ARTYKUŁY DO SŁUCHANIA

W obecnych czasach zdominowanych przez multimedialne formy przekazu dźwięk wart jest nieraz więcej niż tysiąc słów. Od dziś, aby poznać najnowsze wieści ze świata fitoterapii i szeroko pojętej profilaktyki zdrowia nie trzeba czytać - można posłuchać. Na dowolnym urządzeniu - komputerze, telefonie, tablecie. Na stronie DO SŁUCHANIA mają Państwo możliwość bezpłatnego odsłuchania lub pobrania plików audio z najciekawszymi, naszym zdaniem, artykułami z ostatnich wydań kwartalnika "Żyj Długo". Zapraszamy!

Dobra wiadomość dla cukrzyków – już niedługo nie trzeba będzie robić zastrzyków z insuliny. Zastąpią je tabletki, w których znajdą się polimerowe płatki nasycone insuliną.

 

Nad nową metodą pracują naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara. Największym problemem, z jakim muszą się zmierzyć przy tworzeniu tabletek, jest zapewnienie białku bezpiecznego przetrwania w kwaśnym środowisku żołądka i jelit. Dlatego zamknięto je w powlekanych kapsułkach, które bezpiecznie przechodzą przez żołądek i rozpuszczają się dopiero w jelicie cienkim. Tam przyklejają się do ścian jelita i oddają białko, które trafia do krwiobiegu.

Odkrycie amerykańskich naukowców przedstawiono podczas zjazdu American Association of Pharmaceutical Scientists w Orlando.