zy porozumiewanie się z niemowlętami w pierwszym okresie życia może być pełniejsze? Czy nie musimy być skazani na domysły „co dziecko chce nam powiedzieć”, gdy... mówić jeszcze nie potrafi?

 

Zdaniem amerykańskich uczonych, którym w sukurs przyszły badania, jakich dokonano w Wielkiej Brytanii, jest to możliwe. Wcale nie trzeba czekać, aż u najmłodszych dzieci w pełni ukształtuje się aparat mowy. Ten bowiem dojrzewa znacznie wolniej niż wczesnodziecięca umysłowość. Wystarczy, że w kontaktach z niemowlętami będziemy się posługiwać najprostszym językiem migowym. Maluchy bardzo szybko się go uczą i przy jego pomocy będzie można się z nimi porozumiewać zanim opanują niełatwą sztuki mówienia.

 

Jak pokazują badania, jednym z pierwszych „znaków”, jakie przyswajają najmłodsze dzieci jest otwierająca się pięść, oznaczająca „światło”. Ma to miejsce już w wieku około sześciu miesięcy! Potem ilość rozumianych i generowanych przez nie gestów lawinowo wzrasta. Pod koniec pierwszego roku życia, maluchy są już w stanie gestami „wypowiadać” pierwsze pełne zdania. Komunikacja z wyrywkowej zmienia się w permanentną.

Język gestów zalecany dla niemowląt nie jest tożsamy z językiem migowym stworzonym z myślą o osobach niesłyszących. W najlepszym razie to jego odległa pochodna, ponieważ cały czas należy mieć na uwadze to, iż w niedalekiej perspektywie dzieci zaczną mówić (stąd zalecenie jednoczesnego z „miganiem” mówienia). Wśród rodziców noworodków w USA bezpłatnie rozprowadzane są nawet odpowiednie podręczniki.

Reklama
Reklama

Magnetoterapia

Magnetoterapia

bransoletki z tytanu :: pas lędźwiowy
opaska na kolano :: opaska na kostkę

 

Obawa, że niemowlęta, które nauczymy „migania”, nie będą chciały w przyszłości mówić, jest nieuzasadniona. Wiele wskazuje na to, iż technika ta wręcz przyspiesza intelektualny rozwój dziecka. Z amerykańskiej praktyki wiemy, że maluchy takie z łatwością przechodzą na język mówiony i pierwsze słowa wypowiadają znacznie szybciej niż rówieśnicy, którzy w niemowlęctwie nie posługiwali się językiem gestów.

Z badań przeprowadzonych przez brytyjskie uczone Linde Acredolo i Susan Goodwyn wynika, że 24-miesięczne „migające dzieci” mówią tak dobrze, jakby miały 28 miesięcy. Natomiast gdy osiągają wiek trzech lat, posługują się językiem, którym normalnie władają dzieci o rok starsze.

„Miganie” zdaje się mieć także związek z ilorazem inteligencji. Badaniom poddano ośmiolatki, które w okresie niemowlęctwa poznały język migowy i posługiwały się nim w kontaktach ze swym najbliższym otoczeniem. Ich IQ było o około 12 procent wyższe niż u dzieci „niemigających”.

Jak wynika z brytyjskich studiów, „miganie” rozwija także zdolności manualne, wyobraźnię, pamięć oraz koncentrację. Wynika to z tego, że wzmacnia ono komunikację między prawą i lewą półkulą mózgową, co potęguje kreatywność i ekspresję.

 

RW


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

Dodaj komentarz
Aga
Wow :-) Niedawno czytałam o tym gdzieś na angielskich stronach. Szkoda, że natrafiłam na ten sposób porozumiewania się z dzieckiem tak późno. Mój maluch ma już 18 miesięcy i już od dawna tworzy pierwsze zdania. Jakbym wiedziała o tym wcześniej zaczęłabym właśnie od migania. A tak to zaczęłam od czytania globalnego i książek niemalże od urodzenia. I mamy już efekty takie, że sama jestem w szoku. Zapraszam do kibicowania mi i mojej małej Mai: http://teachyourbaby.pl/
Doma
Kiedy przeczytałam o możliwościach porozumiewania się za pomocą języka migowego z malutkimi dziećmi postanowiłam jak najszybciej zdobyć potrzebne informacje na ten temat i nauczyć moją małą córeczkę. Niezmiernie się cieszyłam na fakt, iż będę mogła się z nią porozumiewać szybciej niż w przypadku starszej córki, która zaczęła mówić mając 1,5 roku, a w wieku 2 lat mówiła zdaniami. Wrócę jednak do tematu. Przez inernet zamówiłam potrzebne materiały do nauki (książeczki, płyty DVD) i zaczęłam uczyć moją 10 miesięczną córeczkę. Rzeczywiście po pewnym czasie mogliśmy się już porozumiewać. Byłam z niej bardzo dumna bo potrafiła pokazać myśle, że około 50 różnych znaków potrzebnych w życiu codziennym. Wszystko byłoby super gdyby nie fakt, iż obecnie ma 28 miesięcu i niewiele mówi. Myśle, że Maja mogąc porozumiewać się ze mną na migi nie czuła potrzeby uczenia się nowych słów, bo przecież może pokazać o co jej chodzi. Nie chciała powtarzać słów i nowych sylab. Dopiero od około 2 tygodni zaczęła chętnie współpracowa ć i poznawać nowe słowa. Konsultując się z lekarzem, dowiedziałam się że każde dziecko zaczyna w innym okresie mówić i nie mam o co się martwić, bo wszystko jest u niej w granicach normy. Nie mniej jednak spodziewałam się, że zacznie mówić szybciej, a przynajmniej jak starsza córka mając 1,5 roku, tym bardziej, że podobno język migowy przypiesza naukę mówienia. W naszym przypadku efekt był odwrotny. Maja mogąc z nami porozumiewać się na migi, nie czuła potrzeby mówienia. Jeśli ktoś spytałby mnie czy jeśli wiedziałabym wcześniej, że nauki języka migowego może spowodować opóźnienie mówienia to czy uczyłabym ją migania? Odpowiem krótko- TAK. Bo nie jestem w stanie zapomieć niezapomnianych chwil kiedy pokazywała słonko, niebo, biegnocego pieska czy kotka. Zawsze wiedziałam czy chce pić, spać, smoczka czy coś ją boli, bo mi o tym powiedziała na migi. A fakt, iż nie zaczęła wcześniej mówić może świadczy o jej lenistwie albo dużej inteligencji, czas pokaże. Pozdrawiam wszystkie mamy i ich migające dzieci.