ARTYKUŁY DO SŁUCHANIA

W obecnych czasach zdominowanych przez multimedialne formy przekazu dźwięk wart jest nieraz więcej niż tysiąc słów. Od dziś, aby poznać najnowsze wieści ze świata fitoterapii i szeroko pojętej profilaktyki zdrowia nie trzeba czytać - można posłuchać. Na dowolnym urządzeniu - komputerze, telefonie, tablecie. Na stronie DO SŁUCHANIA mają Państwo możliwość bezpłatnego odsłuchania lub pobrania plików audio z najciekawszymi, naszym zdaniem, artykułami z ostatnich wydań kwartalnika "Żyj Długo". Zapraszamy!

Z czasem srebro traci swój błysk i piękny wygląd – matowieje. Jest kilka sposobów na przywrócenie mu dawnej urody.

 

Reklama

 

Jeśli srebrne cacka stanowią cenną pamiątkę rodzinną, warto zanieść je do specjalisty – jubilera, który wyczyści je pastą polerską. Jeśli jednak chcesz to zrobić sam, spróbuj jednej z domowych metod.

  • Miseczkę wyłóż folią aluminiową, potem sodą oczyszczoną posyp przedmioty, które chcesz wyczyścić, a następnie zalej je wrzątkiem (tak, aby woda je zakrywała). Po 5–10 minutach wymieszaj roztwór. Po kilku godzinach srebro powinno być czyste. Niektórzy zamiast sody polecają sól kuchenną, jednak podobno efekt nie zawsze jest równie zadowalający.
  • Sprawdzonym sposobem jest także czyszczenie srebra pastą do zębów (najlepiej bez granulek i fluoru). Pastę należy nanieść na srebro, polać wodą, a potem czyścić szczotką.
  • Sproszkowaną kredę wymieszać ze spirytusem, tak przygotowaną masę użyć do czyszczenia, a na końcu przetrzeć przedmioty irchą.
  • Znanym od lat babcinym sposobem jest czyszczenie srebra popiołem (może być papierosowy) wymieszanym z wodą.