Implantologia jest obecnie bardzo dynamicznie rozwijającą się dziedziną medycyny stwarzającą możliwości coraz efektywniejszego rozwiązywania problemów stomatologicznych – zarówno estetycznych, jak i funkcjonalnych. Wprowadzenie implantu zębowego stanowi jedno z najlepszych rozwiązań w przypadku potrzeby uzupełnienia braków zębowych, nie tylko pojedynczych, ale również bardziej rozległych. Jest to alternatywa dla zastosowania mostów protetycznych lub protez ruchomych.

Czym jest implant zębowy?

Implant jest specjalnie wykonaną tytanową śrubą umieszczaną w kości szczęki lub żuchwy w miejscu brakującego zęba. Zwykle po upływie od trzech do sześciu miesięcy (w zależności od umiejscowienia oraz rodzaju implantu) zakładany jest specjalny tytanowy łącznik oraz korona protetyczna odtwarzająca koronę brakującego zęba. Przerwa pomiędzy wprowadzeniem implantu a założeniem korony protetycznej jest potrzebna, aby implant zintegrował się z otaczającą kością i uzyskał odpowiednią stabilizację.

Reklama

 

Przygotowanie do zabiegu

Zanim lekarz zdecyduje się na wprowadzenie implantu, zleca wykonanie badania radiologicznego. Jest nim zdjęcie pantomograficzne lub coraz częściej wykorzystywana w stomatologii tomografia komputerowa. Pozwala to ocenić, czy ilość kości jest wystarczająca do wprowadzenia implantu. Po przeanalizowaniu badania można dobrać odpowiednią długość i średnicę implantu, a przy niewystarczającej ilości tkanki kostnej – zaplanować jej odbudowę. Często problem pojawia się przy konieczności wprowadzenia implantu w miejscu brakujących zębów szczęki ze względu na blisko położoną zatokę szczękową. W wielu przypadkach można jednak podnieść zatokę, stwarzając miejsce dla przyszłego implantu.

 

Jak przebiega zabieg?

Pierwszym etapem leczenia implantologicznego jest zabieg chirurgiczny odbywający się w znieczuleniu miejscowym. Najpierw lekarz dentysta specjalnymi wiertłami przygotowuje otwór w kości, aby następnie wprowadzić implant. Najczęściej rana pozabiegowa jest szczelnie zaszyta, aby stworzyć odpowiednie warunki dla procesów gojenia, a sam implant nie jest widoczny w jamie ustnej. Szwy ulegają rozpuszczeniu lub są zdejmowane po około dziesięciu dniach. Konieczne jest również doustne przyjmowanie antybiotyku, aby zminimalizować ryzyko rozwoju infekcji.

 

Kiedy zakładamy koronę?

Po upływie wymaganego okresu gojenia implant może zostać odsłonięty. W przypadku implantów umiejscowionych w żuchwie wystarczą trzy miesiące, natomiast w szczęce ze względu na inną strukturę tkanki kostnej należy czekać od czterech do sześciu miesięcy. Następnie, również w znieczuleniu miejscowym, implant jest odsłaniany i lekarz zakłada specjalną śrubę gojącą, która pomaga ukształtować tkanki miękkie otaczające implant. Kolejnym etapem leczenia jest dobranie specjalnego tytanowego łącznika i pobranie wycisków pod koronę protetyczną. Korony mocowane na implantach mogą być przykręcane lub cementowane, a wybór uzupełnienia protetycznego zależy od sytuacji klinicznej oraz oczekiwań pacjenta.

 

Implant na całe życie?

Prawidłowo wprowadzone implanty mogą funkcjonować przez całe życie, ale podobnie jak zęby własne wymagają okresowych kontroli stomatologicznych. Istotną rolę odgrywa profesjonalne oczyszczanie przeprowadzane w gabinecie stomatologicznym co około sześć miesięcy. Należy również wykonywać kontrolne zdjęcia radiologiczne oraz sprawdzać, czy korona zamocowana na implancie prawidłowo przylega do otaczających tkanek miękkich. Bardzo ważne jest także prawidłowe utrzymanie przez pacjenta higieny jamy ustnej oraz w razie potrzeby leczenie własnych zębów w celu ograniczenia rozwoju bakterii.

 

Implant nie dla każdego

Niestety, implantologia również ma swoje ograniczenia i nie w każdej sytuacji można zdecydować się na wprowadzenie implantu zębowego. Do ogólnych przeciwwskazań należy przede wszystkim nieustabilizowana cukrzyca ze względu na utrudnione gojenie ran oraz zaawansowana osteoporoza. Nie należy również wprowadzać implantów u kobiet w ciąży oraz osób w trakcie leczenia choroby nowotworowej. Nie wprowadza się implantów u pacjentów poniżej 18 roku życia ze względu na niezakończony rozwój kości. Natomiast pacjenci przyjmujący leki zmniejszające krzepliwość krwi powinni być do zabiegu odpowiednio przygotowani przez lekarza prowadzącego. Nałogowe palenie tytoniu również jest czynnikiem ryzyka i przed wprowadzeniem implantu zaleca się zaprzestanie palenia.

 

Nie czekać za długo!

Aby wprowadzić implant zębowy, potrzebna jest odpowiednia ilość kości, która zapewni jego stabilizację i prawidłowe funkcjonowanie. Po usunięciu zęba tkanka kostna zaczyna stopniowo zanikać, co może stwarzać trudność przy implantacji lub nawet uniemożliwić przeprowadzenie zabiegu. Kolejną możliwą przeszkodą jest przesuwanie się zębów sąsiednich lub ich przechylanie się w miejsce luki zębowej. Jeżeli z decyzją o wprowadzeniu implantu czekamy zbyt długo, zęby sąsiednie mogą znacznie zmienić swoje położenie, co skutkuje brakiem miejsca w łuku zębowym na wprowadzenie implantu oraz wykonanie korony protetycznej.

 

lek. dent. Dominika Cichońska

Żyj Długo