Gruczolaki przysadki to zazwyczaj łagodne nowotwory wywodzące się z komórek przedniego płata przysadki mózgowej. W zależności od tego, czy źródłem gruczolaka jest komórka wydzielająca jeden z hormonów, czy jedna z wielu komórek nie produkujących żadnego hormonu, gruczolak objawia się w różny sposób. Nieczynny hormonalnie objawia się zazwyczaj po dłuższym okresie rozrostu, gdy doprowadzi poprzez ucisk do uszkodzenia prawidłowo funkcjonujących komórek wydzielniczych. Choroba polega wtedy na niedoczynności przysadki. Dużego stopnia rozrost gruczolaka do góry powoduje ucisk skrzyżowania nerwów wzrokowych, co często objawia się charakterystycznym niedowidzeniem dwuskroniowym (chory nie widzi tzw. części skroniowych pola widzenia, co porównać można z tym, co widzi koń z klapkami na oczach). Gdy chory zbagatelizuje taki objaw może po pewnym czasie dojść nawet do ślepoty jednego lub obu oczu. Zazwyczaj gruczolaki nieczynne hormonalnie niepostrzeżenie wzrastają do dużych rozmiarów, stanowiąc niemałe wyzwanie dla neurochirurga.

 

Inaczej jest z większością gruczolaków czynnych hormonalnie, czyli wydzielających jeden lub rzadziej kilka hormonów. Objawy wywołane nadczynnością zmuszają chorego do szukania pomocy lekarskiej znacznie szybciej. Skrajnym przypadkiem jest tu choroba Cushinga spowodowana nadmiernym wydzielaniem hormonu adrenokortykotropowego (ACTH). W tym przypadku gruczolak może być tak mały, że nie jest widoczny nawet w badaniu rezonansu magnetycznego głowy (MRI), a mimo to może powodować olbrzymie spustoszenia w organizmie wywołane podwyższonym poziomem hormonów sterydowych produkowanych przez korę nadnerczy w odpowiedzi na ACTH (między innymi osteoporoza, cukrzyca, nadciśnienie).

Reklama
Reklama

Magnetoterapia

Magnetoterapia

bransoletki z tytanu :: pas lędźwiowy
opaska na kolano :: opaska na kostkę

 

Dawny i tylko w części aktualny podział gruczolaków klasyfikował je na:

  • gruczolaki obojętnochłonne, powodujące liczne zaburzenia hormonalne wynikające z niedoczynności przysadki (m.in. zespół tłuszczowo-płciowy – zanik czynności płciowych, charakterystyczne tycie, osłabienie, obniżenie ciśnienia krwi),
  • gruczolaki przysadki kwasochłonne, powodujące w okresie wzrostu gigantyzm, a po tym okresie akromegalię,
  • gruczolaki zasadochłonne powodujące chorobę Cushinga.

 

Obecnie szczegółowe badania immunohistochemiczne dzielą gruczolaki przysadki na wiele podtypów, co ma istotne znaczenie lecznicze i rokownicze.

Ponad 90 proc. gruczolaków przysadki można usunąć operacyjnie drogą przez nos i zatoki klinowe. Jest to metoda, która od wielu lat stała się standardem leczenia i co ciekawe, mimo pewnej niezwykłości przeobrażeń w historii, liczy już sobie 100 lat. W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie takie operacje bez mikroskopu operacyjnego i wyszukanych narzędzi mikrochirurgicznych, dlatego z dużym podziwem czytamy opisy pierwszych takich zabiegów wykonywanych przy oświetleniu lampą czołową i za pomocą prymitywnych narzędzi. Z oczywistych względów wynikających zarówno z techniki operacyjnej, jak i możliwości anestezjologicznych oraz diagnostycznych (nie było jeszcze wtedy tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego ani diagnostyki hormonalnej) sukcesem kończyło się niewiele operacji. Po tak licznych nieudanych operacjach na wiele lat zarzucono wykonywanie tego rodzaju zabiegów. Renesans metody nastąpił w drugiej połowie XX wieku wraz z wynalezieniem mikroskopu operacyjnego i śródoperacyjnej fluoroskopii (zdjęcia rentgenowskie wykonywane podczas operacji). Okazało się, że nawet makrogruczolaki przysadki (gruczolaki mające średnicę powyżej 1 cm) mogły być skutecznie usuwane z minimalnym ryzykiem powikłań. Obecnie kraniotomię, czyli operacyjne otwarcie czaszki, wykonuje się w przypadku gruczolaków przysadki tylko wyjątkowo. Podyktowane jest to albo niezwykłymi rozmiarami guza (zdarzają się gruczolaki wielkości nawet pomarańczy), albo wyjątkowym kierunkiem rozrostu guza poza możliwości zasięgu narzędzi używanych w metodzie przez nos.

Jednym z kierunków rozwoju i poszukiwań nowoczesnej chirurgii jest minimalizowanie inwazyjności zabiegów operacyjnych. Nieocenionym narzędziem, mającym w tych trendach olbrzymie znaczenie jest endoskop. To cienki pręt ze światłowodami i kanałami roboczymi dla instrumentów chirurgicznych. Wkładając endoskop w głąb organizmu chorego przez małe nacięcie skóry lub naturalne przestrzenie ciała, operator ogląda wnętrze narządów tak jakby jego oko znajdowało się na końcu endoskopu. Obraz przesyłany jest poprzez kamerę do monitora stojącego przed operatorem. I tą endoskopową drogą wprowadzane są narzędzia operacyjne. Drugą możliwością jest wprowadzenie endoskopu do pola operacyjnego w celu jego oświetlenia i podglądu; narzędzia w takim przypadku wprowadzane są obok endoskopu. Zabieg chirurgiczny nazywamy wówczas operacją w asyście endoskopu.

 

Opisywane w literaturze wyniki leczenia gruczolaków przysadki metodą endoskopową nie odbiegają od wyników uzyskiwanych metodą klasyczną przez nos i zatoki klinowe. Wszyscy autorzy opisujący swoje doświadczenia zwykle podkreślają jednak zalety stosowania endoskopu. Niemniej – jak mniemam – inżynierowie i lekarze nadal będą pracować nad jeszcze doskonalszymi sposobami operacyjnego leczenia gruczolaków i nie tylko gruczolaków.

 

Dr n. med. Radosław Michalik


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
Dzamila
Witajcie. Mam ogromną prośbę. Piszę pracę zaliczeniową dotyczącą makrogruczolaka przysadki mózgowej i w związku z tym przeprowadzam ankietę anonimową dotyczącą życia z tą chorobą. Czy mogę na Was liczyć, że wypełnicie ją jako chorzy lub osoby, których ktoś bliski jest chory? Z góry serdecznie dziękuję! Ankietę możecie w kilka minut wypełnić przez internet ANKIETA DLA CHORYCH http://www.ankietka.pl/ankieta/209609/makrogruczolak-przysadki-mozgowej-w-codziennym-zyciu.html ANKIETA DLA BLISKICH http://www.ankietka.pl/ankieta/209611/zycie-z-chorym-na-makrogruczolaka -przysadki-mozgowej.htmlhttp://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/nowotwory/gruczolak-przysadki-mozgowej-rodzaje-objawy_37988.html?cpage=1#comment_container
niedomyślny
Izo Szanowna - przecie to takie proste...wystarczy logicznie pomyśleć.Pomyślw jakim wspaniałym i dobroczynnym ustroju żyjesz, w jakim kraju żyjesz... Pomyśl że jesteś WOLNYM człowiekiem i w majestacie tej wolności zawszer możesz sobie założyć żebraczą fundację, żeby litościwi zrobili "ściepkę " na Twoje leczenie. Możesz jeszcze modlić się o wygraną w totolotka żeby móc sypać pieniędzmi (dużymi, bo pałacyki i wypasione bryki panów doktorów kosztują) albo o CUD WYZDROWIENIA.A jak nie będziesz miała niczego z wymienionych rzeczy to...to niestety tylko Twoja wina nasza wina, nasza winaJa też ostatnio coraz częściej (z powodu gruczolaka przysadki) szwendam się po placówkach tzw. "służby zdrowia" - tak tak, mam nieodparte wrażenie że pojawiając się tam , SZWENDAM SIĘ a wszelkie badania zaczynają się od penetracji mojego portwela.RĘCE I NOGI OPADAJĄ KUŹWA DO ZIEMIPozdrawiam i życzę cudu uzdrowienia
kiki
witam szukam odpowiedzi na mój problem który wygląda następująco.Mam guzki na tarczycy i leczę się endokrynologicz ne i zastanawiam się czy te guzki nie są spowodowane przez przysadkę mózgowa która nie funkcjonuje dokładnie jak potrzeba ponieważ 1den płat mi nie funkcjonuje a na nim mam guzki i na rzekomej zdrowej też mam guzki i szukam właśnie wyjaśnienia dlaczego ??????
Pati
W grudniu wykryto u mnie hiperprolaktyne mię i niedoczynność tarczycy.Rezonans wykazał mikrogruczolaka w prawym boku przysadki.Endokrynolog stwierdził u mnie chorobę Hashimoto oraz cukrzycę utajoną.Ginekolog wykrył policystyczne jajniki.Biorę dostinex ,euthyrox 50.Usg tarczycy wyszło idealne a lekarz radiolog stwierdził,że to może być niedoczynność przysadkowa.OB wyszło dwukrotnie poniżej normy więc teraz zastanawiają się czy nie choruję na niewydolność krążenia.Od ponad roku mam przewlekły stan podgorączkowy i regularnie spada mi poziom płytek krwi.Chudnę i mam miesiączki częste i obfite.Nic to ma się do choroby Hashimoto jak i wysokiego poziomu prolaktyny.Czuję się słabo a zawsze byłam pełna życia.No i do tego tracę okropnie włosy.Nie szukałam choroby,zaczęło się od kontroli ginekologicznej .A teraz chciałabym tylko wiedzieć o co tu chodzi?
Tadeusz z Opola
Witam moja żona jest 2 miesiące po operacji(4 09 12)Miała guza przysadki 2.3cm była operowana przez prof.Zielinskiego w WIM na Szaserów.Ze względu na miejsce guza skrzyżowanie nerwu wzrokowego nie można było go usunąć przez nos.Dziś zona czuje się jeszcze osłabiona i widzenie na jedno oko jest jeszcze mniej ostre, ale powrót do zdrowia trwa niestety dłużej.Problemem jest zażywanie Hydrokortyzonu szybkie przybieranie na wadze.Zona była niejadkiem a teraz by tylko jadła,w dwa mies.15 kg nie wiem co wpłyneło na to.Polecam jeśli operacja to tylko u prof. Zielinskiego,mo żna do niego trafić przez Przychodnię Mokotowskiej 6
Paweł
Witam miałem guza 4.3 cm w najdłuższym miejscu. Jestem 2 tygodnie po operacji i usunęli mi go w 100% a był nieczynny hormonalnie. Chciałbym podziękować Profesorowi Zielińskiemu z WIM w Warszawie za tak szybką operację. Wszystkim którzy są przed operacją chciałbym polecić tego doktora ponieważ dzięki niemu mam jeszcze przysadkę. ps. pierwsza wizyta (260zł) była prywatnie w przychodni specjalistyczne j... powiem jedno normalne życie jest warte każdych pieniędzy bo je można odrobić a życie można tylko stracić...
S_Wieczo
A gdzie się operowałaś?, Ja mam podobną sytuację, czekam na wizytę u neurochirurga- mam guz 18 na 16 mm i endokrynolog mnie wysyła.
MaRiA
Miałam gruczolaka przysadki mózgowej nieczynnego hormonalnie, nic mi się nie działo,przez rok 2 razy powtórzony rezonans, ale zalecono usunięcie go, myślę że chodzi o statystykę i kasę z NFZ.Nigdy mogąc cofnąć czas nie zdecydowała bym się na powtórzenie tego.Nie dowie sie od nikogo co poszło nie zgodnie z planem operacji. Mam za m-c wizytę ale w nosie ciągle się jątrzy 2 tyg po.a oddychanie to wielka sztuka.
jac
Proszę szukać kontaktu do dr Michała Kunickiego Endokrynolog- ginekolog Warszawa specjalista od zesp.androgennych, PCOS, zab. przysadkowo podwzgórzowych.Jeśli nie, to ew. ktoś z Endokrynologii CMKP Szp.Bielański Warszawa.
ania
witam nie wiem dokladnie jaka masz chorobe ale jak sysze ze cos zwiazane jest z mozgiem to polecam szpital w Bydgoszczy prof.Marek Harat jest najlepsz moj syn byl u niego operowany jesli chcesz podam ci namiary andzia19728@wp.pl
iza
dzisiaj dzięki Bogu jest 13.04 a ja dalej nie wiem co dalej robić gdzie zapukać , żeby zmieniło się moje życie
iza
czekam na tą poradę i nic może już się pan rozmyślił to poprostu proszę napisać . Dziękuję .
iza
jestem z rawy mazowieckiej leczyłam się w łodzi na sterlinga , a teraz leczę się w mswia na wołoskiej i jestem bardzo rozżalona wrecz czasami nie mam do tego wszystkiego siły poprostu mam wrażenie że robią ze mnie królika tylko szkoda że nie płacą mi za to bo bym była bogata , już niekiedy mam tak dosyć że sobie obiecuje że przestanę się leczyć może to by było niekiedy lepsze rozwiązanie .
jac
Pani Izo, rozumiem pani frustrację, lecz proszę nie uogólniać, to że ktoś choruje na kilka chorób w tym na różne zaburzenia hormonalnie nie jest rzeczą rzadką, łatwą do leczenia a tym bardziej nie jest winą lekarzy.Najpewniej pani przypadek jest bardziej złożony i być może nie trafiała pani na specjalistę, który potrafi ogarnąć fachowo cały temat.Niestety wśród lekarzy też są lepsi i gorsi fachowcy, a poza tym zaburzenia o których Pani pisze wymagają zwykle złożonej diagnostyki. Trudno Pani coś doradzać, znając jedynie fragmentaryczni e pani problemy, proszę napisać skąd pani jest i gdzie się pani leczyła.Może coś doradzę.
iza
teraz pewnie będę czekać na odp. 2 lata a może znów nie ma odp. na moje pytania, extra nic więcej nie trzeba już mówić a Pan jac nic nie wie szkoda!
iza
lekarze zachowują sie niekiedy jak by byli najwarzniejsi dlaczego nie zostawią raz tych swoich przeliczeń i nie postawią się choć raz na miejscu nas , tylko potraficie mówić o tym co jest a na przyszłość nikt mi nie powiedział że bedę się leczyć na tarczycę itd.dobro pacjęta, śmieszne to jest, mając 24 lata ważyłam 51 kg przy wzroście 161cm , a teraz ważę 78 kg diety nie pomagają a lekarze tylko potrafią powiedzieć schudłaby pani to jest dla mnie takie żałosne królika doświadczalnego potrafią zrobić z człowieka aż łzy się cisną do oczu i nikt nie umie odp. na bardzo proste pytanie ile jeszcze będę brać leki dlaczego nie mogę schudnąć szkoda słów na te wasze lekcewarzenia , a jak już człowieka nie stać na prywatne wizyty to już dno pomarzyć można tylko o zdrowiu i o normalnej pracy bo jak się tylko pracodawca dowiaduje o szpitalu to zaraz się z pracy wylatuje TAK SIĘ TERAZ LUDZI TRAKTUJE !!!!!!!!!!
jac
Do IzaObecnie coraz częściej powraca idea operaowania pacjentów z gruczolakami powodującymi hiperprolaktyne mię.Analizy farmakoekonomic zne wykazują jednoznacznie nieopłacalność tej metody w stosunu do operacji, jednak zawsze podkreśla się ryzko opercji, które choć znikome jest wyższe niż leczenie tabletkami.Obecnie wg. amerykoańskich standardów życzenie pacjenta jest wskazaniem do leczenia operacyjnego gruczolaka wydzieljącego prolaktynę, ponadto zaleca się przedstawienie choremu perspektywy długofalowego leczenia jego kosztów i uciążliwości itp.
iza
Ja mam gruczolaka przysadki wytwarzającego prolaktynę leczę się 4 lata i mam pytanie dlaczego lekarze nie chcą usuwać takich gruczolaków, które mają około 0,5 cm lepiej pchać w człowieka leki a z roku na rok jest coraz gorzej dochodzą następne choroby , a co się z tym wiąże nowe leki i nikt nie potrafi odpowiedzieć na moje wszystkie pytania i koło się zamyka . Widocznie najlepiej jest zlekceważyć pacjenta zwiększyć dawkę bromergonu dorzucić letrox itd ręce opadają .
Konrad
Witam! Mam parę pytań..Jestem już 2 lata chory na NIEDOCZYNNOŚĆ PRZYSADKI MÓZGOWEJ i chciałbym się tego pozbyć operacyjnie,czy jest to możliwe ??? i ile taki zabieg kosztuje i gdzie go wykonują ??? Proszę o szybka odpowiedź !Pozdrawiam Konrad !