Męski zarost jest niczym makijaż na kobiecej twarzy. Dodaje powagi i atrakcyjności, ale również maskuje niedoskonałości cery. Każdy styl zarostu (broda, wąsy) wymaga starannej pielęgnacji i regularnego przystrzygania. Męski zarost mogą zaatakować choroby. Najczęściej jest nią grzybica skóry brody. Co to za choroba i jak się ją leczy?

 

Grzybicę skóry brody (łac. tinea barbae) powodują grzyby zoofilne (zwierzęce) i antropofilne (ludzkie), najczęściej Trichophyton Verruccosum (powoduje grzybicę u bydła) oraz T. Mentagrophytes w dwóch odmianach: ziarnistej (granulosum) i mączystej (gypseum), występującej u zwierząt domowych i gryzoni. Atakuje ona głównie okolicę brody i szyi. Szczególnie nękani są mężczyźni narażeni na ciągły stres, który wywołuje u nich nadmierną potliwość miejsc owłosionych. Często to schorzenie dotyka również rolników, gdyż grzyby powodujące grzybicę brody przenoszą się przeważnie z bydła na człowieka.

Reklama

 

Objawy

  • pierścieniowate ogniska zapalne, przede wszystkim w miejscach pokrytych zarostem na brodzie, pod baczkami i na granicy włosów,
  • głębokie nacieki guzowate o nierównej powierzchni, ale wyraźnie odgraniczone od otoczenia
  • ropne wycieki następujące w późniejszym etapie choroby (niekiedy płyn ropny bywa też przemieszany z krwią), włosy są zazwyczaj obłamane, niekiedy ich ślady można zaobserwować w mieszkach

 

Diagnostyka

Aby zdiagnozować grzybicę należy przeprowadzić badanie mykologiczne identyfikujące obecność patogenu. Nie można rozpocząć leczenia bez dodatniego wyniku badania. Podawanie w takim przypadku leków przeciwgrzybicznych, szczególnie doustnych, może spowodować powikłania i działania uboczne. Wyboru włosów do posiewu zaleca się dokonywać pod mikroskopem w roztworze ksylenu, który dobrze prześwietla preparat i nie niszczy grzybów. W badaniu tym można znaleźć liczne zarodniki grzyba znajdującego się na jego powierzchni, chociaż nie występują one na wszystkich włosach objętych stanem chorobowym.

Dość często mamy do czynienia z grzybicą brody w postaci głębokiej. Występuje ona w obrębie brody, podbródka, górnej wargi, bądź też w pobliżu boków twarzy. Przebieg choroby następuje w dwóch etapach (zwanych: mieszkowym i guzowatym). Na początku choroby pojawiają się plamy rumieniowe na powierzchni skóry. Oczywiście najlepiej jest już na tym etapie skonsultować się z dermatologiem i podjąć leczenie.

 

Leczenie

W pierwszym etapie choroby stosuje się maści oraz leki przeciwzapalne i odkażające. W ostrym okresie, który zwykle przebiega dość gwałtownie, leczy się miejscowo i doustnie lekami przeciwgrzybiczymi, ewentualnie antybiotykiem przy infekcji bakteryjnej wtórnej, ale nie profilaktycznie, by zwalczyć zakażenie bakteryjne.

W okresie chorobowym nie należy golić zarostu, aby nie podrażniać skóry i nie doprowadzić do rozprzestrzeniania się grzybicy brody na większej powierzchni.