Zimą elektryzujące się i puszące włosy są prawdziwym koszmarem. Ciepła, wełniana czapka, niskie temperatury oraz nieodpowiednia pielęgnacja włosów w tym okresie nie wpływają korzystnie na ich kondycję. Na szczęście z pomocą przychodzą nam firmy kosmetyczne – które i na ten problem znajdują rozwiązanie – a także kilka sprawdzonych trików pielęgnacyjnych.

 

Problem pojawia się zawsze po wyjściu z domu, przy zmianie temperatury z wyższej na niższą i pomimo naszych starań nie udaje nam się nad tym zapanować. Włosy puszą się i elektryzują niezależnie od tego, ile czasu poświęcimy na układanie fryzury. Nie należy jednak rezygnować z ciepłego okrycia głowy, gdyż może się to skończyć dużymi problemami dla naszego zdrowia. Możemy pozbyć się tego kłopotu na poziomie pielęgnacji, dobierając kosmetyki odpowiednie do zimowej aury.

Reklama

 

Dbaj od zewnątrz

Zima to szczególnie trudny okres dla skóry oraz włosów. Brak słońca, mróz i silny wiatr nie pomagają w utrzymaniu ich kondycji na prawidłowym poziomie. Podczas niskich temperatur włos staje się podatniejszy na uszkodzenia, a dzieje się to z powodu braku należytej ochrony. Chłód spowalnia pracę gruczołów łojowych, przez co tracimy warstwę naturalnego tłuszczu, który służy włosom do ochrony przed surowymi czynnikami zewnętrznymi. Dlatego szczególnie przydatną pielęgnacją w okresie zimowym jest olejowanie włosów. Najlepiej wykonywać je tuż przez umyciem głowy, przynajmniej raz w tygodniu. Do olejowania włosów może posłużyć np. olej kokosowy, arganowy, rycynowy lub olej konopny. Kompres trzymamy na głowie przez godzinę, a następnie całość dokładnie zmywamy szamponem. Wybierajmy szampony na bazie naturalnych składników przeznaczone do codziennej pielęgnacji włosów. Łagodnie myjące, a zarazem kojące i pielęgnujące włosy oraz skórę głowy. Warto też zadbać o prawidłowe nawilżenie i w tym celu w okresie zimowym zalecane są szczególnie maseczki, które zabezpieczą włosy od zewnątrz oraz ułatwią ich rozczesywanie i układanie. Zimą unikajmy też suszenia włosów ciepłym powietrzem, gdyż potęguje ono efekt puszenia. Jeśli już musimy użyć suszarki, to starajmy się korzystać z chłodnego strumienia powietrza. Na koniec warto zaaplikować na włosy olejek ochronny w sprayu.

 

Odzież

Czapki, szaliki, swetry, płaszcze – od jakości i materiałów, z których są wykonane, również zależy stan naszych włosów. W zimowej garderobie powinny znajdować się rzeczy dobre gatunkowo i z naturalnych surowców takich jak: wełna, len, jedwab lub bawełna. W znacznym stopniu zmniejszy to efekt puszenia się i elektryzowania włosów. Powinniśmy unikać materiałów z poliestru.

Żyj Długo