Irygacja, obok szczotkowania i nitkowania, jest ważnym elementem pielęgnacji zębów i jamy ustnej. Ma na celu oczyszczanie trudno dostępnych miejsc, np. mostów, protez dentystycznych, aparatów ortodontycznych czy tylnych zębów. Dzięki temu pomaga zapobiegać różnym schorzeniom zębów i przyzębia, a także brzydkiemu zapachowi z ust.

 

Pielęgnacja zębów wbrew pozorom jest dość skomplikowanym procesem. Powinniśmy rozpocząć ją od szczotkowania zębów szczotką z włosiem lub elektryczną. Ma to na celu wyeliminowanie resztek pokarmowych z powierzchni zębów. Po szczotkowaniu przychodzi czas na nić stomatologiczną, dzięki której dokładnie oczyścimy szczeliny międzyzębowe. To tam gromadzą się różnego rodzaju zanieczyszczenia (a także bakterie chorobotwórcze), które są przyczyną uszkodzeń w płytce zęba. Oczyszczanie kończymy irygacją.

Reklama

 

Czym jest irygacja?

Irygacja jest wciąż mało popularnym zabiegiem pielęgnacyjnym wykonywanym w domu – kojarzy się głównie z gabinetem stomatologicznym. Polega na dokładnym „przepłukaniu” jamy ustnej. Chodzi nie tylko o jej odświeżenie, ale przede wszystkim dokładne oczyszczenie miejsc trudno dostępnych, z którymi zwykłe, a nawet elektryczne szczoteczki nie zawsze sobie radzą. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku uzupełnień protetycznych – zarówno ruchomych, jak i stałych (mosty, protezy, aparaty ortodontyczne, implanty), a także osób cierpiących na różnego rodzaju choroby przyzębia (paradontoza, kieszenie dziąsłowe). W przypadku osób z tzw. stłoczonymi zębami (ściśle do siebie przylegającymi), a także wszystkich tych, którzy chcą w kompleksowy sposób zadbać o higienę jamy ustnej (chodzi tu np. o zęby tylne, które są trudne do oczyszczenia podczas normalnego szczotkowania).

 

Jak się to odbywa?

Irygację przeprowadza się za pomocą urządzenia zwanego irygatorem, składającego się z dyszy (często wymiennych) i pojemnika na wodę, do którego w celu odświeżenia oddechu można wlać kilka kropel płynu do płukania ust. Nieczystości wypłukiwane są za pomocą wysokiego ciśnienia wody, wypływającego z dyszy. Irygatory mają zazwyczaj przełącznik, którym można je odpowiednio regulować.

Warto skorzystać zarówno z irygatorów stacjonarnych, jak i bezprzewodowych, przenośnych, z których można korzystać np. w podróży.