Demakijaż jest niezwykle ważnym elementem codziennej pielęgnacji twarzy. Prawidłowo wykonany sprawi, że nasza cera dłużej zachowa zdrowy i promienny wygląd, a my unikniemy niechcianych krostek oraz zaskórników. Czy odpowiednio dobrane do tego zabiegu kosmetyki pomogą poprawić wygląd naszej skóry?

 

Nowoczesne kosmetyki do demakijażu nie tylko oczyszczają, lecz także pielęgnują i nawilżają skórę. Warto poświęcić temu zabiegowi kilka minut każdego wieczoru. Sprawi on, że cera będzie odżywiona, promienna i gładka. Nawet jeżeli na co dzień się nie malujemy, należy pamiętać, że na skórze osadza się pot, kurz oraz łój, który również musi zostać usunięty pod koniec dnia. Nieregularne oczyszczanie narazi nas na wykształcenie się różnego typu zmian skórnych, na przykład zaskórników lub krost.

Reklama

 

KOSMETYKI DO DEMAKIJAŻU

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele produktów przeznaczonych do demakijażu cery tłustej, suchej, normalnej i wrażliwej. Zalicza się do nich płyny micelarne, pianki, toniki, żele oraz śmietanki i mleczka.

Cera normalna
Do oczyszczania cery normalnej zalecane są produkty lekkie – żele lub mleczka, które oprócz usuwania zanieczyszczeń, będą również działały nawilżająco. Nie należy przy tym stosować produktów głęboko wysuszających lub zbytnio natłuszczających.
Cera sucha
Skórze z tendencją do przesuszania się najlepiej służą preparaty delikatne w postaci śmietanki lub mleczka. Nie zaleca się stosowania żeli wymagających dodania wody przy ich aplikacji, gdyż zwiększa to ryzyko dodatkowego przesuszenia oraz podrażnienia.
Cera tłusta
Demakijaż cery tłustej powinien się odbywać za pomocą żeli głęboko oczyszczających (bez dodatku alkoholu), które często w swoim składzie mają także środek matujący oraz antybakteryjny. Należy unikać mleczka oraz kremów, które pozostawiają na skórze tłustą powłokę.
Cera wrażliwa
Do najbardziej delikatnej i wrażliwej cery pomocne będą preparaty w postaci lekkiej pianki lub żelu. Ważne jest, by zawierały one jak największą ilość naturalnych składników oraz były pozbawione alkoholu, który często dodatkowo podrażnia skórę.

 

Jak prawidłowo wykonać demakijaż?

Wykonywanie demakijażu powinno się zacząć od okolicy oczu. Ta partia twarzy jest niezwykle delikatna i do jej oczyszczania należy stosować specjalne środki. Do zmywania tuszu wodoodpornego najlepszy będzie specjalny płyn dwufazowy, który go rozpuści. Wacikiem nasączonym środkiem oczyszczającym dotykamy powieki, a następnie czekamy kilka chwil, aby makijaż, który chcemy usunąć, się rozpłynął. Istotne jest, by nie pocierać mocno powiek wacikiem, a jedynie delikatnie go przesuwać (w kierunku ku dołowi).

Następnym etapem demakijażu jest oczyszczanie twarzy wybranym i dostosowanym do naszego typu skóry kosmetykiem. Należy delikatnie wmasować go opuszkami palców i równomiernie rozprowadzić, a potem delikatnie pomieszać kosmetyk z wodą i dokładnie go zmyć. Etapem kończącym demakijaż powinno być dodatkowe oczyszczenie twarzy tonikiem. Dopiero wówczas możemy nałożyć krem pielęgnacyjny przeznaczony na noc.