Polacy zbyt chętnie sięgają po leki przeciwbólowe. Zażywają je natychmiast, kiedy pojawia się ból, albo nawet kiedy bólu jeszcze nie ma. Zjadają rocznie 2 mld tabletek, ale tylko 8 proc. z nich jest przepisanych przez lekarza. Może wystarczyłaby filiżanka herbaty, zamiast od razu sięgać po kapsułkę? Jest wiele naturalnych sposobów walki z bólem i stanem zapalnym organizmu.

 

Ból głowy może być spowodowany przez źle dobrane okulary, z powodu takich chorób jak jaskra, problemy z zatokami czy nadciśnienie, 30 proc. Polaków nie wie, że ma nadciśnienie tętnicze – mówił dr hab. n. med. Andrzej Madej – specjalista z zakresu chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej.

Reklama

 

Ostrożnie z lekami!

  • Pierwszym sygnałem choroby jest najczęściej ból. Zbyt wczesne zażycie leku, może zamazać prawdziwą przyczynę bólu i utrudnić rozpoznanie choroby.
  • Nadużywanie leków przeciwbólowych może być przyczyną zatrucia organizmu.
  • Większość z nich silnie oddziałuje na śluzówkę i może powodować dolegliwości żołądkowe.
  • Zażywanie aspiryny i ibupromu może prowadzić do anemii lub chorób serca. Tabletki z fenacetyną mogą niekorzystnie wpływać na nerki oraz uzależniać.
  • Nie kierować się reklamą sięgając po kolejne środki przeciwbólowe, lepiej nie przyjmować zbyt często tych leków bez przypisu lekarza.
  • Nadmierne spożywanie leków może negatywnie wpływać na wyniki badań laboratoryjnych.

 

Naturalne metody walki z bólem

Przed laty naturalną aspiryną była kora wierzby białej. Swoje niezwykłe właściwości lecznicze zawdzięcza zawartej w niej salicynie, która zmienia się w żołądku w kwas salicylowy, łagodzi ból, stany zapalne oraz zmniejsza gorączkę.

Innym dobrze znanym i silnym naturalnym środkiem przeciwbólowym jest kurkuma, czyli ostryż, należący do rodziny imbirowatych. Jest ciepłolubną byliną i występuje w 70 gatunkach. Oryginalnie rośnie w wilgotnych, wiecznie zielonych lasach Indii, Półwyspu Malajskiego i Australii. Od dawna wiadomo, że kurkumina działa rozkurczowo, bakteriobójczo i wzmaga wydzielanie żółci. Tradycyjnie stosowana była w leczeniu chorób reumatycznych i serca. W medycynie tradycyjnej kurkumina była stosowana już od bardzo dawna, przede wszystkim jako silny środek przeciwzapalny. Choć nie tylko. Także – w leczeniu różnych chorób wątroby.

Kolejną rośliną jest Boswellia serrata znana jako kadzidłowiec, to roślina rodem z Indii, gdzie wykorzystuje się jej działanie przeciwzapalne. Współczesna medycyna i farmakologia wskazują przede wszystkim na jej właściwości antyseptyczne, przeciwmiażdżycowe, przeciwbólowe i hepatotropowe (chroni wątrobę).

Coraz bardziej popularnym środkiem przeciwzapalnym jest Uncaria tomentosa, zwana też vilcacorą, czepotą puszystą lub kocim pazurem. Jest to roślina stosowana od wieków przez południowoamerykańskie plemiona indiańskie ze względu na swoje właściwości lecznicze. Zwiększa odporność organizmu dzięki obecności alkaloidów oksoindolowych pobudzających zwiększanie ilości fagocytów i wykazującą. Vilcacora pomaga hamować produkcję prostaglandyny, czyli hormonu odpowiedzialnego za stany zapalne i ból.

 

Herbatki – przeciwzapalne i rozgrzewające

Alternatywą dla chemicznych specyfików mogą być zioła. Ich naturalne składniki działają korzystnie na bóle mięśni, nudności, wymioty, dolegliwości żołądkowe, przeziębienie, ból gardła i stan zapalny górnych dróg oddechowych.

I tu pomocny może być imbir, który jest odkażalnikiem, toteż woda z jego dodatkiem jest doskonała do płukania bolącego gardła. Pobudza wydzielanie soków trawiennych i żółci poprawiając trawienie, co w naszym życiu pełnym stresów ma duże znaczenie, szczególnie że wspomaga wątrobę w jej pracy detoksykacyjnej. Poza tym, imbir orzeźwia i usuwa zmęczenie, bo polepsza ukrwienie mózgu, toteż herbatki imbirowe zaleca się młodzieży uczącej się do egzaminów, a dorosłym radzi dodawać go do kawy. Najlepiej z dodatkiem kardamonu, bo w tym połączeniu od razu stawia na nogi. Natomiast kawa z imbirem i cytryną to środek przeciw przeziębieniu.

Adrak czai – rozgrzewająca herbatka imbirowa

Składniki:

  • 3 łyżki drobno startego korzenia imbiru
  • 4 łyżki cukru lub miodu lipowego
  • 1 cytryna
  • 1 mała pomarańcza
  • 3 łyżki posiekanych liści świeżej mięty (niekoniecznie)

Wlać do rondelka 3 szklanki wody, dodać imbir, 2 łyżki mięty i gotować wszystko 10 minut bez przykrycia. Zdjąć z ognia, dodać cukier lub miód i mieszać. Przecedzić przez sitko.
Z połowy cytryny i całej pomarańczy wycisnąć sok i dolać go do herbatki, dodając też szczyptę pieprzu. Do każdej szklanki herbatki dołożyć plasterek cytryny.

 

Płukanki - na bolące gardło i krtań

Napary z szałwii, rzepiku, tymianku i rumianku złagodzą dolegliwości związane z gardłem i górnymi drogami oddechowymi. Można z nich przygotować płukankę lub ciepłe okłady na szyję. Płucząc gardło usuwamy część drobnoustrojów z błony śluzowej. Nawilżająco na krtań, gardło i struny głosowe zadziała korzeń prawoślazu. Substancje śluzowe zawarte w prawoślazie, działają osłaniająco, powlekająco, łagodzą podrażnienia. Blokują działanie receptorów kaszlowych, a jednocześnie ułatwiają odkrztuszanie.

Godny polecenia jest spray na gardło zawierający vilcacorę, który tworzy w gardle i krtani film chroniący śluzówkę przed niepożądanym działaniem drobnoustrojów i jednocześnie nawilżający gardło, dzięki czemu łagodzi ból.