Hemoroidy, czyli żylaki odbytu, uważane są za wstydliwy problem. Wielu ludzi woli cierpieć, niż zasięgnąć porady specjalisty. Do lekarzy proktologów trafia mniej niż połowa chorych. Przychodzą zwykle wtedy, gdy ból staje się nie do zniesienia, trudno już siedzieć, a domowe sposoby łagodzenia dolegliwości przestają być skuteczne.

 

Hemoroidy są żylakami, czyli rozszerzonymi żyłami, okolicy odbytu. Początkowo sploty żylno-tętnicze powiększają się, błona śluzowa rozciąga się, powstaje obrzęk i tworzą się guzki krwawnicze, które powiększając się, zaczynają krwawić. Następuje również osłabienie podporowej tkanki łącznej i więzadeł Parksa, co przyczynia się do wypadania guzków krwawniczych przez kanał odbytu na zewnątrz.

 

W pierwszym etapie występują jedynie bezbolesne krwawienia w czasie oddawania stolca. Mamy wówczas do czynienia z tzw. hemoroidami wewnętrznymi. Powiększenie splotu naczyniowego jest jedynie czasowe, a krwawienie następuje z błony śluzowej położonej wyżej. Krew ma barwę żywoczerwoną.

W drugim etapie choroby naczynia krwionośne przekształcają się częściowo w bolesne guzy, które w następnej fazie mogą przesuwać się przy wypróżnieniu i wypadać na zewnątrz. Wysunięta błona śluzowa jest stale drażniona, zwiększa się krwawienie i dochodzi do brudzenia bielizny.

 

Badania diagnostyczne

Krwawienie z odbytu jest bezwzględnym wskazaniem do pełnego badania proktologicznego.

Żylaki zewnętrzne są widoczne, a wewnętrzne łatwo można stwierdzić, wykonując badanie per rectum (przez odbyt). Aby potwierdzić wstępne rozpoznanie, lekarz może zalecić anoskopię lub sigmoidoskopię. Badania te polegają na wprowadzeniu przez odbyt cienkiego, giętkiego wziernika zaopatrzonego w źródło światła i optykę powiększającą, w celu obejrzenia wewnętrznej okolicy odbytu (anoskopia) lub dolnej części jelita grubego (sigmoidoskopia). Mają one również na celu wykluczenie innych przyczyn krwawienia i bólu (łącznie z nowotworem).

Reklama
Reklama

Jonizatory wody

Jonizatory wody

Woda alkaliczna w kilka minut. Już od 355 zł.

 

Leczenie

Przy współistnieniu zaparcia zaleca się środki zmiękczające stolce, leki zwiększające „jędrność” ścian naczyń, uszczelniające śródbłonki naczyń, a także leki znieczulające w postaci aerozolu lub działające przeciwbólowo i przeciwświądowo kremy. Jeśli nie przynosi to poprawy, najbardziej radykalnym sposobem leczenia jest metoda chirurgiczna, tzw. hemoroidektomia – operacyjne wycięcie żylaków odbytu. Metodami szeroko rozpowszechnionymi wśród chirurgów i proktologów są:

  • metoda „Longo” – podszywanie guzków krwawniczych specjalnym urządzeniem tzw. staplerem,
  • obliteracja – skleroterapia, czyli nastrzykiwanie żylaków preparatami prowokującymi ich zamykanie i wchłanianie,
  • metoda Barrona – nakładanie gumek uciskowych na hemoroidy, w wyniku czego guzki odpadają (metoda ta ma najszersze zastosowanie z uwagi na znikomy ból, brak konieczności hospitalizacji i niewielkie koszty).

 

Inne metody leczenia

Leczenie zachowawcze polega na stosowaniu nasiadówek w zimnej wodzie lub ciepłych kompresów z rozgotowanej na miazgę cebuli, odpowiednich czopków i zażywaniu leków przeciw zaparciom. Nie mogą to jednak być środki przeczyszczające.

Doraźnie, jeżeli guzki są umiejscowione wewnątrz, można stosować sok wyciśnięty z gotowanej cebuli z dodatkiem 2 kropli oleju; nasączamy nim tampon z waty, aplikując jako czopek do odbytnicy na noc.

Jeżeli hemoroidy są położone na zewnątrz, robimy okład z ugotowanej cebuli, zmieniając go kilkakrotnie, nie dopuszczając do wyschnięcia okładu.

Można również zastosować inny okład, który należy przygotować następująco: trzy łyżki siemienia lnianego zalać pół litrem wody, gotować 10 minut (doprowadzając do wrzenia). Po zdjęciu z ognia wlać do odwaru 4 łyżki świeżego mleka, zmieszać, nasączyć watę i przykładać do kiszki stolcowej nad miednicą aż do wyczerpania odwaru. Robić to wieczorem.

Możemy zażywać również propolis dwa razy dziennie po 15 kropli.

Do nasiadówek z zimnej wody można dodać otręby oraz drożdże, co działa uspokajająco. Na hemoroidy krwawnicze do nasiadówek można stosować odwar z kory dębowej (100 g na 1 litr wody) gotowany 15 minut.

 

Zapobieganie

Podstawą leczenia dolegliwości związanych z hemoroidami jest zmiana trybu życia, diety i regulacja wypróżnień. To właśnie nieprawidłowe odżywianie sprzyja chorobie. Można jej zapobiec, rezygnując z picia alkoholu, kawy, mocnej herbaty, coca-coli i używania ostrych przypraw (szczególnie curry). Zaleca się niskotłuszczową dietę bogatą w błonnik, która pobudza jelita do pracy. Powinno się jeść pieczywo z ziarnami, otręby pszenne, brunatny ryż, owoce, warzywa, zwłaszcza gotowane zielonolistne.

Jeśli hemoroidy powodują krwawienia, może to prowadzić do niedoborów żelaza. Trzeba jeść wątróbkę, nasiona strączkowe, orzechy. Ból i swędzenie łagodzi 10-, 15-minutowa kąpiel z dodatkiem olejków z cyprysa i jałowca.

Zaleca się wypijanie około 3 litrów płynów w ciągu doby. Wskazana jest również większa aktywność fizyczna: spacery, marsze, pływanie.

 

Małgorzata Loroch

 

Hemoroidy są częstą dolegliwością dokuczającą ludziom. W USA np. cierpi na nie 1/3 ludności, tzn. około 75 mln obywateli i są na ogół schorzeniem rodzinnym. Chorują na nie kobiety i mężczyźni, ludzie młodzi i starzy. Do czynników sprzyjających powstawaniu żylaków odbytu zalicza się: siedzący tryb życia, zaparcia, otyłość i ciążę.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
Krzysiek
Pewnie każdy inaczej reaguje ale ja nie miałem żadnych problemów z Procto-Glyvenolem. Jeśli się zdecydujesz pamiętaj, żeby przeprowadzić kurację do końca. Mimo ustąpienia hemoroidów.
Filip
A nie miałeś żadnych problemów z uczuleniem? Też chciałem kupić ale słyszałem, że któreś składniki mocno uczulają.
Krzysiek
Ja sie przemogłem i poszedłem do lekarza.. O dziwo nie dał mi żadnych skomplikowanych leków, tylko lek który można kupić bez recepty Procto-Glyvenol w czopkach. Rzeczywiście bardzo szybko pomógł. Po dwóch dniach nie było śladu po bólu, swędzeniu i tym okropnym dyskomforcie. A teraz zalecenia dot. diety ruchu i higieny i bez nawrotów.
Tomasz
Myślę, że Ci którzy przeszli operacje na hemoroidy mogą potwierdzić, że warto wcześnie się zgłosić do proktologa. Kochani pamiętajcie, że naprawdę nie ma się czego wstydzić. W początkowych fazach choroby leczenie nie będzie zbyt inwazyjne.
Małgosia
Jest pewna maść, która sprawiła, że moje kłopoty się skończyły. Oczywiście hemoroidy nie znikną, ale nie rosną i nie pogarsza się ich stadium, mogą nwet prawie całkiem się wygoić - moje niewielkie zmniejszyły się do stanu prawie niewyczuwalnego . Raz na 3-4 lata zdarza się, że przy podrażnieniach się odzywają i muszę powtarzać użycie maści przez 3-4 dni - i znowu spokój na długo. Ktoś kiedyś nieśmiało ją w necie polecił - ja skorzystałam z rady i kupiłam, a od kiedy wypróbowałam, mam ciągle w lodówce kilka tubek, nie wyobrażam sobie żebym nie miała pod ręką zapasu na wszelki wypadek. Polecam znajomym i rodzinie, wszyscy są zdumieni działaniem. Oto link do tej maści: http://www.bazarek.pl/produkt/1722389/masc-na-hemoroidy.htmlOczywiście wierzcie lub nie, ale spróbować warto. Podkreślam: WARTO.
Adam.
Miałem strszny ból w odbycie.Ból pojawiał sie w nocy czasem w dzien.Raz do dwóch razy w tygodniu,Trwał różnie od 15minut gdzies koło godziny.Jak by mnie, ktoś w środku rozrywal,Musiał em durzo chodzic gdzy był atak.Pomagaly tabletki przeciw bólowe.W koncu zrobiłem diete .I zaczołem pic natczo ,,rano..Olej z oliwek.latki owsiane ugotowane z mlekiem .Nie zadurzo pieczonego.I bardzo warzne,, NIE WOLNO JEŚC CZEKOLADY I WSZYSTKIE PRZETWORY Z CACAO ..Nie wolno.Mija drugi miesiac i bóle odeszły
trufel
Miałem operację na hemoroidy 15 lat temu. Straszny ból przy sciaganiu szwów. Teraz mam powtórkę;
luss
zrob sobie czopek w formie trojkata z ziemniaka i tak na noc przez okolo 2 tyg sama zreszta zadecydujesz jak dlugo ale skuteczne, higiena i cierpliwosc
Nata
mam 28 lat. zaczęły się małe w wieku ok. 22-23 lat. smarowałam, używałam czopki. jeśli przestałam - znów krwawienie. niedługo pójdę do chirurga. poproszę o zabieg, bo nie wytrzymam dłużej w pracy - pracownik biurowy, prawie 8h w dni powszednie siedziący :sad:
Włodzimierz
Najlepszy lek w medycynie na hemoroidy to aplikator ANUREX. Anurex jest produktem krioterapii.Polecam najlepiej dwa jeden po drugim!!!!.A jakby dodać do tego DIOSMINEX dwa x 500mg (rano i wieczorem)100% skuteczność polecam!!!!!!