ARTYKUŁY DO SŁUCHANIA

W obecnych czasach zdominowanych przez multimedialne formy przekazu dźwięk wart jest nieraz więcej niż tysiąc słów. Od dziś, aby poznać najnowsze wieści ze świata fitoterapii i szeroko pojętej profilaktyki zdrowia nie trzeba czytać - można posłuchać. Na dowolnym urządzeniu - komputerze, telefonie, tablecie. Na stronie DO SŁUCHANIA mają Państwo możliwość bezpłatnego odsłuchania lub pobrania plików audio z najciekawszymi, naszym zdaniem, artykułami z ostatnich wydań kwartalnika "Żyj Długo". Zapraszamy!

Klasyczne objawy grypy to:

 

   1. ból gardła,

   2. katar,

   3. gorączka,

   4. bóle mięśni i stawów (łamanie w kościach),

   5. osłabienie i uczucie ogólnego rozbicia.

 

Grypa jest zakaźną chorobą wirusową i nie jest to tylko banalne przeziębienie. Jej objawów nie wolno lekceważyć ze względu na możliwość wystąpienia poważnych powikłań (np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego czy niewydolność nerek).

 

Podstawową sprawą jest więc całkowite wyleczenie infekcji. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy położymy się do łóżka. Nie ma nic gorszego, jak przechodzenie grypy. Nie dosyć, że narażamy się na powikłania, to jeszcze zarażamy wszystkich dookoła.

Reklama

 

Leczenie

Niepowikłany przebieg grypy nie wymaga podawania antybiotyków. Z reguły wystarczające jest stosowanie tradycyjnych metod leczenia:

  •  Leżenie w łóżku.
  •  Przyjmowanie środków o działaniu obniżającym temperaturę i przeciwbólowym (np. paracetamol, polopiryna), witamin.
  •  Stosowanie kropli lub żelu do nosa.
  •  Płukanie gardła (szałwią lub wodą z solą – 1 łyżeczka soli na szklankę ciepłej wody).
  •  Inhalacje z olejków eterycznych ułatwiających oddychanie.
  •  Picie dużej ilości płynów (soki, herbata z malinami lub cytryną).
  •  Zażywanie leków homeopatycznych jak np.: Aconitum Dagomed nr 1, Oscillococcinum, Paragrippe.

 

Osoby w starszym wieku, dzieci, chorzy na choroby przewlekłe lub z obniżoną odpornością powinni zaszczepić się przeciwko grypie. Szczepieniom poddajemy się na początku jesieni (wrzesień–październik). Szczepienie trzeba powtarzać co roku.