze lek na raka maja ale nie podadzą bo za duzo ludzi na swiecie No i Farmacja za duzo by straciła kasy Pozdrawiam
zla
Bo gdyby onkolodzy wprowadzali do leczenia graviole to zlodziejskie koncerny farmaceutyczne by padly a oni zeruja na chorych na raka..taka jest prawda..uwazam ze kazda innaa pomoc przy leczeniu raka bedzie krytykowana a to ze zlodzieje bija fortuny na ludzkuch zyciach to jest super tak? Uwazam ze jezeli nie szkodzi to warto probowac wszystkiego a moze tzw efekt placebo tak naprawde leczy.. Wszystko zalezy co mamy w glowie
Jacek Londyn
Odzywają sie na temat gravioli chyba aptekarze ktorzy chca zniechecic do brania gravioli ,przeciez ,macie kupowac lekki polskie i brac chemie
andrzej
MIESZKANCY WYSP WPIEPRZAJĄ TO CO DZIENNIE I OPRÓCZ TEGO ŻE SĄ WYJĄTKOWO ZDROWI I CZARNEJ SKÓRY MÓZG IM NIE Z CIEMNIAŁ GENIUSZU
alert
Zrodlo poprzedniej jnformacji ksiazka Jak pokonac Alzheimera, dr Bruce Fife
alert
Uwaga annonacyna moze szkodzic jest naturana neurotoksyna. Jest wyjatkowo trujaca dla neuronow w istocie czarnej mozgu, komorek mozgowych produkujacych dopamine. Jest 1000 razy bardziej szkodliwa niz MPP+, toksyczna substancja chemicznczna zwiazana z syntetyczna heroina. Za: Jak pokonac Alzheimera, dr Bruce Fife
ola
mi sok obnizyl cisnienie krwi
grav
Dziwne żeby podawały instytucje jeśli będą zagrożone koncerny farmaceutyczne tracąc miliony. Polityka.
cs
Kto to jest Jacek Godek? Nie przeprowadzono żadnych badań klinicznych gravioli na ludziach, sppecyfiku tego nie poleca oficjalnie żadna poważna instytucja zajmująca się onkologią. Tak naprawdę jedyne zdanie z tego tekstu, które należy sobie wziąć do serca, to "Graviolę uznano zdecydowanie za roślinę wartą większej uwagi."
dzof
oczywiście graviola ma tako moc leczenia guzow raka ,otorz jeżeli leczy sprawy rakowe u ludzi podalem ten ziololek mjemu psu wilkowi miał on guza pod klatko piersiowo czarny wielkości golebiego jajka może ciut większy po podaniu polowy dawki przez jeden miesioc guz zniknol a pies odzyskal zdrowie ,wrucil apetyt przybral na wadze stal się zywotny po prostu wyzdrowiał dzięki gravioli.