Po wyglądzie rąk możesz poznać wiek kobiety. Zaniedbane, wysuszone i spracowane dodają lat. Skóra może wyglądać nawet o 10 lat starzej niż na innych częściach ciała, natomiast paznokcie odzwierciedlają stan naszego zdrowia.

 

 

Skóra na dłoniach pozbawiona jest tkanki tłuszczowej i gruczołów łojowych. Jest niezwykle cienka, łatwo się marszczy i wysusza. Pokrywające ją gęsto gruczoły potowe powodują, że latem ręce wilgotnieją, a jesienią i zimą stają się szorstkie.

Artykuły chemiczne, z którymi mamy codzienny kontakt podczas prac domowych sprawiają, że skóra jest podrażniona, popękana i podatna na alergie. Aby zapobiec starzeniu się dłoni należy o nie szczególnie zadbać, stosując kremy ochronne zawierające m.in. keratynę, wazelinę, lanolinę, oleje roślinne, wyciągi z roślin, silikon, glicerynę, alantoinę. Należy je wcierać w dobrze wysuszoną skórę dłoni po każdym myciu rąk.

Reklama

 

Dłonie już zniszczone smarujmy kremami do rąk zawierającymi kolagen, ceramidy, woski pszczele. Wystarczy wklepać krem w skórę 1–2 razy w ciągu dnia, natomiast na noc nałożyć jego grubą warstwę, otulając ręce bawełnianymi rękawiczkami, aby nie zabrudzić pościeli.

Podstawowa pielęgnacja paznokci to dziś manicure biologiczny – bez używania przyborów metalowych. Do lamusa należy odłożyć cążki do wycinania skórek, które nie tylko mogą uszkodzić płytkę i podrażnić otaczającą ją skórę, ale głęboko i brutalnie pozbawiają żywą część paznokcia jego warstwy ochronnej. To bowiem, co wycinamy, jest martwą, zrogowaciałą częścią naskórka, potrzebną do ochrony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Skórki należy delikatnie odsuwać patyczkiem z drzewa pomarańczowego, po wcześniejszym zmiękczeniu ich specjalnym płynem.

 

***

 

Kremy ochronne (do rąk zniszczonych np. pracą w ogrodzie)

 

1.

Składniki:

20 świeżych fig

8 jabłek

5 łyżek otrąb

Sposób wykonania:

Owoce zetrzeć na drobnej tarce, połączyć z otrębami, zalać w garnku litrem wody i gotować na małym ogniu, ciągle mieszając, póki woda nie wyparuje, a masa stanie się gęsta. Ostudzoną papką smaruj dłonie przed pójściem spać i nakładaj na nie rękawiczki.

 

2.

Składniki:

Garść suszonych kwiatów nagietka

100 ml oliwy z oliwek

20 g wosku pszczelego

2–3 krople olejku z melisy

Sposób wykonania:

Suszone kwiaty nagietka wymieszane w oliwie gotować na małym ogniu przez 15–20 minut, a następnie przecedzić. Do oliwy dodać wosk i podgrzewać, stale mieszając, aż się roztopi. Odstawić naczynie z ognia, dodać olejek z melisy i mieszać póki nie ostygnie.

Smarować po każdym umyciu rąk oraz na noc.

Krem przechowywać w chłodnym miejscu.