Homoseksualizm (z greki homoios – taki sam, równy i z łac. sexualis – płciowy) to trwałe zaangażowanie psychoemocjonalne i pociąg seksualny do tej samej płci. Jest jedną z orientacji seksualnych. 

Homoseksualizm dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Homoseksualność kobiet jest określana mianem lesbianizmu. Kobiety homoseksualne są nazywane lesbijkami, a mężczyźni – gejami.

 


Przyczyny

Blisko 80 proc. homoseksualistów deklaruje, że swoją orientację nabyło z zewnątrz. Przyczyny nabycia skłonności homoseksualnych to między innymi:

  • uwiedzenie,
  • traumatyczne przeżycia z dzieciństwa,
  • bycie ofiarą pedofilii (ze strony obcych, rodzica, rodzeństwa),
  • pierwsze doświadczenia seksualne z homoseksualistami,
  • dominujący, zaborczy i nieokazujący uczuć rodzic,
  • rozwód rodziców,
  • społeczna akceptacja homoseksualizmu,
  • brak religijnego środowiska.

Nie ma natomiast naukowych dowodów na genetyczne lub biologiczne uwarunkowania homoseksualizmu – ani różnice hormonalne, ani różnice w budowie mózgu najprawdopodobniej nie wpływają na orientację seksualną.

Reklama
Reklama

Jonizatory wody

Jonizatory wody

Woda alkaliczna w kilka minut. Już od 355 zł.

 

Nie choroba

Początkowo psychologia i medycyna zakładała, że homoseksualizm jest stanem chorobowym. W 1973 roku Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne wykreśliło ten termin z listy zaburzeń psychicznych. Niektórzy naukowcy kwestionują opinie tych instytucji naukowych, które traktują homoseksualizm jako zjawisko mieszczące się w granicach normy – uważają, że homoseksualizm da się leczyć oraz że wiąże się z poważnymi zagrożeniami związanymi z rozpadem rodziny.

 

W medycynie

Według organizacji Gay and Lesbian Medical Association, osoby homoseksualne są bardziej narażone na zakażenie wirusem HIV, AIDS, niektóre nowotwory (w tym raka piersi oraz szyjki macicy), zapalenie wątroby, problemy ze zdrowiem psychicznym (depresja) oraz uzależnienia (na przykład palenie papierosów). Są także mniej otwarte i wykazują większą skłonność do zaburzeń afektywnych (depresja).

 

Statystyki

Według badań ankietowych przeprowadzonych w krajach zachodnich stałe zachowania homoseksualne wykazuje 2–7 proc. ludzi, a orientację homoseksualną deklaruje 1,4 proc. kobiet i 2,8 proc. mężczyzn.

 

Legalność

W wielu krajach rozwiniętych relacje homoseksualne są ogólnie akceptowane. Nadal są nielegalne w ponad 70 z 195 państw na świecie (głównie w Afryce i Azji). Najcięższą karą za kontakt homoseksualny jest kara śmierci praktykowana między innymi w Iranie.

W niektórych krajach Europy, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Australii i Oceanii występuje tendencja do prawnej regulacji związków homoseksualnych jako małżeństw instytucjonalnych lub związków partnerskich. W wielu krajach (na przykład w USA) legalizuje się adopcję dzieci przez pary osób tej samej płci.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
Piotrek
Dokładnie - sam wiem o sobie od 13 rż i nie miało to totalnie nic wspólnego ze złymi relacjami czy czymkolwiek. Zabawne jest też to że pisząc o homoseksualizmi e piszę się tylko o facetach, nigdy o kobietach... kobiety jak i mężczyźni również eksperymentują (szczególnie w młodym wieku kiedy nie wiedzą czego chcą albo chcą mieć "pewność"), ale co ma wspólnego z tym rozwód ? Pomijam już fakt, że są badania z bodajże zeszłego roku, które potwierdziły istnienie genu, który to uwarunkowuje (badania przeprowadzane na homoseksualnych braciach i siostrach). Ale abstrahując ten artykuł jest tak samo prawdziwy jak gadanie, że ktokolwiek, ze środowiska chce mieć dzieci (mówimy o związkach MM)... znam może jedną osobę, która kiedyś o tym wspomniała, a w skali kraju to może 1-3% całego środowiska LGBT/MM
Magda
Prawie jedyna mądra wypowiedż na tym forum. Brawo i szczęścia w życiu życzę i miłości:)
Tomek
Chyba jakiś głupi ignorant pisał ten żałosny artykuł nie poparty w sumie żadnymi naukowymi dowodami. Zresztą jaki tekst taki autor:) Pozdrawiam
basia
Nie było by "homo" na świecie gdyby nie rodzice obojga płci którzy dali jemu życie. Do powstania nowego życia zgodnie z prawami przyrody potrzeba jajeczka i plemnika. Artykuł b. dobry zgadzam się z autorem.
nick
Nierzetelny i nieprawdziwy artykuł. Żenada.
Hetero70
Panie i Panowie "kochający inaczej": chcecie to się kochajcie, nic mi do tego. Proszę tylko nie domagajcie się natrętnie aby wszyscy zaakceptowali twierdzenie że 1+1=1 i uważali że jest to normalne i oczywiste.:-)
Malgo
Czlowieku, wcale taka osoba z chorymi sklonnosciami nie musi zyc w ukryciu, niech robi co chce, nikt mu nie broni!! tylko niech nie probuje uzyskiwac praw na rowni ze zwiazkiem malzenskim kobiety i mezczyzny!!!! szacunek do osoby homoseksualnej nie oznacza przyzwolenia na zgode na patologiczne rozwiazania!! niestety coraz wiecej spoleczenstw wyznaje relatywizm moralny ale to predzej czy pozniej odwroci sie przeciwko czlowiekowi. tam gdzie brak wartosci wyzszych i samego siebie stawia sie na pierwszym miejscu, tam nie ma mozliwosci rozwoju czlowieczenstwa i przezywania zycia na sposob prawdziwie wolny i szczesliwy. NIE MA TAKIEJ MOZLIWOSCI.
Mat - nauczyciel
Artykuł jest żenujący i nieprawdziwy. Ale komentarze pod nim są zwyczajnie przerażające. "Homoseksualizm to zbrodnia przeciw ludzkości" - a ja uważam, że zbrodnią jest to, że bogu ducha winny homoseksualista ma żyć w ukryciu. Ponadto, pary homoseksualne pewnie w większości po stokroć lepiej wychowałyby dziecko niż patologiczne rodziny polskie, których nie brakuje. Co do pełnienia funkcji przez pary tej samej płci: a to nie mamy rodzin, gdzie samotna matka lub samotny ojciec pełnią obie funkcje i matki i ojca?? Nonsens i żaden argument. Ciekaw jestem co stałoby się gdyby dziecko takiego przeciwnika homoseksualizmu okazało się gejem/lesbijką. Egzorcyzmy? Oddział zamknięty? A może lali byście syna / córkę aż zmusilibyście ich do normalnych w waszym mniemaniu zachowań? Straszne to wszystko i przykre, bo kompletnie nie wiecie o czym mówicie, a ponadto (co obraźliwe) skupiacie się jedynie na aspekcie czysto seksualnym, zapominając o emocjonalnym. Kiedyś, jeszcze jako młody nastolatek (13-15 lat) płakałem w poduszkę, bo chciałem być jak inni - heteroseksualny . Teraz, kiedy czytam to wszystko co piszecie cieszę się, że jestem taki, jaki jestem i że życie nauczyło mnie tolerancji dla wszystkich ludzi. Tego też uczę dzieci. By wygląd człowieka, zachowanie, czy styl życia nie miały wpływu na nasz szacunek dla niego.
Camil
Homoseksualizm to przede wszystkim trwałe emocjonalne zaangażowanie w relacje z osobnikami tej samej płci. Kiedy czyta się powyższe komentarze, można natomiast odnieść wrażenie, że pisane są przez osoby, które myślą tylko o jednym i projektują własne pojęcie istoty relacji międzyludzkich na innych, tych gorszych, wykolejonych, zboczonych. Z myśleniem ma to wprawdzie niewiele wspólnego, ale stwarza pozory nieuzasadnionej wyższości moralnej, która po prostu pozwala poczuć się lepiej, prawda?
Mentor
Całkowicie zgadzam się z opinią wypowiedzianą w powyższym poście. To NIE JEST NORMALNE! Jak można pozwalać na taką dewiację to ciężkiej cholery?! Legalizacja związków homoseksualnych ? I w dodatku takie "pary" mogą adoptować dzieci... Ludzie zastanówcie się, jak krzywdzicie to dziecko. To się nie mieści w głowie... Cywilizowane kraje? W momencie podpisywania tych ustaw cofacie się w rozwoju do momentu, kiedy wg. teorii Darwina, człowiek był jeszcze zwierzęciem. Ponieważ w świecie zwierząt dochodzi do aktów homoseksualnych , a nie w świecie ludzi myślących i świadomych. Nigdy, przenigdy nie zgodzę się, aby geje miały "równe prawa", jak normalna, zdrowa para składająca się z męzczyzny i kobiety. To jest chore! Homosi oczekują tolerancji? Zrozumienia? Nigdy nie będę tolerował tego zwyrodnialstwa, nazywajcie mnie jak chcecie, że jestem bez uczuć, chamem, prostakiem (?!) itd, mnie to nie obchodzi. Takie jest moje zdanie i go nie zmienię. I może to JA jestem chory na "chorobę" zwaną homofobią? Nie, to WY geje, i lesbijki jesteście chorzy, i to poważnie! Zakłócacie naturalną równowagę w świecie. Jesteście chorzy, powinno się was leczyć. Ludzie otwórzcie oczy, to nie tolerancja już.
jerzy
Oczywiscie ze wielu ludzi stykajac sie z homosiami ulega w wielu przypadkach ciekawosci ale jednak jest to odchelenie psychiczne.W poprzednim komentarzu ktos napisal ze ,,najblizszy cywilizowany swiat to Niemcy i Czechy,, i jest w absolutnym bledzie.Jaka to cywilizacja????????Cywilizacja upadku.Upadku moralnego i zwyciestwo doznan seksualnych ponad dobro rodziny i przenoszenia zycia.Homosie bioracy slub sa obrzydliwoscia i jeszcze kiedy biora dziecko na wychowanie to jest dranstwo.Jak ten mlody czlowiek moz miec wyobrazenie o normalnym zyciu relacjach mezczyzna i kobieta jesli jest w rodzinie absolutnie patologicznej gdzie wymiennie pelnia role ojca-matki dwa osobniki tej samej plci.To jest zbrodnia przeciwko ludzkosci.
oburzona
'Blisko 80 proc. homoseksualistów deklaruje, że swoją orientację nabyło z zewnątrz.' - znam doskonale srodowisko i NIKT NIGDY tak nie twierdzi, coz za nonsens! Orientacja seksualna jest wrodzona i nie mozna sie nia zarazic! Prosze nie podawac takich bzdur na stronach medycznych, bo wstyd! 'Rozwod rodzicow'...buhahaha!!! Naprawde rece opadaja na ignoracje autorow! Jeszcze zabraklo 'argumentu' homoseksualni rodzice - idzcie z postepem i dopiszcie, takie rzeczy juz sie po swiecie dzieja (najblizszy cywilizowany swiat - Niemcy i Czechy) ;-).Komediodramat ten artykul! :D