Na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego amerykańscy naukowcy ujawnili rezultaty badań, z których wynika, że kobiety poddające się metodom sztucznego zapłodnienia in vitro skarżą się na pogorszenie jakości życia intymnego.

 

Do takich wniosków doszli specjaliści z Centrum Promocji Zdrowia Seksualnego na Uniwersytecie Indiany. Taka sytuacja może wynikać ze stymulacji hormonalnej, której pacjentki są poddawane w celu wywołania owulacji.

W ramach badań kwestionariusz internetowy musiało wypełnić 270 kobiet, 127 par starających się o dziecko metodą in vitro oraz 70 pracowników placówek medycznych – lekarze, pielęgniarki, specjaliści w zakresie zdrowia psychicznego oraz inne osoby, które mają bezpośredni kontakt z pacjentami.

Reklama

 

Pacjentki musiały odpowiedzieć na pytania dotyczące życia intymnego. Okazało się, że kobiety próbujące zajść w ciążę metodą in vitro skarżyły się na zmniejszony popęd seksualny, odczuwały też mniejszą satysfakcję ze zbliżenia, rzadziej osiągały orgazm i częściej doświadczały nieprzyjemnych doznań, takich jak suchość w pochwie lub ból podczas stosunku. Te problemy się nasilały, jeśli metoda in vitro była stosowana przez dłuższy czas.

– Seks wiąże się i z przyjemnością, i z reprodukcją, ale w przypadku osób starających się o dziecko przyjemność schodzi na plan drugi – komentuje Nicole Smith z Centrum Promocji Zdrowia Seksualnego. – Osoby korzystające z metod wspomaganego rozrodu często wspominają, że czują się jak eksperyment naukowy, ponieważ stosowane są wtedy hormony, a seks musi być dokładnie zaplanowany i zsynchronizowany. To może być stresujące, często jest nieromantyczne i źle wpływa na związki.

Z kolei współautorka badania, Jody Lyneé Madeira, powiedziała:

– Wiedza na temat, jak niepłodność wpływa na życie seksualne, jest niewielka. Wszyscy skupiają się raczej na tym, jak wpływa to na związek w wymiarze społecznym, ale sfera seksualna także jest bardzo ważna. Pacjentom pomoże świadomość, że nie są z tym sami.

Dlatego Madeira zaleca, aby lekarze już na początku informowali osoby decydujące się na in vitro, jaki wpływ ten zabieg może mieć na ich życie intymne, i wspomagali te pary, udzielając im porad.

 

Źródło: medicalxpress.com