Naukowcy z uniwersytetów w Lund i Göteborgu (Szwecja) odkryli, że ludzkie mleko zawiera substancję, która może niszczyć komórki rakowe.

Co prawda o istnieniu substancji, której nadano nazwę HAMLET (Human Alpha-lactalbumin Made LEthal to Tumour cells), wiadomo już od kilku lat, ale dopiero teraz możliwe było jej przetestowanie na ludziach. Pacjenci cierpiący z powodu raka pęcherza moczowego, którym ją podano, wydalali z moczem martwe komórki nowotworowe.

Na ślad tej substancji natrafiono przypadkiem, podczas badania antybakteryjnych właściwości ludzkiego mleka. Dalsze analizy wykazały, że składa się ona z białka i kwasu tłuszczowego, które są naturalnymi składnikami tego mleka. Jednak dotychczas nie udało się udowodnić, że HAMLET powstaje spontanicznie w mleku matki. Istnieją za to przypuszczenia, że tworzy się pod wpływem kwaśnego środowiska panującego w żołądku oseska. Eksperymenty laboratoryjne potwierdziły, że HAMLET niszczy komórki 40 różnych rodzajów raka. Obecnie lekarze sprawdzają, jak ta substancja działa na kolejne rodzaje nowotworów – skóry, błony śluzowej i mózgu. Najważniejsze jest to, że HAMLET zabija tylko i wyłącznie komórki rakowe, a nie ma żadnego wpływu na zdrowe komórki organizmu.

Naukowcy teraz głowią się nad sposobem dostarczenia tej substancji do komórek nowotworowych. Próbują rozpoznać mechanizm jej reakcji z błonami komórkowymi. Wyniki ich badań są publikowane na bieżąco w prestiżowych czasopismach medycznych.

 

Źródło: http://health.infoniac.com