ARTYKUŁY DO SŁUCHANIA

W obecnych czasach zdominowanych przez multimedialne formy przekazu dźwięk wart jest nieraz więcej niż tysiąc słów. Od dziś, aby poznać najnowsze wieści ze świata fitoterapii i szeroko pojętej profilaktyki zdrowia nie trzeba czytać - można posłuchać. Na dowolnym urządzeniu - komputerze, telefonie, tablecie. Na stronie DO SŁUCHANIA mają Państwo możliwość bezpłatnego odsłuchania lub pobrania plików audio z najciekawszymi, naszym zdaniem, artykułami z ostatnich wydań kwartalnika "Żyj Długo". Zapraszamy!

Grzybica nie jest chorobą nową. Już starożytni znali pojęcie stopy atlety. Pod tą tyle enigmatyczną, co poetycką nazwą kryła się grzybica skóry stóp.

 

Manifestuje się ona zaczerwienieniem i silnym świądem skóry, zwłaszcza pomiędzy palcami. Skóra, która jest w tych miejscach zaczerwieniona, ma tendencję do sączących się spękań, w kolejnym etapie przybiera białawe zabarwienie. Na szczęście preparaty przeciwgrzybicze są i dostępne, i skuteczne. Należy jedynie poprosić lekarza o stosowną receptę. Ale uwaga – grzybica jest chorobą zaraźliwą – przenosi się przez używanie wspólnych butów, skarpet, ręczników, przez kratki prysznicowe, a także wannę, itp. Warto więc zrobić przegląd stóp najbliższych i wdrożyć w razie potrzeby leczenie rodzinne.

Reklama

 

I tu uwaga następna – kuracja winna trwać nie mniej niż 2 do 5 tygodni, nawet jeśli po kilku dniach skóra zdaje się być zdrowa. Znajdują się w niej jednak jeszcze zarodniki grzyba, może więc nastąpić nawrót choroby. W przypadku grzybicy paznokci trzeba niekiedy posunąć się aż do usunięcia zmienionej chorobą płytki paznokciowej. Oczywiście w gabinecie lekarskim.

Nie mniej uciążliwa przypadłość to wrastające paznokcie. Żeby do takiego stanu nie dopuścić, należy systematycznie obcinać paznokcie, starając się nie naruszać ich bocznych fragmentów. W przypadku, gdy rady tej wysłuchaliście zbyt późno i paznokcie już wrosły trzeba, zachowując zasady jałowości, spróbować wyciąć wrastający fragment albo poprosić o pomoc lekarza chirurga.

Odciski i modzele, które wywołując ból, utrudniają znacznie chodzenie, można usunąć, stosując specjalne plastry. Pomocny też bywa lekarz. Zaś częste wizyty u pedikiurzystki zapobiegną ich powstawaniu. Pamiętajmy, że ze względu na niebezpieczeństwo zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu B przez skaleczenie skóry skażonym narzędziem, należy korzystać wyłącznie z usług renomowanych zakładów kosmetycznych. A najlepiej, z tego i wielu innych względów, zaszczepić się przeciw żółtaczce typu B.

Bliscy kuzyni odcisków to halluksy. Pod tą nazwą kryją się guzowate narośle, powstające wtedy, gdy – na skutek nieodpowiedzialnych, zbyt ciasnych butów lub nieprawidłowej postawy ciała – paluch przechyla się w stronę pozostałych palców stopy. I wówczas konieczna jest wizyta u specjalisty. Przepisze on stosowne wkładki, a niekiedy może nawet skierować na zabieg operacyjny.

Babciną metodą na to schorzenie jest oddzielenie kawałkiem korka dużego palca od pozostałych.