ARTYKUŁY DO SŁUCHANIA

W obecnych czasach zdominowanych przez multimedialne formy przekazu dźwięk wart jest nieraz więcej niż tysiąc słów. Od dziś, aby poznać najnowsze wieści ze świata fitoterapii i szeroko pojętej profilaktyki zdrowia nie trzeba czytać - można posłuchać. Na dowolnym urządzeniu - komputerze, telefonie, tablecie. Na stronie DO SŁUCHANIA mają Państwo możliwość bezpłatnego odsłuchania lub pobrania plików audio z najciekawszymi, naszym zdaniem, artykułami z ostatnich wydań kwartalnika "Żyj Długo". Zapraszamy!

Regularne używanie soczewek kontaktowych nie jest obojętne dla zdrowia. Może powodować zespół suchego oka, wywołany rzadszym mruganiem i nasilonym parowaniem wody. To natomiast może prowadzić nie tylko do dyskomfortu, lecz także do uszkodzenia rogówki.

 

Dlatego japońscy badacze stworzyli soczewki, w które wbudowany jest system transportujący wodę za pomocą prądu elektrycznego. Woda jest pobierana z dołu oka i przenoszona w górę. Naukowcy zaproponowali też unikatowy układ zasilania soczewek. Wbudowali w nie dwa rodzaje nietoksycznych baterii – magnezowo-tlenową i enzymatyczne ogniwo fruktozowo-tlenowe. Dzięki temu soczewki mogą być cały czas delikatnie nawilżane. Według specjalistów jest to technologiczny przełom w dziedzinie produkcji soczewek, który podnosi je na całkiem nowy jakościowy poziom.

 

Źródło: Advanced Materials Techologies

Żyj Długo