Okazuje się, że hipnoterapia może pomóc w łagodzeniu bolesnych symptomów zespołu jelita nadwrażliwego, a w znacznej części przypadków całkowicie je wyeliminować.

Profesor Roland Valori, redaktor czasopisma „Frontline Gastroenterology”, utrzymuje, że wyłączenie niektórych produktów z diety może choremu przynieść ulgę, ale niestety, zwykle jest ona krótkotrwała. Dzieje się tak, ponieważ dieta nie usuwa przyczyn choroby. Jednym z najlepszych sposobów na dotarcie do źródła problemu jest hipnoza.

Profesor Valori zastosował ją w leczeniu stu pacjentów cierpiących na zespół jelita nadwrażliwego. Okazało się, że ta metoda skutecznie łagodzi objawy u 9 z 10 pacjentów, zaś u 40% pacjentów objawy ustąpiły całkowicie. Pozostali twierdzili, że skuteczniej panują nad odczuwanymi dolegliwościami.

Zdaniem profesora Quigley’ego z irlandzkiego uniwersytetu w Cork i byłego prezesa Światowej Organizacji Gastroenterologii, inną bardzo skuteczną opcją dla osób z zespołem jelita nadwrażliwego są probiotyki.

Jednak z uwagi na obowiązujące przepisy dotyczące leczniczych produktów żywnościowych sami pacjenci nie są w stanie określić, które są dla nich najlepsze. Bowiem produkty probiotyczne muszą rzeczywiście zawierać konkretne żywe łańcuchy i gatunki bakterii, zachowywać swoje właściwości przez cały okres przydatności do spożycia, a przy tym pomyślnie przejść udokumentowane badania kliniczne.

Lekarze zwykle stwierdzają zespół jelita nadwrażliwego wówczas, gdy nie mogą znaleźć innej przyczyny występujących objawów, stosując przy tym zasadę „lepszy rydz, niż nic”. Należy zerwać z takim sposobem diagnozowania, bo zespół jelita nadwrażliwego charakteryzuje się szeroką gamą własnych objawów.

Jednocześnie profesor Quigley przypomniał, że chociaż depresja i niepokój psychiczny pogarszają symptomy zespołu jelita nadwrażliwego, nie każdy pacjent, u którego stwierdzono to schorzenie, będzie cierpiał z powodu depresji czy niepokoju psychicznego. Niemniej jednak należy wziąć pod uwagę, w jaki sposób i mózg, i jelita wpływają na nasilenie się i ostrość występujących objawów.

 

Źródło: www.eurekalert.org


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
jania
Żeby hipnoza działała na zespół jelita nadwrażliwego to pierwsze słyszę. Ale kto wie. O probiotykach słyszałąm że działają i sama na sobie sprawdzałam. Stosowałam Przez ok 3 tyg Lactoral i faktycznie widać efekty.
Przemek
Zespół Jelita Drażliwego to problem, który dotyka co raz więcej osób. Warto wykonać na początku szereg badań diagnostycznych zanim zdiagnozujemy u siebie ZJD. Gdy będziemy pewni IBS'u u siebie, to przede wszystkim powinniśmy zadbać o prawidłową dietę. Polecam do przeczytania na stronie o Zespole Jelita Drażliwego (http://www.chorejelita.pl) - ja się dowiedziałem naprawdę dużo praktycznych (a co najważniejsze) skutecznych rzeczy.